SR 18 začne prípravu na Hlinka Gretzky Cup v polovici júla, v úvodnom bloku sa predstaví 44 hráčov

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov odštartuje už o necelé dva týždne prípravu na prvý vrchol aktuálnej sezóny v podobe Hlinka Gretzky Cupu. Prestížny turnaj privíta v tomto roku od 5. do 10. augusta kanadský Edmonton. V nominácii hlavného trénera Martina Dendisa na úvodný blok prípravy v Piešťanoch, ktorý potrvá od 15. do 19. júla, figuruje 44 hokejistov pôsobiacich v domácich aj zahraničných súťažiach.

Osemnástka uzavrela minulú sezónu výborným štvrtým miestom na majstrovstvách sveta vo Fínsku. Hráčov nosného ročníka 2006 dopĺňala na severe Európy početná skupina hokejistov narodených v roku 2007, na ktorých bude stáť aktuálny výber. „Nominovaných chlapcov sme dlhodobo sledovali. Videli sme ich už počas minulej sezóny. Proti viacerým z nich sme nastupovali v rámci zápasov projektu osemnástky v Extralige juniorov a niektorí boli dokonca súčasťou projektu. Zároveň sme boli v komunikácii s klubovými trénermi, ktorí nám dali odporúčania na ďalších hráčov,“ prezradil Dendis.

V menoslove hokejistov na prvý blok prípravy pred Hlinka Gretzky Cupom sa nenachádzajú účastníci MS "18" vo Fínsku. Jedinou výnimkou je brankár Patrik Brezáni, ktorý však nezasiahol do zápasov na šampionáte. „Hokejisti, ktorí sa predstavili na majstrovstvách sveta mali dlhú sezónu a museli tomu prispôsobiť aj letnú prípravu. Preto sa k nám pripoja až v ďalšom bloku prípravy,“ vysvetlil 32-ročný kouč. 

„V rámci prvého bloku dáme príležitosť 44 hráčom, ktorí budú rozdelení do dvoch 22-členných skupín. Odohrajú dva modelované zápasy a na základe ich výkonov budeme robiť nomináciu na ďalší týždeň prípravy. V ňom budeme pracovať s 25 korčuliarmi a trojicou brankárov,“ objasnil Dendis.

Slovenskí hokejisti odohrajú pred štartom Hlinka Gretzky Cupu štyri medzištátne duely. Vo štvrtok 25. júla (17.00) a v piatok 26. júla (12.15) nastúpia proti rovesníkom z Ukrajiny. Po nich tréneri vytvoria záverečnú nomináciu na turnaj a 30. júla čaká slovenský tím letecký presun do zámoria. V Kanade nastúpia na ďalšie dva zápasy proti domácim hráčom (1. augusta) a výberu USA (3. augusta). 

Hlinka Gretzky Cup 2024 sa začne v pondelok 5. júla. V základnej A-skupine odohrajú slovenskí hokejisti tri zápasy v priebehu troch dní. V prvom súboji vyzvú Švédov, následne si zmerajú sily s Kanaďanmi a do tretice nastúpia proti Švajčiarom. Na základe výsledkov v základnej skupine bude jasný ďalší program tímu. V prípade umiestnenia na prvých dvoch pozíciách postúpia Slováci do semifinále. Ak obsadia tretiu priečku, zahrajú si o konečné piate miesto a ak obsadia štvrtú pozíciu, predstavia sa v dueli o konečnú siedmu priečku. 

Nominácia SR 18 na VT v Piešťanoch - I. fáza prípravy na Hlinka Gretzky Cup 2024 (15. - 19. 7.)

Hráči podľa klubov
Michal ČUNDERLÍK BARANI Banská Bystrica
Lucas NOVÁK BARANI Banská Bystrica
Michal PLANČÁR BARANI Banská Bystrica
Lukáš TOMKA BARANI Banská Bystrica
Roberto Leonardo HENRIQUEZ HC SLOVAN Bratislava
Patrik RUSZNYÁK HC SLOVAN Bratislava
Oliver LACKO HC SLOVAN Bratislava
Tomáš TOMAŠKOVIČ HC SLOVAN Bratislava
Roderik ČERNÁK HC SLOVAN Bratislava-mládež
Matej STANKOVEN HC SLOVAN Bratislava-mládež
Michal Jozef TKÁČ HC Košice
Michal PRÁDEL MHK Dolný Kubín
Kristián KRIŠKA Mládež MHK 32 Liptovský Mikuláš
Matúš LISÝ HK Nitra
Matej BAJZA MMHK Nitra
Ivan BERČÍK MMHK Nitra
Samuel MURIN HK ŠKP Poprad
Maxim PAVLIČKO HK ŠKP Poprad
Kristián RENNER HK ŠKP Poprad
David ŠMIDA MHKM Skalica
Filip Dominik FAJNOR HK DUKLA Trenčín
Adam GOLJER HK DUKLA Trenčín
Samuel HRENÁK HK DUKLA Trenčín
Martin KALIS HK DUKLA Trenčín
Timothy KAZDA HK DUKLA Trenčín
Dávid BALÁŽ HK Trnava
Mário KOHÚT HKM Gladiators Trnava
Patrik BREZÁNI HKM Zvolen
Lukáš HUKEL HKM Zvolen
Alex MIŠIAK HKM Zvolen
Juraj RAUSA HKM Zvolen-mládež
Jakub DUBRAVÍK VLCI Žilina-mládež
Jakub MARČAN VLCI Žilina-mládež
Adrian RAŠKA VLCI Žilina-mládež
Tomáš VAJKO VLCI Žilina-mládež
Pavol MORÁVEK Nordic Hockey Academy/Rak.
Adam STRAKA Bishop´s College School Varsity/Kan.
Jakub HABLA HC Energie Karlovy Vary/ČR
Tomáš RÁCZ Kiekko-Espoo/Fín.
Michal ČAPOŠ AIK/Švéd.
Frederik BALKO HV 71/Švéd.
Marcus KRŠÁK Malmö Redhawks/Švéd.
Samuel MIŠÁK Oakmoor Academy Patriots/USA
Adam SALOŇ South Kent School/USA
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Branislav Varga
Hlavný tréner Martin Dendis
Asistent trénera Michal Dostál
Asistent trénera Jozef Stümpel
Tréner brankárov Adam Štepanovský
Kondičný tréner Ján Munka
Lekár Katarína Moravíková
Masér Ľuboš Ondrejka (od 13.7.)
Masér Štefan Sýkora

Náhradníci (na telefonické zavolanie): BARANI Banská Bystrica – Tomáš GREČMAL, Patryk ZUBEK, HC SLOVAN Bratislava – Jakub ĎURIŠIN, Roman TALIGA, HK RUŽINOV´99 Bratislava – Adam BOTLO, mládež MHK 32 Liptovský Mikuláš – Viktor STAS, HC Košice – Andrej ZUŠČÁK, HK Nitra – Tomáš CHRENKO, Adam NEMEC, MMHK Nitra – Šimon KRČMÁR, HK ŠKP Poprad – Tomáš NOVOBILSKÝ, Andreas STRAKA, HK´95 Považská Bystrica – Patrik ŽIDEK, MŠK Púchov – Ondrej ŠÁLY, HK Spišská Nová Ves – Viktor FERENC, Jakub POLČÍK, HK DUKLA Trenčín – Dávid BÓRIK, Patrik FÜLÖP, Samuel JAROŠKA, Kristian REZNIČÁK, Tobias TOMÍK, HK Trnava – Matej ZAŤKO, HKM Gladiators Trnava – Michal PRISTACH, HKM Zvolen – Dušan DOBIŠ, Daniel NECPAL, VLCI Žilina-mládež – Lukáš URDÁK, Rytíři Kladno (CZE) – Jakub HÁJEK, HC Litvínov (CZE) – Tobias UHLÍK, HC Olomouc (CZE) – Adam KALMAN, Marcel KIMÁK, Tappara Tampere (FIN) – Lucian BERNÁT, Ján CHOVAN, Brynäs (SWE) – Michal SVRČEK, South Kent School (USA) – Dominik DANKO.