SR 17: Nevydarená úvodná štvorminútovka rozhodla o prehre mladíkov s Američanmi

CHOMUTOV (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 17 rokov neuspela v úvodnom vystúpení na Turnaji piatich krajín v Chomutove. V konfrontácii s americkými rovesníkmi doplatila na nevydarenú prvú tretinu a zámorskému tímu podľahla 3:5. Zverenci Ivana Králika odohrajú druhý duel na podujatí v sobotu o 15.00 h proti Švajčiarom. 

Američania predviedli vynikajúci vstup do zápasu. Už po 89 sekundách otvoril skóre stretnutia Blake Fiddler a na konci druhej minúty presne namieril aj Sam Spehar. Slovenský kouč zareagoval oddychovým časom, ale nezastavil rozbehnutého súpera. Vo 4. minúte sa presadil Chase Jette a do prestávky pridal ďalší gól Spehar. 

Slovenskí mladíci však dokázali kontrovať v druhej tretine, keď využili nedisciplinovanosť protivníka. Viaceré fauly Američanov potrestali dvoma presilovkými gólmi Lukáš Tomka a Vladimír Dravecký mladší. V záverečnej časti hry sa Slovákom nepodarilo zdramatizovať priebeh zápasu. Vedenie favorita poistil v 46. minúte v početnej výhode Ben Kevan a Andreas Straka o šesť minút neskôr v presilovke len skorigoval na konečných 3:5.

Hlas po zápase

Ivan Králik, tréner SR 17: "Nezachytili sme úvod zápasu, hoci sme chlapcov nabádali, aby situácie najmä v prvých striedaniach riešili jednoducho, keďže doteraz mohli iba trénovať a nemali zápasovú prax. Bohužiaľ, komplikovali sme si to zlými rozhodnutiami a Američania trestali naše chyby. Hráčom však patrí rešpekt za to, ako sa dokázali vrátiť späť do zápasu za stavu 0:4 a od druhej tretiny hrali so súperom vyrovnaný hokej. Devízou tohto tímu je korčuľovanie a práve zlepšenie pohybu nám v ďalšom priebehu stretnutia prinieslo šance. Takisto sme si vďaka tomu vypýtali fauly a následne sme využívali presilovky. Pracovali sme na nich už počas tréningov pred turnajom a hrali sme v nich jednoducho. Dokázali sme držať puk na hokejkách a okrem gólových situácií sme si v nich vytvorili ďalšie príležitosti na skórovanie. Škoda, že sme ich nepremenili. Mohli sme znížiť na rozdiel jediného gólu a dostali by sme Američanov ešte pod väčší tlak."

Turnaj piatich krajín hráčov do 17 rokov v Chomutove (ČR)

Slovensko – USA 3:5 (0:4, 2:0, 1:1)
Góly:
28. Tomka (Mišák, V. Dravecký ml.), 31. V. Dravecký ml. (Čunderlík), 52. Straka (Mišiak) – 2. Fiddler, 2. Spehar (Simpson), 4. Jette, 13. Spehar (Klaers, Dennis), 46. Kevan (Murphy, Spehar).
Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Simpson (USA) na 5+DKZ, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ondráček – Jurak, Svoboda (všetci ČR), 113 divákov.

Zostava
Slovensko 17:
Prádel – Vajko, V. Dravecký ml., Rusznyák, Tkáč, Kršák, Čapoš, Kohút, Goljer – Mišák, Čunderlík, Tomka, Balko, Straka, A. Nemec, Mišiak, Saloň, Baláž, Habla, Lacko, Plančár. Tréner: Ivan Králik.