Štvrté finále NHL: Tampa vedie 3:1, oslavovať môže už o pár hodín

EDMONTON (SZĽH) – Hokejisti Tampy Bay môžu už v nedeľu skoro ráno nášho času oslavovať zisk Stanleyho pohára. Vo štvrtom zápase finálovej série NHL proti Dallasu v noci na sobotu triumfovali nad Stars 5:4 po predĺžení. Zápas plný zvratov rozhodol v 67. minúte Kevin Shattenkirk. Piaty duel je na programe už o niekoľko hodín, štartuje v noci na nedeľu od 2.00 SELČ.

Tampa nastúpila do štvrtého stretnutia bez kapitána Stevena Stamkosa, ktorý jej dva dni predtým pomohol gólom k triumfu 5:2 v treťom stretnutí. Tréner Jon Cooper však nevylúčil, že niekdajšia draftová jednotka Lightning si v sérii ešte zahrá.

Stamkos tak sledoval stretnutie len z vyhradených akreditovaných priestorov. A v prvej tretine musel byť poriadne nervózny. Dallasu stačili na dva góly len tri strely za dvadsať minút. Vôbec prvým streleckým pokusom na Vasilevského otvoril skóre v 8. minúte Klingberg, v 19. pridal druhý gól po elegantnom vysunutí Pavelski. Trestuhodne však Stars napriek minimu času, ktorý ich delil od sirény, neudržali sľubný náskok. Brayden Point, šikovný korčuliar s nízkym ťažiskom, si elegantne našiel priestor za príliš vysoko vysunutou defenzívnou líniou texaského klubu a v samostatnom úniku znížil.

Ten istý hráč po zmene strán i vyrovnal. Rýchlym návratom do stretnutia demonštrovala Tampa Bay silnú odolnosť i psychickú tímovú vyspelosť. Nielenže gólovo zareagovala na dvojgólové manko, v strednom dejstve dorovnala ďalšie. Konkrétne Gourde, hoci so šťastím, presilovkovou dorážkou do odkrytej bránky. Odpovedal tak na Perryho pohodlné doťuknutie z 29. minúty.

Vo štvrtom dueli boli vidieť aj slovenskí hokejisti. Erik Černák v drese Tampy Bay odohral dovedna 18:33 minút, zaznamenal plusový bod, dve trestné minúty, dva hity a jeden blok. Andrej Sekera za Dallas odohral 16:46 min, do štatistík si pripísal dva hity a dva bloky.

Aj v tretej tretine sa diali veci. Najskôr sa znenazdajky nenápadnou, no dobre umiestnenou strelou z otočky presadil Killorn. Na ľade bol vtedy aj Erik Černák, ktorý medzi prvými oslavoval gól približujúci Tampu k vedeniu v sérii 3:1. Avšak v 52. minúte, krátko po presilovke, vyrovnal Pavelski a poslal duel do predĺženia. K extra času napokon vôbec nemuselo prísť, keďže Stars mali do tretieho klaksóna nejednu šancu rozhodnúť, ale nepresadili sa ani v následnom predĺžení, hoci hneď v jeho úvode hrali presilovku štyroch proti trom.

Rozhodla napokon 67. minúta a v nej strela Kevina Shattenkirka v presilovke na druhej strane. Víťazný pokus dostal Tampu do obrovskej psychickej výhody i vedenia v sérii 3:1. O zisku vytúženého Stanleyho pohára môže partia pod vedením trénera Jona Coopera rozhodnúť už onedlho, piaty zápas štartuje v noci na nedeľu o 2.00 SELČ.

FINÁLE PLAY-OFF NHL, 4. ZÁPAS:

Dallas Stars – Tampa Bay Lightning 4:5 pp (2:1, 1:2, 1:1 – 0:1)

Góly: 8. Klingberg, 19. Pavelski (Jamie Benn, Radulov), 29. Perry (Seguin, Janmark), 52. Pavelski (Seguin, Heiskanen) – 20. Point (Palát, Shattenkirk), 23. Point (Killorn, Kučerov), 39. Gourde (Kučerov, Sergačov), 47. Killorn (Sergačov, Cirelli), 67. Shattenkirk (Hedman, Maroon).