SR ŽENY: Spomienky na šampionát sú stále bolestivé, Kožanová: Hľadáme príčiny toho, čo sa stalo

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia neuspela na augustovom šampionáte A-skupiny I. divízie. V rámci turnaja v čínskom Šen-čene odohrala päť vyrovnaných zápasov s domácimi reprezentantkami, Holanďankami, Nórkami, Dánkami a Rakúšankami. Ani v jednom však nedokázala nájsť cestu k víťazstvu.

Zverenky fínskeho trénera Arta Sieppiho sa trápili najmä v koncovke. Strelili štyri góly v piatich dueloch, čo nestačilo na zisk bodov. „Aj týždeň po návrate na Slovensko sú spomienky na šampionát bolestivé a hľadáme príčiny toho, čo sa stalo. Vieme, že nám chýbali góly a nevyužili sme žiadnu zo sedemnástich presilových hier. Zo 162 striel sme vyťažili len štyri góly. Myslím si, že po nečakanej prehre 0:3 s Holanďankami na tím padla deka. Dievčatám sa nedarilo v koncovke, puky poskakovali okolo bránkoviska, viackrát skončili na žŕdke, ale nie v sieti. V zápasoch sme skúšali aj hru bez brankárky, vytvorili sme si tlak, držali sme puk na našich hokejkách, bohužiaľ, bez gólového efektu,“ hovorila generálna manažérka ženských reprezentácií Ľubomíra Kožanová.

Prípravu nezanedbali

Slovenky cestovali do Šen-čenu s postupovými ambíciami. Zameriavali sa na zisk jednej z dvoch miesteniek do elitnej kategórie MS, a tomu prispôsobili aj prípravu. Po aprílovom víťaznom dvojzápase s Rakúšankami tréneri priebežne monitorovali výkonnosť hráčok počas výcvikových táborov v máji, júni aj júli. Okrem tréningových kempov na ľade absolvovali reprezentantky aj kvalitnú kondičnú prípravu v posilňovni. Napriek tomu bol vývoj turnaja úplne opačný, ako si ho predstavovali. Slovenské hokejistky obsadili posledné miesto v šesťčlennej tabuľke a zostúpili o výkonnostnú úroveň nižšie do B-skupiny I. divízie MS. 

„V príprave sme nič nezanedbali, urobili sme maximum. Bolo to vidieť na kondičnej aj silovej pripravenosti hráčok. Bohužiaľ, chýbala lepšia koncovka. Možno zavážil aj fakt, že majstrovstvá boli v auguste, mimo sezóny. Dievčatá nemali v rukách potrebnú rutinu a chceli ju nahradiť zvýšeným úsilím. Paradoxne, prehnané chcenie im zväzovalo ruky. Chceli sa ukázať rodine, priateľom aj fanúšikom, keďže zápasy vysielala aj televízia JOJ Šport, ale nedarilo sa im to. Platilo, že ak sa tlačí na pílu, tak nereže,“ pokračovala Kožanová.

Postúpili najskúsenejšie

Postup medzi svetovú elitu si v Šen-čene vybojovali Číňanky a Dánky. Turnaj ovládli domáce hráčky, ktoré ťažili z toho, že mali k dispozícii viaceré naturalizované hokejistky zo zámoria a zároveň zostavili najskúsenejší tím s vekovým priemerom takmer 25 rokov. Naopak, slovenské hokejistky boli s vekovým priemerom 21 rokov, spoločne s Rakúšankami, najmladšie na podujatí. 

Najstaršia hráčka v našom výbere bola 27-ročná Janka Hlinková, najmladšia iba čerstvo 16-ročná Ema Tóthová. „Dali sme priestor až štyrom hráčkam spadajúcim do kategórie do 18 rokov. Bola to pre nich obrovská skúsenosť, že si mohli vyskúšať atmosféru seniorského šampionátu. Na druhej strane, súperky mohli počítať s väčším počtom ostrieľaných hokejistiek zo strednej a staršej generácie, ktoré nám chýbali. Ostatné tímy mali vo svojom strede aspoň jednu hráčku, ktorá na seba vzala zodpovednosť a gólmi rozhodla zápasy. My sme takú nenašli, keďže žiadna z našich dievčat nestrelila viac ako jeden gól,“ vysvetľovala Kožanová. 

Pod tlakom nenašli pohodu

Neúspech na šampionáte mrzí o to viac, že Slovenky počas minulej sezóny ukazovali dobrú výkonnosť. Dvakrát zdolali Nórky a Rakúšanky, poradili si aj s účastníčkami aprílových MS najvyššej kategórie Francúzkami a siahali tiež na víťazstvo proti Maďarkám. 

„Turnaj nedopadol dobre a musíme niekde pridať. Potrebujeme pracovať aj na mentálnej stránke, aby sme po inkasovaných góloch nemenili našu hru a nechceli byť všade. Potom prichádzajú chyby. Hráčky si pripustili priveľa tlaku a nemali potrebnú psychickú pohodu.“

Hokejový kalendár je neúprosný a ihneď po skončení turnaja v Šen-čene sa preklopil do novej sezóny. Slovenky v nej čaká vrchol v podobe šampionátu B-skupiny I. divízie v lotyšskej Rige, ktorý sa uskutoční od 31. marca do 6. apríla 2024. Najbližšia medzinárodná akcia pre ženskú reprezentáciu je naplánovaná v prvej polovici novembra. „Dohodli sme sa, že do dvoch týždňov prebehne interná debata a hodnotenie toho, čo sa stalo na MS v Číne. Potom uvidíme, ako budeme pokračovať,“ dodala Kožanová.