Slováci už musia len víťaziť za 3 body, najbližšie treba zabrať proti Francúzom

KOŠICE 16. mája (SITA) - Po počiatočnom šoku z nečakanej prehry s Nemeckom (2:3) prichádzajú u fanúšikov slovenského hokeja na rad úvahy nad zostávajúcimi postupovými možnosťami. Nie je ich veľa, sú takmer v rovine teórie, ale kým je šanca, treba o ňu bojovať.

Tak predovšetkým treba vyhrať za 3 body zostávajúce tri stretnutia s Francúzskom, Veľkou Britániou a Dánskom, dostať sa na 12 bodov v tabuľke a potom čakať na zakopnutie favoritov. Ideálne by bolo, ak by Američana stratili minimálne päť bodov proti Nemcom a Kanaďanom, to by však s nimi museli prehrať. Postúpiť môžu zverenci Craiga Ramsayho za istých okolností aj na úkor Nemcov, ale to len za predpokladu, že budú mať tri tímy po 12 bodov a vznikne tzv. minitabuľka. Vtedy o ich poradí rozhodne vyšší počet získaných bodov zo vzájomných stretnutí. Ak nepomôže toto kritérium, do úvahy sa vezme rozdiel gólov, resp. vyšší počet strelených gólov zo vzájomných duelov. Jednoznačný záver je taký, že Slovensko už nemá prípadný postup do štvrťfinále vo svojich rukách a musí sa spoľahnúť na pomoc súperov. Tak sa to deje už niekoľko rokov a zväčša to nedopadne dobre.

"V hokeji to tak občas býva, že zvíťazíte, hoci ste neboli lepší. My sme to teraz otočili. Prehrávame, hoci nie sme horší ako súper. Urobili sme však v závere chyby, ktoré nás stáli dobrý výsledok," zamyslel sa kanadský tréner Slovákov Craig Ramsay po prehre s Nemeckom. "Nerád sa spolieham na niekoho iného, ale teraz sme sa ocitli práve v tejto situácii," povedal mladý útočník Adam Liška.

Po štvrtkovom fyzickom oddychu, ale najmä mentálnom relaxe čaká v piatok na Slovákov zápas číslo 5 na MS v Košiciach proti Francúzom. Tí zatiaľ získali jediný bod a so skóre 6:16 okupujú predposlednú priečku v A-skupine. Francúzi majú v zostave skúsených hráčov - kapitána Damiena Fleuryho či Sachu Treilleho (obaja z tímu francúzskeho majstra Grenoble Bruleurs de Loups), ale aj 19-ročného mladíka z Columbusu v NHL Alexandra Texiera. Tréner Philippe Bozon má k dispozícii zväčša hráčov z najvyššej francúzskej súťaže, ale aj niekoľko legionárov zo Švajčiarska. Nemecka a Česka. "Budeme bojovať, v reprezentácii sa zápas odfláknuť nesmie. Proti Francúzom sa musíme pozviechať a spamätať zo šoku s Nemcami. Iná cesta nie je," doplnil Liška.

Slováci a Francúzi dosiaľ nastúpili proti sebe 32-krát, vzájomná bilancia hovorí v prospech slovenského tímu s 23 víťazstvami - 3 remízami a 6 prehrami so skóre 136:57. Súboj Slovensko - Francúzsko sa v piatok začne o 16.15 h.