Šťastnejší Rusi po troch rokoch opäť v semifinále - súhrn

VIEDEŇ 12. mája (SITA) - Ruskí hokejisti zvládli lepšie samostatné nájazdy v súboji s Fínskom a po výhre 4:3 postúpili do semifinále 69. majstrovstiev sveta v Rakúsku. Ruskí strelci prekonali v nájazdoch brankára Niklasa Bäckströma zásluhou Alexeja Jašina, Pavla Daciuka a Maxima Afinogenova trikrát. Na fínskej strane sa trafili Niklas Hagman a Niko Kapanen. Afinogenov poslal vo štvrtej sérii Rusov do vedenia 3:2, v piatej Olli Jokinen nedal a Rusko sa po troch rokoch opäť prebojovalo do bojov o medaily. V roku 2002 ich vo finále zdolali slovenskí hokejisti. Pre Rusov to vtedy bola prvá medaila od roku 1993.\nÚvod večerného zápasu vo Viedni patril Fínom, ktorý sa v 8. min ujali vedenia gólom Petriho Pakaslahtiho. Na 2:0 zvýšil o päť minút Jukka Hentunen. Ku gólu mu pomohlo nedorozumenie ruského brankára Maxima Sokolova, ktorý si spolu s obrancom vrazil puk do vlastnej siete. Rusi vyrovnali v závere prvej tretiny. V 17. min znížil strelou medzi Bäckströmove betóny Alexander Ovečkin a už o minútu a pol po šťastnej strele obrancu Sergeja Guseva od modrej čiary zverenci trénera Vladimíra Krikunova využili presilovku a vyrovnali. Fínom vrátil vedenie v 19. min obranca Kimo Timonen, lenže v polovici zápasu prenikol vo vlastnom oslabení do útočného pásma Pavel Daciuk a presnou strelou medzi nohy obrancu a do vinkľa vyrovnal.\n\nŠtvrťfinále (Viedeň):\nRusko - Fínsko 4:3 po samostatných nájazdoch (2:3, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0)\nGóly: 17. Ovečkin (Afinogenov, Riazancev), 18. Gusev (Kovaľov), 32. Daciuk, rozhodujúci nájazd Afinogenov - 8. Pakaslahti (Karalahti, Rita), 13. Hentunen, 19. Timonen (O. Jokinen, Peltonen)\nVylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Kovaľov (Rus.) 10 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Reiber (Kan.) - Blümel (ČR), Doucette (Kan.), 7530 divákov\nzostavy\nRusko: Sokolov - Vyšedkievič, A. Markov, Gusev, Kalinin, Karpovcev, Denisov, Riazancev, Proškin - Kovaľov, Daciuk, Charitonov - Viktor Kozlov, Zinoviev, Kovaľčuk - Antipov, Jašin, Semin - Afinogenov, Malkin, Ovečkin\nFínsko: Bäckström - Karalahti, Timonen, Nummelin, Niemi, Kukkonen, Väänänen, Söderholm - Peltonen, O. Jokinen, Kallio - Hentunen, N. Kapanen, Pärssinen - Hagman, Viuhkola, J. Jokinen - Rita, Pakaslahti, J. Ruutu\n\n\nvs;ds\n