SR 18: V boji o miestenku na MS figuruje ešte 29 mien, Slovákov čakajú cenné previerky v Česku

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 18 rokov čaká posledný týždeň prípravy na majstrovstvá sveta v domácich podmienkach. V kádri hlavného trénera Martina Dendisa aktuálne figuruje 29 hokejistov, z toho traja brankári, desiati obrancovia a šestnásti útočníci. Pred sobotňajším odletom na svetový šampionát však ešte dôjde k zúženiu súpisky o štyri mená.

Mladí Slováci odohrali počas minulého týždňa dva prípravné duely proti rovesníkom z Poľska, v ktorých dosiahli tesné víťazstvá 1:0 a 3:2. „Boli to pre nás prvé dva zápasy v príprave na majstrovstvá sveta. Chalani sa v tomto zložení zišli po dlhšom období, niektorí mali aj herný výpadok. V prvom rade sme sa im snažili vštiepiť základné prvky nášho hokeja po technickej, taktickej aj tímovej stránke, takže súboje s Poľskom splnili svoj účel,“ povedal tréner Dendis, ktorý musel na konci tohtotýždňového bloku vyradiť z tímu viacero hráčov.

„Vždy chcú všetci hráči pokračovať ďalej a rozhodovanie je náročné. Všetkým chlapcom ďakujeme za ich snahu. Držíme im palce v ďalšom priebehu kariéry a veríme, že sa pobijú o slovenský dres na majstrovstvách sveta v nasledujúcich rokoch, či už to bude v osemnástke alebo v dvadsiatke,“ pokračoval.

Premiérové štarty v slovenskej osemnástke absolvoval v súbojoch proti svojim rodákom obranca Patryk Zubek. „Počas sezóny som ho už videl viackrát v akcii. V slovenskej reprezentácii to boli preňho nové skúsenosti a navyše špecifické duely proti Poliakom. Teraz musí na sebe naďalej pracovať, aby sa dostal do nominácie na majstrovstvá sveta,“ hovoril Dendis o mladom hokejistovi, ktorý vyrastal v poľskom Nowom Targu a iba nedávno získal slovenské občianstvo.

Slovenskí reprezentanti odohrajú v nasledujúcom týždni ďalšie dva prípravné duely proti Čechom vo Velkom Meziříčí. Stredajší zápas sa začína o 18.00, štvrtkový o 16.00. „Čakajú nás zápasy proti veľmi kvalitnému súperovi, a tak sa na to musíme maximálne pripraviť po všetkých stránkach. Bude to pre nás cenná previerka, ktorá nám opäť ukáže nové veci smerom k šampionátu. Tešíme sa na tieto duely a hráči sú namotivovaní.“ 

Po návrate z Česka stihnú Slováci už len jeden piatkový tréning v Piešťanoch a následne naberú smer Fínsko. „Pred odletom ešte budeme vyraďovať štyroch hráčov. Chalani sa musia ukázať a presvedčiť nás o tom, prečo ich máme vziať na majstrovstvá sveta,“ doplnil Dendis. 

Na sever Európy vycestujú v sobotu a v nedeľu ich čaká generálka na šampionát v podobe duelu so Švajčiarmi (13.00 SELČ). V rovnakom čase odohrajú aj všetky zápasy v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta. Šampionátovú púť odštartujú vo štvrtok 25. apríla proti hokejistom USA, ďalej vyzvú Lotyšov (26. apríla), Fínov (28. apríla) a Nórov (30. apríla). Najlepšie štyri tímy z oboch základných skupín postúpia do štvrťfinále, družstvá na piatej pozícii čaká boj o záchranu.

Nominácia SR 18 na VT v Piešťanoch a dvojzápas proti Česku (15. – 19. apríla 2024)

Meno Klub
BRANKÁRI
Martin HARONIK HC SLOVAN Bratislava
Alan LENĎÁK MMHK Nitra/HK Slovan Levice
Michal PRÁDEL Draci Liptovský Mikuláš
OBRANCOVIA
Adam BELUŠKO HC Košice
Andrej FABUŠ HC SLOVAN Bratislava
Samuel HÚŽEVKA VLCI Žilina-mládež
Adam KALMAN HC Olomouc/ČR
Samuel KUPEC HK DUKLA Trenčín/HC Topoľčany
Fabian Andrej LIČKO HC SLOVAN Bratislava
Maxim PETRAS Bishop Kearney Selects/USA
Tomáš ŠLANK HO HAMIKOVO Hamuliakovo
Luka RADIVOJEVIČ Örebro HK/Švéd. 
Patryk ZUBEK BARANI Banská Bystrica
ÚTOČNÍCI
Tomáš CHRENKO HK Nitra/HC Topoľčany
Ján CHOVAN Tappara/Fín.
Richard HAZALA MMHK Nitra
Dario LAŠŠ VLCI Žilina-mládež
Michal LIŠČINSKÝ HC Košice
Ondrej MARUNA Charlottetown Islanders/Kan.
Adam NEMEC HK Nitra/HC Topoľčany
Tobias PITKA Victoria Grizzlies/Kan.
Tomáš POBEŽAL HK Nitra
Pavol PROKOPOVIČ HK Dukla Michalovce-mládež
Andreas STRAKA HK ŠKP Poprad
Michal SVRČEK Brynäs IF/Švéd.
Miroslav ŠATAN HC SLOVAN Bratislava
Tobias TOMÍK HK DUKLA Trenčín
Nicolas VRTIEL Lidingö Vikings/Švéd.
Alex Miroslav ZÁLEŠÁK MoDo Hockey/Švéd.
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Branislav VARGA
Hlavný tréner Martin DENDIS
Asistenti trénera Michal DOSTÁL, Andrej KMEČ
Tréner brankárov Adam ŠTEPANOVSKÝ
Kondičný tréner Ján MUNKA
Konzultant Jozef STÜMPEL (do 16. 4.)
Video analytik Pavol RYBÁR
Lekári Peter CIVÁŇ (do 18. 4.), Matej HANDŽÁK (19. 4.)
Maséri Ľuboš ONDREJKA (od 14.04.), Štefan SÝKORA