Slovenky začali pod Sieppim výborne, Kožanová: V každom zápase sme kondične dominovali

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia odštartovala novú éru pod vedením fínskeho trénera Arta Sieppiho. Uznávaný odborník má za cieľ posunúť národný tím do najvyššej kategórie MS aj na olympijský turnaj v roku 2026 a na prvom medzinárodnom podujatí ukázal, že tieto méty sú reálne.

Slovenky absolvovali minulý týždeň Turnaj štyroch krajín vo francúzskom Vaujany, kde v konkurencii domácich reprezentantiek, Maďariek a Nórok obsadili výbornú druhú pozíciu. Severanky, pôsobiace v A-skupine I. divízie MS, zdolali jednoznačne 5:2 a nestratili sa ani v súbojoch s tímami z elitnej kategórie. Maďarkám podľahli 1:3 a Francúzky zdolali 4:3 po predĺžení vďaka výsledkovému obratu v úplnom závere. 

„V prvom rade treba povedať, že sme do turnaja vstupovali z plného tréningového zaťaženia. Dievčatá mali náročné silovo-kondičné tréningy aj tréningy na ľade, navyše odohrali tri zápasy. Proti Nórsku zblokovali veľa striel, museli podstúpiť veľké množstvo fyzických súbojov, ale bojovali a chceli sa ukázať novému koučovi. Proti Maďarkám sme dlho siahali na body, ale po vyrovnanom priebehu sme prehrali a inkasovali tretí gól pri powerplay. Na hráčkach bol viditeľný smútok, ale proti Francúzkam odovzdali na ľade maximum. V tretej tretine tlačili súperky, vyrovnali z 1:3 na 3:3 a rozhodli v predĺžení. Pozitívom celého turnaja bolo, že sme v každom zápase kondične dominovali,“ povedala v rozhovore pre Hockey Slovakia generálna manažérka ženských reprezentácií Ľubomíra Kožanová.

Veľký potenciál treba správne rozvíjať

Tréner Sieppi síce spoznal niektoré reprezentantky už počas tréningov s tímom ŠKP Bratislava, ale až vo Francúzsku ich prvýkrát viedol na medzinárodnom turnaji. Preto žiadne z dievčat nešetril. „Potreboval si vyskúšať ich odolnosť. Chcel, aby si hráčky siahli na dno síl a veľmi chválil ich bojovnosť. Tú ukázali aj v poslednom zápase proti Francúzkam, ktorý označil kouč za jeden z troch najlepších v jeho kariére. Zároveň však priniesol správnu komunikáciu. Vždy sa snažil dievčatá na tréningoch motivovať, aby čelili výzve. Zakomponoval nácvik herných prvkov do zábavnej formy a hráčky reagovali zvýšenou aktivitou,“ pochvaľovala si Kožanová, ktorá naznačila, kde majú Slovenky ešte rezervy.

„Tréner všetkým hráčkam zdôrazňoval, že bez kvalitného tréningu, správnej regenerácie a stravy nebudú napredovať. Zároveň naznačil, že Slovensko má veľký potenciál v ženskej reprezentácii, len ho treba správne rozvíjať a usmerňovať. Hráčky musia pracovať individuálne na zlepšení streľby, práci s pukom a pohotovosti v koncovke. Taktiež potrebujú byť neustále v pohybe a korčuľovať. Päť hráčok musí ísť dopredu aj dozadu. Je to moderný hokej, ktorým sa prezentujú najlepšie svetové tímy a práve s nimi sa chceme porovnávať.“

Vo februári čiastočne obmenia káder

Slovenská ženská reprezentácia absolvuje najbližšie podujatie až vo februári budúceho roka. V druhej polovici apríla ju čaká vrchol sezóny v podobe turnaja A-skupiny I. divízie MS v Číne. Dlhšiu pauzu v programe ženského „áčka“ využije hlavný tréner na mentorskú pomoc pri reprezentácii do 18 rokov, ktorá sa už začiatkom januára predstaví na MS elitnej kategórie vo Švédsku. 

„Na februárovú akciu niektoré hráčky obmeníme. Chceme, aby kouč videl čo najširší káder aj ďalšie dievčatá zo zahraničia a nové brankárky. Zároveň môžu dostať príležitosť šikovné dievčatá z osemnástky. K tímu sa po januárových MS pripojí aj hlavný tréner osemnástky Miroslav Mosnár, s ktorým bude Arto Sieppi kreovať tím a dolaďovať detaily smerom k šampionátu v Číne,“ prezradila Kožanová.

Vynikajúci výsledok osemnástky 

Skúsenú funkcionárku potešilo aj minulotýždňové vystúpenie ženskej reprezentácie do 18 rokov, ktorá obsadila rovnako druhé miesto na Turnaji štyroch krajín vo Švédsku. Vo Väsby podľahla domácemu výberu, ale zdolala Švajčiarky a Nemky za tri body. 

„Je to vynikajúci výsledok. Dievčatá sa každým tréningom a zápasom zlepšovali. Na úvod síce dostali studenú sprchu, ale potom odohrali lepší duel so Švajčiarkami a na záver jasne zvíťazili nad Nemkami. Do šampionátu už nie je veľa času. V decembri nás čaká turnaj vo Vierumäki v konkurencii Fínska, Česka a Japonska, potom dva výcvikové tábory na prelome rokov a následne samotné MS vo Švédsku,“ doplnila Kožanová.