SR 18: Mladíci začali s prípravou na MS, Dendis: Úvodný blok bude zameraný na kondíciu

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov krátko po skončení veľkonočných sviatkov začala s prípravou na majstrovstvá sveta vo fínskych mestách Espoo a Vantaa (25. apríla – 5. mája 2024). Hlavný tréner Martin Dendis privítal na utorňajšom zraze v Piešťanoch 18 hráčov, z toho dvojicu brankárov. V priebehu týždňa sa k tímu pripoja útočníci Tobias Pitka a Alex Miroslav Zálešák aj brankár Sebastián Bodnár. 

Káder osemnástky smerom k svetovému šampionátu ešte prejde mnohými zmenami. V domácich aj zahraničných súťažiach stále prebiehajú duely play-off, a tak realizačný tím očakáva príchody viacerých hráčov. "Úvodný blok prípravy je zameraný na kondíciu a individuálne zručnosti. Niektorým hráčom sa skončili sezóny skôr a boli mimo tréningového procesu, takže potrebujú nabehnúť späť do normálneho režimu. Čo sa týka prípadných zmien, budeme to riešiť operatívne. Juniorské tímy na Slovensku ešte hrajú o medaily, rovnako máme chlapcov vo Švédsku, vo Fínsku a v Severnej Amerike," povedal hlavný tréner reprezentácie do 18 rokov Martin Dendis.

Z pôvodnej nominácie na prvý tréningový kemp vypadol Andrej Tomašec, ktorého trápia zdravotné problémy. "Ešte u neho je šanca, že bude môcť zabojovať o miestenku na šampionát. Jeho zdravotný stav prehodnotíme okolo 13. apríla. Dlhodobejšie zranenie má okrem neho taktiež Matúš Lisý," prezradil 32-ročný kouč, ktorý s veľkou časťou nominovaných hokejistov pracoval v celosezónnom projekte osemnástky.

Slovenskí mladíci absolvujú pred turnajom na severe Európy až päť prípravných duelov. Vo štvrtok 11. apríla a v piatok 12. apríla privítajú v Trnave poľských rovesníkov. V stredu 17. apríla a vo štvrtok 18. apríla vycestujú do Velkého Meziříčí, kde si zmerajú sily s Čechmi. V sobotu 20. apríla reprezentanti odletia do Fínska a hneď v nedeľu 21. apríla nastúpia proti Švajčiarom vo Vierumäki. "Sme spokojní s tým, že sa nám podarilo vybaviť päť duelov. Je to pre nás ideálny počet. V príprave chceme hráčom vštepovať prvky, ktorými sa prezentuje dvadsiatka aj seniorský tím. Chceme hrať aktívny celoplošný hokej, byť silní v hre s pukom a zároveň sa čo najviac tlačiť do zakončenia," uzavrel Dendis.

Osemnástka bude vo Fínsku obhajovať štvrté miesto z vlaňajších MS. Pred rokom vo Švajčiarsku prehrala v predĺžení s kanadskými rovesníkmi v boji o tretie miesto. Slovenskí reprezentanti tentoraz vyzvú v základnej A-skupine hokejistov USA (25. apríla o 13.00 SELČ), Lotyšska (26. apríla o 13.00 SELČ), Fínska (28. apríla o 13.00 SELČ) a Nórska (30. apríla o 13.00 SELČ). Najlepšie štyri tímy z oboch skupín postúpia do štvrťfinále, družstvá na piatej pozícii čaká boj o záchranu. 

Nominácia SR 18 na VT v Piešťanoch (2. - 5. 4.):

Hráči podľa klubov
Tobias KÁLUS BARANI Banská Bystrica
Patrik KLIMENT BARANI Banská Bystrica
Andrej FABUŠ HC SLOVAN Bratislava
Martin HARONIK HC SLOVAN Bratislava
Fabian Andrej LIČKO HC SLOVAN Bratislava
Miroslav ŠATAN HC SLOVAN Bratislava
Adam BELUŠKO HC Košice
Vladimír DRAVECKÝ HC Košice
Michal LIŠČINSKÝ HC Košice
Pavol PROKOPOVIČ HK Dukla Michalovce-mládež
Samuel ŠIMON HK Dukla Michalovce-mládež/HC 19 Humenné
Juraj GRACÁK HK Poprad
Simon SEMANČÍK HK ŠKP Poprad
Andreas STRAKA HK ŠKP Poprad
Michal FRANKOVIČ HK Spišská Nová Ves
Tobias PITKA Victoria Grizzlies/Kan.
Martin Rudolf LIŠKA Bílí Tygři Liberec/ČR
Adam KALMAN HC Olomouc/ČR
Nicolas VRTIEL Lidingö Vikings/Švéd.
Alex Miroslav ZÁLEŠÁK MoDo Hockey/Švéd.
Sebastián BODNÁR New Hampshire Mountain Kings/USA
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Branislav VARGA
Hlavný tréner Martin DENDIS
Asistenti trénera Michal DOSTÁL, Andrej KMEČ
Tréner brankárov Adam ŠTEPANOVSKÝ
Kondičný tréner Ján MUNKA
Konzultant Ivan FENEŠ
Lekár Matej MATEJČÍK
Masér Ľuboš ONDREJKA
Športový psychológ Peter KURAČKA

Náhradníci: HC SLOVAN Bratislava – Jakub MIKULEC, HC Košice – Branislav BARGER, Tobias FAITH, Kristián KRAFČÍK, Draci Liptovský Mikuláš – Michal PRÁDEL, Alexander Milan SEJNA, Ján ZIMÁNI, HK ŠKP Poprad - Thomas Pavel HURTAJ, Brian MAJERČÍK, Sebastián MARTINKO, HC Prešov – Ivan JANÁK, MHKM Skalica – Nikolas PTÁČEK, HKM Zvolen – Jakub HALAMA, Filip VLČKO, Edmonton Oil Kings (CAN) – Andrej TOMAŠEC, Charlottetown Islanders (CAN) – Ondrej MARUNA, Tappara (FIN) – Ján CHOVAN, Brynäs IF (SWE) – Michal SVRČEK, Örebro HK (SWE) – Luka RADIVOJEVIČ.