Slovo pre mládež – Šimon Nemec: Odchovaný na produktoch Liptova

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (SZĽH) – Nitra z neho chcela urobiť najmladšieho hráča v histórii najvyššej slovenskej súťaže. Vo veku 15 rokov, 6 mesiacov a 30 dní. Lenže krátko pred ligovou premiérou Šimona Nemca novinári vylovili informáciu, že najmladším pred nástupom tichého Liptáka na scénu nebol Michal Ivan, ako sa väčšina hokejovej komunity dovtedy domnievala, ale niekdajší reprezentant a zvolenský tréner Andrej Podkonický. V sezóne 1993/94 hral vo štvrtej formácii vo veku 15 rokov, 4 mesiace a 19 dní. A tak sa zo Šimona Nemca stal aspoň historicky najmladší obranca. 

Mladíkovi nebolo ľúto, že vďaka novinárskej aktivite, ktorá vlani v lete definitívne vyriešila dlhoročný rébus o najmladšom extraligistovi, prišiel o prestížny honor. „Príliš som neriešil, či budem najmladší hráč alebo nie. Stal som sa najmladším obrancom v Tipsport Lige, čo je tiež pekné. Oveľa viac som si vážil, že som vôbec dostal príležitosť,“ povedal v našej tradičnej mládežníckej rubrike Šimon Nemec. Od februára 16-ročný tínedžer, ktorý zažil v sezóne 2019/20 oveľa viac adrenalínu než mnohí jeho rovesníci.

Najváženejší štart  

V auguste 2019 absolvoval prestížny turnaj Hlinka Gretzky Cup, následne začal klubový ročník extraligovým pôsobením v HK Nitra. Pokračoval v projekte reprezentácie do 18 rokov, ktorá najskôr nastupovala v našej najvyššej juniorskej súťaži. Pomedzi to hral aj za nitriansky dorast či juniorku a pomáhal Leviciam, nováčikovi Slovenskej hokejovej ligy, dostať sa do play-off. Na medzinárodnej scéne odkorčuľoval niekoľko stretnutí pod vedením trénera Romana Sýkoru vo výbere do 16 rokov, oveľa viac však pridal ako zverenec Ivana Feneša medzi dorastencami do 18 rokov. 
Rôzne úrovne, rôzne súťaže, rôzne kolektívy. Šimon Nemec zažil v sezóne 2019/20 skutočne veľa vzruchu. 

„Uplynulé mesiace boli veľmi náročné. Asi najviac som si vážil extraligový debut, ale potešila ma každá pozvánka do reprezentácie a tiež celkom vysoký počet zápasov v mužskom hokeji. Medzi ním a juniorskou súťažou som cítil najväčší rozdiel. Absolvoval som dosť veľký skok. Najmä v začiatkoch. Ale rýchlo som si zvykol. Keď som hral v Slovenskej hokejovej lige, už som rozdiel príliš nevnímal,“ pokračoval Šimon Nemec. 

Erik Černák patrí medzi moje vzory, zo slovenských obrancov je u mňa top. Výborný bek, vzadu aj vpredu.

Ešte dlho si bude pamätať na vlaňajší septembrový piatok trinásteho. V drese HK Nitra vykorčuľoval na prvý extraligový štart proti MAC-u Budapešť. Na ľade strávil dovedna 11 minút a 34 sekúnd. Solídna porcia pre 15-ročného chlapca, ktorému sa počas rozcvičky triasli možno ruky, možno kolená. Prirodzene. Vykorčuľovať pred zaplnený nitriansky štadión a uvedomovať si, že prišla avizovaná chvíľa prvého štartu medzi mužmi, nie je jednoduché. Nervozita je na mieste. Ale Šimon Nemec sa s ňou popasoval chlapsky. Potvrdil, že vedenie nitrianskeho klubu správne odhadlo, že on, 15-ročný dobrák z Liptova, sa nestratí. 

Dnes si šikovný, ofenzívne ladený typ obrancu spomína, že po prvom striedaní z neho akási psychická tiež opadla. K ľahšej adaptácii mu pomohla aj všeobecne známa búrlivá kulisa nitrianskych tribún: „Nikdy predtým som nehral pred toľkými divákmi. Bol to môj prvý ligový štart, určite si ho budem pamätať aj vďaka  atmosfére. Na ľade som sa cítil fajn, aj ohlasy boli celkom pozitívne. Uvedomujem si však, že bolo a dlho ešte bude čo zlepšovať.“ 

Ako Erik

Adaptácia pod Zoborom tiež trvala akýsi čas. Šimon Nemec zdieľal byt s ďalšími mladými. Spočiatku pôsobil zakríknuto. V šatni „corgoňov“ sa však onedlho začal cítiť ako doma. „Nemal som bližšieho spojenca, keďže nie som z Nitry a pred príchodom do tímu som nikoho nepoznal. Tešilo ma preto, že každý sa mi snažil pomôcť, poradiť mi, ak videl, že som to potreboval. Je pravda, že v začiatkoch som bol ustráchaný. Vedel som, že si musím zvyknúť,“ vraví slovenská nádej v drafte 2022. 

Keďže počas sezóny vystriedal Nemec viacero tímov, uvedomil si, že je rozdiel sedieť v mládežníckej a v mužskej kabíne. „Dospelácka je vyspelejšia. Zo spoluhráčov som v nej cítil veľký profesionalizmus, mnohí zodpovedne pristupovali ku všetkým povinnostiam, k rozcvičke, k tréningom, k zápasom. Bolo vidno, že hokej je zároveň aj ich práca, a preto k pokynom pristupujú poctivo,“ vravel Šimon Nemec.  

Šimon Nemec v reprezentačnom drese. Zdroj: Jakub Homoľa

Úlohy hokejového mentora šikovného mladíka sa chopil Branislav Mezei. Nečudo, tridsaťdeväťročný veterán by mu mohol byť otcom. Pre nováčika, mladšieho o 23 rokov, bol ideálny pomocník a radca. V jednom z rozhovorov Mezei prirovnal spoluhráča k Erikovi Černákovi. K slovenskému bekovi, ktorý hral extraligu do 16-tich v Košiciach. Dnes je stabilný pilier obranných radov Tampy Bay. „Celkom mi tým Braňo zaimponoval,“ uviedol Šimon. „Erik Černák patrí medzi moje vzory, zo slovenských obrancov je u mňa top. Výborný bek, vzadu aj vpredu. Veľmi sa mi páči jeho hra.“ 

Budovanie samostatnosti 

Odchod z domu v 15-tich je pre obe strany – talentovaného hokejistu i jeho rodičov – mimoriadne náročný. Šimon Nemec si veľmi rýchlo osvojil význam frázy starať sa o seba sám. „To teda bolo náročné... Keď si teraz spätne spomeniem na prvé dni bez rodiny, vedel som, že si musím zvyknúť. Stal som sa zodpovednejším. Nebolo ľahké starať sa o seba, ale šlo to. Dokázal som si navariť, upratať či poumývať riady. Činnosti, ktorým som sa doma vyhýbal,“ uviedol s úsmevom. 

Avšak vždy, keď sa vrátil na Liptov, doprial si okrem času s rodinou aj jednu z obľúbených domácich špecialít. Pochádza totiž z kraja, kde sú mliečne výrobky mimoriadne populárne. „Som na nich odchovaný, mám ich rád. Najviac obľubujem bryndzové halušky. Samozrejme, so slaninkou,“ pripojil. 


RÝCHLY VÝSLUCH: HOKEJ – ŠKOLA - SÚKROMIE

Prečo hrám hokej? Pretože ma baví, napĺňa, robí ma šťastným. 


Ktorému z hokejových majstrov sveta 2002 by som sa chcel podobať? Ľubovi Višňovskému. Chcem byť podobný typ obrancu ako bol on. 


Ktorú zo súčasných hokejových hviezd by som raz chcel mať v tíme? Erika Karlssona, ďalšieho skvelého útočného obrancu... 


Koľko hokejok som zlomil? Dosiaľ asi 25. Najviac, samozrejme, v poslednej sezóne. 


Ktorý predmet by som vyradil zo školských osnov? Jednoznačne fyziku. Vôbec ma nebavie tie výpočty a zákony. 


Čo mi v škole ide najlepšie? Paradoxne, matematika. Tieto počty ma už bavia (úsmev).


Ako ma prezývajú? Nema. 


Bez čoho/koho si neviem predstaviť všedný deň? Bez rodiny. Hoci som od nej preč, stále som s ňou v kontakte.


O čom sa mi najčastejšie sníva/o čom najčastejšie snívam? To je jasné. NHL. Vysnívaný klub nemám. Nezáleží na tom, kde budem hrať, ak sa tam raz dostanem.