SR 20: Víťazný vstup do domáceho turnaja, Slováci zdolali Švajčiarov 4:2

POPRAD (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov otvorila domáci Turnaj piatich krajín v Poprade víťazstvom. V stredajšom prvom zo štyroch súbojov v rámci podujatia zdolala švajčiarskych rovesníkov 4:2. Gólovo sa presadilo kvarteto Slovákov – Boris Žabka, Markus Suchý, Maxim Mamonov a Tomáš Dudáš.

Úvodná tretina bola pre oba tímy s viacerými juniorskými nováčikmi na medzinárodnom ľade nielen zoznamovacia, ale predovšetkým bezgólová. Od úvodu druhého dejstva zvýšili slovenskí reprezentanti streleckú produkciu, čo sa prejavilo na zmene skóre. Do vedenia sa domáci dostali v 27. minúte. Po vyhratom buly priťukol Stašiniak puk na modrú Žabkovi, ktorý ho nahodil na švajčiarsku bránku a na prekvapenie všetkých zapadol do siete. Druhý gól pridal Suchý v 37. minúte. Výbornú robotu odviedol Ondriš pri mantineli v útočnom pásme, kde ustál súboj, posunul puk spoluhráčovi do výbornej streleckej parkety a Suchý na materskom popradskom ľade nezaváhal. Nulu na konte inkasovaných gólov si však Slováci neudržali. Švajčiari už o minútu neskôr využili vysokú premávku pred slovenskou bránkou a po nahodení od modrej zapadol do siete. Presný zásah bol pripísaný De Lucovi.

V tretej tretine sa Švajčiari dočkali vyrovnania. Nahodenie Guignarda v pomerne prehľadnej situácii v obrannom pásme padlo do siete. Následne však Helvéti ponúkli Slovákom presilovku, ktorú využil Mamonov presnou strelou od modrej. Švajčiari to v závere skúsili aj so šiestimi korčuliarmi namiesto brankára, no vyrovnania sa nedočkali. Skóre stretnutia stanovil do prázdnej bránky Dudáš.

Slovákov čakajú na kvalitne obsadenom turnaji ešte tri súboje. Už vo štvrtok od 17.00 nastúpia proti Fínsku. Po piatkovom dni voľna nastúpia v sobotu proti Švédsku (17.00 h) a v nedeľu zakončia podujatie derby súbojom s Českom (16.00 h). Všetky zápasy na podujatí môžete sledovať online na youtubovom kanále SZĽH, na JOJ Športe, respektíve na novej platforme JOJ Šport Plus v rámci Joj Play.

Turnaj piatich krajín hráčov do 20 rokov v Poprade

Švajčiarsko ­– Slovensko 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Góly: 38. De Luca (Moser, Bai), 51. Guignard (Terraneo) – 27. Žabka (Stašiniak, Suchý), 37. Suchý (Ondriš), 53. Mamonov (Žabka), 60. Dudáš.

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 22:26.

Rozhodovali: Crman, Žák – Knižka, Klejna – 421 divákov.

Ivan Feneš, hlavný tréner SR 20: „Podaril sa nám úspešný vstup do turnaja. Zvíťazili sme v náročnom zápase nad Švajčiarmi, čo nás mimoriadne teší. V zápase sme nastúpili s pätnástimi juniorskými nováčikmi na medzinárodnej scéne. Prvú polovicu zápasu to bolo cítiť. Chlapci hrali s veľkým rešpektom. Pocítili, že nadnárodná úroveň kladie na nich náročnejšie kritériá. Postupne sme sa však do toho dostali, bojovali sme až do konca a zaslúžene sme zvíťazili.“

Zostava SR 20: Urban – Žabka, Nátny, Tomas, Čulík, Pánik, Nahalka, Sakmár, Hruška – Stašiniak, Suchý, Ondriš – Gabriel, Mamonov, L. Jendek – Ferkodič, Križan, Benko – Ružek, Dudáš, Hodas. Tréner I. Feneš.