Sýkora: Skoro som sa pos**l a vypľul srdce, Sholl chytal ako v Nagane

BRATISLAVA (SZĽH) - Ak by Detva nevyhrala dobre rozbehnutý zápas na ľade Slovana Bratislava, útočník Ján Sýkora by sa podľa vlastných slov asi zabil. Po stretnutí sa však spokojne usmieval, na výhre 7:6 u favorita sa podieľal hetrikom Gordieho Howea – jedným gólom, troma asistenciami i bitkou s Branislavom Rapáčom.

Detva pri svojich premiérových ligových súbojoch so Slovanom v predošlom ročníku ani raz zo štyroch pokusov nevyhrala, hneď v prvom si pripísala tri body. Nezlomil ju ani gól Milana Kytnára už v 42. sekunde hry, ani presný zásah Mariána Studeniča v 8. min. Poľahky dala šesť gólov za sebou, štyri presilovkové. Neskôr viedla i 7:3. Druhú polovicu stretnutia sa prakticky len bránila. „Začali sme úplne zle, ale vzchopili sme sa po presilovkách a rýchlo sme otočili skóre a Slovanu aj poriadne odskočili. Našimi chybami a hlúposťami, veď aj ja som sa nechal vylúčiť, sme inkasovali a dostali domácich na koňa. Posledná tretina bola pre nás ťažká, doslova nekonečná. Slovan pálil na našu bránku jednu strelu za druhou,“ okomentoval Ján Sýkora.

By som sa zabil, ak by sme po tomto priebehu nevyhrali na Slovane. Prisahám...

Hviezdou zápasu sa stal brankár Tomas Sholl, ktorý mal síce 88,68 % úspešnosť zákrokov, ale chytil až 47 pukov. „Chytal ako v Nagane. Klobúk dole pred nim, bol neskutočný. Predviedol veľa skvelých zákrokov, ani by sme ich počet nespočítali na kalkulačke. Odchytal zápas sezóny. Ak by takto chytal až do jej konca, môže ísť rovno do NHL a týmito výkonmi by možno dosiahol aj na Stanleyho pohár. Videli sme, ako si na ňom slovanisti lámali zuby,“ chválil spoluhráča s maskou so širokým úsmevom na tvári tridsaťročný krídelník so šikovnými rukami.

V polovici stretnutia zhodil rukavice a pobil sa s Branislavom Rapáčom. Po pästnej výmene dostal o dve minúty viac ako domáci útočník, Slovan v presilovke znížil na 4:7 a začal svoju stíhaciu jazdu. „Nie som hráč, ktorý by vyhľadával bitky, ale ani o mňa sa nebude nikto obtierať či ma sekať. Nevravím, že ma ,Rapi´ sekol. Jednoducho rozhodca odpískal ofsajd a ja som už bol v náprahu a vystrelil som. Keď som v náprahu, už nemám šancu ho v tej rýchlosti zastaviť. To by som si odpílil pomaly rebro. Šťuchol do mňa a už sme išli do seba,“ popísal rodák z Detvy moment z polovice duelu. Za toto vylúčenie rovnako aj za ďalšie v tretej tretine, počas ktorého znížil Brendan Ranford na 5:7, ho po stretnutí nepochválil tréner Ernest Bokroš. Kľúčový hráč mužstva má byť podľa ostrieľaného kouča na ľade a nie dlho na trestnej lavici.

Radosť hokejistov Detvy po víťazstve v Bratislave. Zdroj: TASR

Slovan pred takmer trinástimi mesiacmi prehral doma s Novými Zámkami 6:7 a rovnakým pomerom podľahol aj teraz Detve. V závere to bola poriadna dráma, belasí sa tlačili pred bránku, vyrovnať už nedokázali. Sholl bol pre nich veľká prekážka. „By som sa zabil, ak by sme po tomto priebehu nevyhrali na Slovane. Prisahám... Viem, že je možné stratiť aj štvorgólové vedenie. V Detve sa nám v minulosti stalo, že sme v jednom stretnutí viedli minútu pred koncom o dva góly a súper vyrovnal v posledných 40 sekundách. Nebola to však podobná prestrelka ako so Slovanom. Hokej je vrtkavý, prialo nám šťastie a v bránke sme mali Tomasa,“ radoval sa Sýkora.

V 57. min sa mohol udiať jeden z kľúčových momentov, Fekiačov vyhodený puk cez všetky strany zastavila len žŕdka opustenej bratislavskej bránky. Na opačnej strane sa o necelú minútu presadil Marián Studenič a namiesto 5:8 bolo 6:7. „Skoro som sa pri tej žŕdke posr*l. Srdce som takmer vypľul,“ povedal o veľkej šanci na rozhodnutie Sýkora dodal: „Na Slovane sa každý deň nevyhráva, o Detve to platí dvojnásobne.“

 


Ďalšie články