Spievať nechcel, Valach radšej daruje hokejku

TRENČÍN (SZĽH) - Do konca druhej tretiny chýbala minúta a pol. Aaron Berisha posunul puk na os klziska Marekovi Valachovi. Trenčiansky útočník v oslabení dostal toľko priestoru, aby poslal brankárovi Romanovi Petríkovi gólový pozdrav. A nie hocijaký. Hokejku držal iba pravou rukou, čepeľou buchol do puku, ktorý prešiel brankárovi podpoľancov pomedzi betóny do siete.

22-ročný rodák z Ilavy sa vďaka tomuto kúsku dostal do nominácie v januárovej edícií Krišťáľového puku, ktorý sa udeľuje za najkrajší gól v Tipos extralige za daný mesiac.

„Nájazdy a rôzne fintičky skúšam na tréningu, ale obzvlášť sa na ne nesústredím. V zápasoch ich zväčša využívam vtedy, keď sa dostanem do situácie, ktorá mi už je známa z prípravy,“ pousmial sa Marek Valach, ktorý je na podobné psie kúsky špecialistom.

Podobný gól strelil už pred rokom. V domácom dueli proti MAC Budapešť, keď korčuľoval na brankára Tomáša Halásza od polovice klziska a jednoručným bekhendom poslal puk pomedzi chrániče do siete. Obranca, ktorý sa ho už ani nesnažil dokorčuľovať, od hnevu roztrieskal hokejku o bránkovú konštrukciu. „Nikto mi nevravel, aby som ich nezosmiešňoval. O to mi ani nejde. Rád pobavím fanúšikov a mojim cieľom je bojovať za Duklu,“ dodal.

Špecialistom na exhibičné zakončenia bol v NHL Švéd Linus Omark. V aktuálnej sezóne oblieka dres švajčiarskej Ženevy. Pred pár dňami ohúril zámorie Alexandre Texier z Columbusu, ktorý okopíroval práve Mareka Valacha. „Nemám konkrétny vzor. Sledujem na sociálnych sieťach ľudí, ktorí podobné veci robia. Rád sa nimi inšpirujem. Je rozdiel niečo takéto skúsiť za nerozhodného stavu a pri vedení o štyri góly. Samozrejme, veľa záleží od sebadôvery. Ja sa v týchto situáciách cítim komfortne,“ vysvetľoval Valach.

Krištáľový puk je pre mladého krídelníka lákavým ocenením. Dokonca po dohode s klubovou manažérkou vymysleli súťaž. Ak vyhrá hlasovanie, z ľudí, ktorí mu dali hlas vyžrebujú jedného, kto dostane Valachovu hokejku aj s podpisom. „Najprv padol návrh, aby som ukázal spevácke umenie, ale to som hneď odmietol. Napokon sme sa zhodli na hokejke. A nebojte sa, nebude zlomená, bude v dobrom stave,“ zakončil rozhovor večne usmiaty Marek Valach.