Slovenky zabojujú o účasť na ZOH v Pekingu v novembri vo švédskom meste Lulea

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenské hokejistky zabojujú o účasť na zimných olympijských hrách v Pekingu 2022 na finálovom kvalifikačnom turnaji v termíne 11. až 14. novembra 2021. Dejiskom, ktoré v počas víkendu schválili delegáti kongresu IIHF v Rige, bude švédska Lulea.

Slovenky sa dva roky za sebou (2020 a 2021) pre pandémiu koronavírusu nepredstavili na svetovom šampionáte v rámci turnaja A-skupiny I. divízie MS. Nemohli tak bojovať o posun v ženskom vydaní rebríčka IIHF, ktorý bol kľúčový pre určovanie olympijských miesteniek. Prvých šesť národných družstiev v rebríčku (USA, Kanada, Fínsko, Rusko, Švajčiarsko, Japonsko)  sa pred rokom automaticky kvalifikovalo na zimnú olympiádu do Pekingu 2022. Siedmou krajinou s istou účasťou bola Čína ako hostiteľ podujatia. O tri zostávajúcu miestenky sa rozpútal kvalifikačný boj, ktorému predchádzajú dve predkvalifikačné fázy. Na základe postavenia v rebríčku IIHF Slovenky do nich napokon nemuseli zasiahnuť.

Ocitli sa priamo vo finálovej kvalifikačnej fáze, ktorú spoločne so Švédkami, Francúzkami a postupujúcim účastníkom z druhej predkvalifikačnej fázy, mali hrať turnajovým spôsobom už minulý rok v auguste. Pandémia koronavírusu najskôr posunula program na august 2021. Medzinárodná hokejová federácia ho napokon modifikovala ešte raz. Konečným termínom troch finálových kvalifikačných turnajov sa stala polovica novembra 2021.

V sobotu na kongrese IIHF v Rige sa slovenské hokejistky dozvedeli, že o miestenku do Pekingu budú v termíne 11. až 14. novembra bojovať v bezmála 50-tisícovom meste Lulea na severe Švédska. Ďalšie dva finálové kvalifikačné turnaje sa uskutočnia v Česku (Příbram) a Nemecku (Füssen).

Kongres IIHF v súvislosti so ženským hokejom zároveň počas víkendu prijal Radou IIHF schválený návrh, že ženský šampionát elitnej kategórie sa bude hrať aj v „olympijských“ rokoch počnúc rokom 2022. Dosiaľ sa v roku, v ktorom sa konali zimné olympijské hry, hral len jeden veľký turnaj pod piatimi kruhmi. Takýto návrh ešte musia odobriť delegáti septembrového volebného kongresu IIHF.