SZĽH na mimoriadnom kongrese IIHF, na stole sú tri varianty kalendára pre sezónu 2020/21

BRATISLAVA (SZĽH) – Ako bude vyzerať medzinárodný hokejový kalendár v sezóne 2020/21? Odpoveď vzíde z pondelňajšieho zasadnutia mimoriadneho kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie. Viaceré návrhy, o ktorých budú delegáti členských zväzov a federácií hlasovať, sa týkajú aj slovenského hokeja. Na online mítingu ho budú zastupovať prezident SZĽH Miroslav Šatan, manažérka medzinárodných vzťahov Veronika Kušnierová a šéfka organizačného výboru turnaja A-skupiny I. divízie MS hráčov do 18 rokov v roku 2020 Aneta Büdi.

Pandémia koronavírusu zrušila všetky marcové (v druhej polovici mesiaca), aprílové aj májové podujatia vrátane svetových šampionátov vo viacerých kategóriách. Keďže sa neuskutočnil ani tradičný výročný kongres IIHF, ktorý spravidla býva počas finálového víkendu májových MS, vedenie medzinárodnej federácie zvolalo na pondelňajšie popoludnie mimoriadne online stretnutie všetkých členských zväzov a federácií. Predchádzal mu prípravný míting, ktorý sa vzhľadom na časové posuny uskutočnil v troch fázach minulý pondelok. 

O čom budú členovia mimoriadneho kongresu v pondelok hlasovať? „Napríklad o predĺžení mandátu súčasného prezidenta Reneho Fasela či Rady IIHF. Ďalej bude reč o tom, ako bude vyzerať sezóna 2020/21. Z predkongresového zasadnutia vieme, že IIHF pripravila tri varianty medzinárodného kalendára. Prvý počíta s odohratím všetkých naplánovaných podujatí v ročníku, ďalší je o niektoré oklieštený. Posledný zahŕňa len minimálny počet akcií na základe ich dôležitosti. Uvidíme, ako dopadne hlasovanie,“ prezradil pre hockeyslovakia.sk prezident SZĽH Miroslav Šatan a k názoru slovenskej strany pripojil: „Boli by sme radi, aby sa odohrala celá sezóna tak, ako je naplánovaná. Dokážeme si predstaviť aj druhý scenár, ktorý počíta so zrušením niektorých podujatí v rôznych kategóriách a divíziách. Budeme sa rozhodovať pravdepodobne medzi prvým a druhým modelom. Za tretí, ktorý počíta len s výberom dvoch či troch najväčších podujatí roka, zrejme nebudeme hlasovať.“

Keďže pre neutíchajúcu pandémiu koronavírusu nebude možné zorganizovať ani septembrový volebný kongres v Petrohrade, Rada IIHF navrhne v pondelok všetkým členským subjektom hlasovanie o predĺžení mandátu súčasného prezidenta Reneho Fasela, výkonnej zložky – samotnej Rady – i niekoľkých ďalších pracovných skupín a komisií. „S týmto návrhom problém nemáme. Keďže situácia vo svete neumožňuje usporiadať volebný kongres v septembri, je logické predĺžiť mandát súčasnému vedeniu IIHF. Za tento návrh budeme hlasovať,“ doplnil Miroslav Šatan. 

Delegáti pondelňajšieho kongresu budú v súvislosti so slovenským hokejom hlasovať napríklad o opätovnom pridelení organizátorských práv našej strane na usporiadanie turnaja A-skupiny I. divízie hráčov do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi v apríli 2021. Schvaľovať sa bude tiež odloženie finálnej fázy kvalifikácie o účasť na ZOH 2022 v Pekingu, ktorá by sa namiesto augusta 2020 mala uskutočniť o dvanásť mesiacov neskôr. Jej súčasťou je aj Slovensko, organizátor kvalifikačného turnaja D-skupiny, v ktorej zabojujú o jednu zostávajúcu miestenku spolu s ním aj Poľsko, Rakúsko a Bielorusko. IIHF predloží členským subjektom aj návrh programu ženskej predkvalifikácie a kvalifikácie o postup na ZOH 2022, v ktorej figurujú aj slovenské hokejistky.