Slovo pre mládež – Filip Mešár: Začínal v kopačkách, dnes sa inšpiruje Petrom Bondrom

POPRAD (SZĽH) – V pätnástich si vyskúšal, ako chutí mužský hokej. Dnes má šestnásť a je ťahúň jedného z najúspešnejších celkov v tejto sezóne juniorskej extraligy. Hoci nastupuje Filip Mešár s „kamzíkom“ na hrudi proti hráčom, ktorí sú od neho aj o štyri roky starší, svoje miesto si zastane. So 40-timi bodmi mu v tabuľke produktivity celej súťaže patrí piata priečka. O čom sníva obdivovateľ Connora McDavida?

Hokejová cesta Filipa Mešára odštartovala na zimnom štadióne v Kežmarku, vzdialenom asi desať minút cesty autom od rodnej Spišskej Belej. V treťom ročníku sa presunul do Popradu, kde pôsobí dodnes. Hoci má len 16 rokov a spolu s Alexom Šotekom je v kabíne najmladší, na ľade patrí k najlepším „kamzíkom“. Svedčí o tom 40 kanadských bodov, 13 gólov a 27 asistencií (najlepší nahrávač), či 24 plusiek (!) v 31 stretnutiach.

Aj vďaka Filipovi Mešárovi rúbu Popradčania vysoko. „Naša momentálna forma graduje. V uplynulých dňoch sme odohrali dôležité zápasy s Košicami a Banskou Bystricou. Všetky štyri sme vyhrali, čo nás teší,“ poukazuje Filip Mešár na triumfy 3:1, resp. 8:4 nad Košicami a 3:2, resp. 4:0 nad Banskou Bystricou. Ešte predtým zdolali junáci spod Tatier dvakrát Zvolen (5:3 a 12:1), čo znamená, že ťahajú šesťzápasovú víťaznú šnúru. Z 38 duelov tejto sezóny vyhrali 26 a v tabuľke nadstavbovej časti „A“ im patrí druhá priečka. Pri zhodnom počte bodov zaostávajú za vedúcou Duklou Trenčín len o skóre.

Ešte musí dozrieť

Minulé leto bolo pre reprezentanta do 16 rokov vcelku hektické. V auguste ho vtedajší tréner popradského áčka František Štolc vytiahol do prvého tímu a zaradil do zostavy na prípravné stretnutie proti Cracovii Krakov. „Bol to veľký zážitok. Spočiatku síce stresový, keďže po príchode na ľad sedelo v hľadisku veľa ľudí. Pred toľkými divákmi som dovtedy nikdy nehral. Prvé dve striedania som mal priveľa rešpektu, ale časom som sa dostal do hry a hralo sa mi dobre. Dokonca som mohol dať gól. Dostal som prihrávku na zakončenie do prázdnej bránky, lenže puk mi nešťastne preskočil hokejku. Nevadí,“ podotkol Filip Mešár, ktorý v mladom veku pocítil veľké rozdiely medzi dorasteneckým, respektíve juniorským a mužským hokejom: „Rýchlostný level bol niekde úplne inde. Hoci som korčuliarsky stíhal, tvrdá hra a mnoho súbojov mi odoberali veľa síl. Ešte musím trošku dozrieť na mužský hokej.“

Filip Mešár je súčasťou reprezentačného výberu do 16 rokov. Zdroj: Jakub Homoľa

V áčku sa mladík neudržal. Ani to neočakával. Uvedomoval si, že na najvyšší level má ešte čas. Očakával, že bude hrať za popradský dorast. Z mylnej predstavy ho vyviedol tréner juniorky Jozef Skokan, ktorý od začiatku sezóny dožičil útočnému talentu dostatok priestoru medzi staršími.  „Pred začiatkom sezóny som si prial odohrať nejaké zápasy v juniorskej extralige, no nepovedal by som, že ich bude toľko a že budem stálou súčasťou tímu. Tréner mi dal príležitosť, za čo som mu vďačný. Dôveruje mi nielen v hre piatich proti piatim, ale aj v presilovkách či oslabeniach. Na ľade mám dostatok priestoru a chytil som sa aj bodovo. Nemôžem byť spokojnejší,“ konštatuje Filip Mešár. Hoci sa mu darí, zdobí ho pokora a odhodlanie tvrdo pracovať na zlepšovaní.

Hetrikový zlom

Medzi staršími sa v úvode ročníka ťažko presadzoval. Pravdepodobne z dôvodu zvýšeného stresu a prirodzeného rešpektu. „Sprevádzala ma nervozita. Vedel som, že nebude ľahké len tak naskočiť do juniorského hokeja. Aj chalani v šatni sa so mnou menej rozprávali. Časom som zapadol do kolektívu a dnes je z nás dobrá partia. Spočiatku som mal priveľký rešpekt pred staršími aj na ľade, ale po niekoľkých zápasoch som ho odbúral. Dnes sa cítim veľmi dobre, verím si,“ vraví popradská hokejová nádej.

Zlom pri postupnom odbúravaní nervozity priniesol duel proti Žiline v závere septembra minulého roka. Vtedy 15-ročný Filip zaznamenal pri víťazstve 9:2 päť kanadských bodov. Za hetrik a dve asistencie. „V prvých stretnutiach sa mi nedarilo presadiť sa. Až prišiel zápas proti Žiline, kde sa to zlomilo. Po prvom góle zo mňa opadla nervozita, získal som chuť a pridal ďalšie dva.“  

Vzpruha

Mladý Filip Mešár i celá popradská juniorka má na striedačke veľký vzor. Je ním 43-ročný niekdajší obranca Radoslav Suchý, ktorý ma za sebou bohatú hráčsku kariéru. Odohral 461 duelov v NHL, ďalších 119 v AHL a vyše 200 aj v kvalitnej švajčiarskej súťaži NLA. Na Slovensku zaknihoval takmer 500 štartov, zahral si na troch svetových šampionátoch, olympijskom turnaji v Turíne 2006 či na Svetovom pohári 2004. Skúsenosti má na rozdávanie. „Hoci sa prioritne venuje obrancom, nezabúda ani na útočníkov. Pre mňa je veľkou vzpruhou. Rozdáva skúsenosti a musím povedať, že má ich skutočne mnoho. Vážim si, keď za mnou príde, poradí mi. Vždy si jeho slová vezmem k srdcu a snažím sa ich realizovať na ľade,“ vraví Filip Mešár.

 

RÝCHLY VÝSLUCH: HOKEJ – ŠKOLA - SÚKROMIE


Prečo hrám hokej? Otec bol futbalista, takže najskôr som sa učil kopať do lopty. Kamaráti však hrali hokej. Zavolali ma, raz som prišiel na tréning. Hokej sa mi zapáčil a už som sa od neho neodtrhol.


Ktorému z hokejových majstrov sveta 2002 by som sa chcel podobať? Petrovi Bondrovi. Bol to vynikajúci útočník, strelec, líder tímu. Uznávam ho za rozhodujúci finálový gól na majstrovstvách sveta v Göteborgu.


Ktorú zo súčasných hokejových hviezd by som raz chcel mať v tíme? Obdivujem Connora McDavida, dáva neskutočné prihrávky. Druhým je Nathan MacKinnon.


Koľko hokejok som zlomil? Neviem presné číslo, ale minimálne dvadsať ich bude. A možno aj tridsať.


Ktorý predmet by som vyradil zo školských osnov? Rozhodne fyziku, vôbec mi nejde. A zaobišiel by som sa aj bez matematiky.


Čo mi v škole ide najlepšie? Baví ma angličtina, slovenčina a geografia.


Z čoho mám najväčší strach? Fúha. Neviem... Nech premýšľam ako premýšľam, nenapadne mi.


Bez čoho/koho si neviem predstaviť všedný deň? Bez svojich dvoch rodín. Súkromnej a hokejovej, ktorú tvoria moji spoluhráči.


O čom sa mi najčastejšie sníva/O čom najčastejšie snívam? O NHL, ako každý mladý chlapec. Urobím všetko, aby som si raz zahral v najlepšej lige na svete.


 


Tabuľka

Nadstavbová časť "A" Z B
1 HK DUKLA Trenčín HK DUKLA Trenčín 20 41
2 MMHK Nitra MMHK Nitra 20 39
3 HK ŠKP Poprad HK ŠKP Poprad 20 36
4 HC Košice HC Košice 20 32
5 HC‘05 Banská Bystrica HC‘05 Banská Bystrica 20 31
6 HKM Zvolen HKM Zvolen 20 1