SR20: V prvom zápase na MPZ prehra s Doneckom, Podkonický: Niektorí ma milo prekvapili

ZVOLEN (SZĽH) - Slovenskí reprezentanti do 20 rokov odohrali svoj prvý zápas na turnaji Memoriál Pavla Zábojníka vo Zvolene. Ukrajinskému celku Donbass Doneck podľahli 3:6. Zverenci trénera Andreja Podkonického viedli v prvej tretine 2:0 a ešte na začiatku 3. tretiny držali nerozhodný stav 3:3, no potom sa ukázala kvalita a skúsenosti súpera.

Najbližší zápas na turnaji odohrajú Slováci v piatok o 15:00 SELČ proti poľskému celku GKS Tychy.

Donbass Doneck – Slovensko 20 6:3 (2:2, 1:1,3:0)
Góly: 18. Stefanovich (Turkin, Lyalka), 20. Korenchuk (Danylenko, Firsov), 28. Lyalka, 45. Sislannikovs (Sigaryov, Smereck), 52. Smereck (Sigaryov, Biryukov), 57. Sigaryov (Sislannikovs, Zhuldikov) – 4. Kupčo (Vaňo), 12. Kašlík (trestné strieľanie), 34. Hájnik (Kašlík, Faith)

Doneck: Voris – Nogačov, Pangelov-Juldašev, Andrejkiv, Sokolovskij, Smereck, Žuldikov, Gercik, Firsov – Ľalka, Turkin, Stefanovič, F. Morozov, Zacharov, Peresunko, Sigarjov, Birjukov, Sislannikovs, Korenčuk, Bucenko, Danylenko.

SR 20: Noskovič – Bakala, Ejem, Šeliga, Groch, Gaško, Debnár, Jombík, Zubák – Hájnik, Danielčák, R. Faith, S. Rehák, Kašlík, Kupčo, Bačo, Lukošík, Demek, O. Stümpel, Vaňo, Krajč

Mladí Slováci prežili úvode oslabenie a do vedenia sa dostali vo 4. minúte. Vaňo prihrával a spomedzi kruhov presne zakončil Kupčo. Až do 12. minúty sa hra prelievala zo strany na stranu, obaja brankári zmarili viaceré dobré príležitosti súpera svojimi zákrokmi. Potom však prišiel únik Mateja Kašlíka, ktorý bol faulovaný a nariadené trestné strieľanie rutinérsky premenil – 0:2. Potom prišli aj chvíle ukrajinského celku. V závere 18. minúty sa najskôr spred bránkoviska presadil Stefanovič a v poslednej minúte prvej tretiny vyrovnal na 2:2 Korenčuk.

Od začiatku druhého dejstva mali viac z hry hráči Donbassu, čo vyústilo do gólu v 28. minúte. Prečíslenie troch proti jednému zužitkoval Ľalka. Potom sa obraz hry opäť zmenil a iniciatívu prevzali mladí Slováci. Gól Lukošíka v 30. minúte ešte neplatil pre hru nohou, v 34. minúte ale vyrovnal skóre na 3:3 Hájnik, ktorý využil presilovku o dvoch hráčov. O ďalšie tri minúty mohol zverencov trénera Podkonického poslať do vedenia Demek. Keď sa nepresadil ani na druhej strane Sigarjov, oba celky sa pobrali do kabín za nerozhodného stavu.

Na začiatku tretej tretiny si zahrali Slováci presilovku, vypracovali si v nej len jednu príležitosť, Oliver Stümpel ale prestrelil bránku. Trest prišiel na opačnej strane v 45. minúte, keď sa v početnej prevahe presadil Sislannikovs – 4:3. Slovenskí mladíci sa už na odpoveď nezmohli. Naopak, do konca stretnutia ešte dvakrát inkasovali. V 52 minúte zvýšil Smereck a o päť minút neskôr uzavrel na konečných 6:3 Sigarjov.

Hlasy po zápase:

Andrej Podkonický, tréner SR20: „Chceme vidieť čo najviac nových hráčov, aby sme mali širší obraz. Škoda výsledku, nehrali sme až tak zle, ale za každú chybu, ktorú sme spravili, sme zaplatili gólom. Nemáme príliš veľa času, zrazov nie je veľa a najbližší väčší budeme mať až v novembri. Chceli by sme si vyskúšať ešte nejaké trojdňové kempy počas septembra a októbra, keď bude v extralige pauza. Trochu sa to ale bije s prvou ligou, tak uvidíme. Aj tento turnaj nám ukáže, na čom sme. Niektorí hráči ma milo prekvapili.“

Jakub Demek, krídelník SR20: „Je to niečo iné ako mládežnícky hokej. Hráči sú skúsenejší a v závere to bolo vidieť. Robili sme individuálne chyby, vo vlastnej tretine sme si neustrážili hráčov súpera. Smerom k MS to musíme zlepšiť. Skúsili sme si však systém, ktorý chceme hrať.“