SR 17: Môžeme konkurovať každému, hovorí tréner Králik po turnaji v Česku

CHOMUTOV (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 17 rokov má za sebou prvé medzinárodné podujatie v aktuálnej sezóne. Zverenci hlavného trénera Ivana Králika sa predstavili na Turnaji piatich krajín v Chomutove, kde v štyroch zápasoch dosiahli jedno víťazstvo a obsadili štvrté miesto. 

Mladí Slováci odohrali vyrovnané duely s favorizovanými Američanmi (3:5) aj s domácimi Čechmi (4:6), v ktorých doplatili zhodne na nevydarenú prvú tretinu so štyrmi inkasovanými gólmi. Proti Švajčiarom neskórovali (0:1 po predĺžení) a zdolali iba Nemcov (6:3), proti ktorým diktovali tempo hry.

„Odohrali sme kvalitný turnaj, ktorý bol dobrou previerkou na začiatok sezóny. Chlapcom v úvode ročníka ukázal, kde majú rezervy a čo potrebujú zlepšiť v nasledujúcich mesiacoch. Zároveň sme videli nových hráčov, ktorí sa predviedli v dobrom svetle a ešte viac zvýšili konkurenciu v danom ročníku,“ povedal pre Hockey Slovakia tréner sedemnástky Ivan Králik.

Slovenskí reprezentanti v Chomutove herne nesklamali. Na konečnú štvrtú pozíciu ich odsunuli hluché fázy v rámci jednotlivých zápasov. „Mužstvo má charakter, ale chlapci musia pracovať na tom, aby hrali konzistentne šesťdesiat minút. Potešila nás spätná väzba od hráčov. Ak sme im niečo povedali v priebehu zápasov, tak to vo zvyšku stretnutia robili. Pozitívne hodnotím aj bojovnosť a kolektív, ktorý sa vytvoril. Hráči sa dokázali vrátiť do zápasu aj po tom, čo prehrávali v prvej tretine s Američanmi 0:4 a s Čechmi 1:4,“ vyzdvihol 39-ročný kouč.

Hokejisti z ročníka 2007 už v minulej sezóne ukázali, že nemajú problém držať krok so špičkovými tímami. V Chomutove odohrali vyrovnané zápasy aj napriek viacerým absenciám. V Česku z rôznych dôvodov chýbali Luka Radivojevič, Ján Chovan, Tobias Tomík, Michal Svrček, Adam Kalman či ďalší. 

„Samozrejme, výpadok hráčov bol citeľný, chýbalo nám až osem hokejistov z prvých dvoch formácií. Bola to však výborná šanca pre ďalších chlapcov, aby sa ukázali. Nie všetci ju využili a to je smutné. Vedia, akú kvalitu má ročník 2007 a musia tvrdo pracovať, aby sa zmestili do ďalšej nominácie,“ podotkol Králik, ktorý v Chomutove využil aj dvoch hokejistov z ročníka 2008 – obrancu Adama Goljera a útočníka Michala Plančára. 

Ďalšia reprezentačná akcia sedemnástky je naplánovaná na november, ale jej detaily zatiaľ nepoznáme. „V novembri vycestujeme do Švajčiarska, na presnom zložení účastníkov sa stále pracuje. Hráči majú dovtedy dostatok času, aby na sebe pracovali a vrátili sa silnejší. Ukázali sme, že môžeme konkurovať každému, hoci nie v úplnom zložení. Musíme hrať disciplinovane šesťdesiat minút a byť efektívnejší v koncovke,“ doplnil Králik.