Slováci tesne podľahli Nemcom, rozhodol L. Draisaitl

KOŠICE 15. mája (SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala s výberom Nemecka 2:3 v stredajšom večernom zápase základnej A-skupiny v Košiciach na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku (10. - 26. mája). Zverenci trénera Craiga Ramsayho si týmto neúspechom značne skomplikovali cestu do štvrťfinále, po štyroch dueloch majú na svojom konte iba tri body a pred sebou ešte tri zápasy - proti Francúzom, Britom a Dánom. Najbližšie nastúpia v piatok popoludní proti výberu Francúzska.

V prvej tretine oba tímy nevyužili po jednej presilovke. Skóre stretnutia otvoril v 24. min Marc Michaelis, ale Slovákom sa v presilovkách podarilo otočiť - dvojnásobnú využil kapitán Andrej Sekera a tú o jedného korčuliara Libor Hudáček. Potom sa slovenský tím ubránil v štvorminútovej presilovke pri vylúčení Patrika Kocha. Nemcom sa v závere podarilo vyrovnať zásluhou Markusa Eisenschmida pri power-play a troch bodoch rozhodol Leon Draisaitl

V jubilejnom 60. vzájomnom zápase sa zrodila 27. prehra výber SR. Na svojom konte má 32 triumfov a jeden zápas sa skončil nerozhodne. Zatiaľ naposledy uspel slovenský tím na vrcholnom podujatí na MS 2013 vo Fínsku.

Nemecko - Slovensko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 24. Michaelis (Eisenschmid), 59. Eisenschmid (Y. Seidenberg, Kahun), 60. L. Draisaitl (Tiffels, Kahun) - 29. Sekera (Černák, Tatar) 30. L. Hudáček (Pánik, Tatar)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 29. Holzer 10 min za nešp. správanie - 54. L. Nagy 10 min za narazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Sidorenko (Biel.) - Ondráček (ČR), Šišlo (Rus.), 7440 divákov

Slovensko: Čiliak - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Koch, Fehérváry, Čajkovský - Pánik, Krištof, Tatar - Studenič, M. Sukeľ, L. Nagy - Lantoši, L. Hudáček, M. Daňo - Liška, Buc, Lunter - Zigo
Nemecko: Niederberger - M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, J. Müller - Ehliz, Hager, Pföderl - Kahun, L. Draisaitl, Tiffels - Plachta, Eisenschmid, Michaelis - Fauser, Bergmann, Noebels - Mauer

Aktivitu slovenského výberu začala v 2. min strela Nagya, pokračovala pokusom Fehérváryho a neskôr aj Buca či Tatara. Nemci potom nevyužili vylúčenie Studeniča za podrazenie. Prišli minúty bez vážnejšej príležitosti na niektorej zo strán. Až v trinástej minúte Lantoši nebezpečne pálil, ale trafil iba do Niederbergera. Na opačnej strane Plachta namieril do lapačky Čiliaka.

V úvode druhej časti sa slovenský tím usadil v útočnom pásme, ale veľké šance Lintera a L. Hudáčka zostali nevyužité a Bucov projektil skončil na žŕdke. Prišiel zákonitý trest, keď voľný Michaelis trafil presne medzi Čiliakove betóny a Nemci viedli 1:0. šancu ne vyrovnanie potom nevyužili opäť Buc ani Lunter. V 28. min pálil v obrovskej šanci Pánik, ale len do žŕdky. Prišli v rýchlom slede dve vylúčenia Nemcov, Slováci mali hrať dvojnásobnú presilovku v trvaní 97 sekúnd. Už po šiestich sekundách kapitán Sekera delovkou od modrej čiary vyrovnal na 1:1 a v početnej výhode o jedného hráča pridal druhý gól tímu SR L. Hudáček strelou švihom. V 32. min Buc naservíroval puk pred bránku Lunterovi, ale ten puk netrafil dobre a zo šance nebolo nič. Na štyri minúty potom putoval na trestnú lavicu obranca Koch, ale Slováci sa aj s kúskom šťastia ubránili tlaku súpera.

Na začiatku tretej tretiny sa nebezpečnou strelou prezentoval Marinčin, v presilovke spálil tutovku Studenič. Niederbergera potom takmer prestrelil Sekera, ale kapitán slovenského tímu trafil oba žŕdku. Slováci sa snažili o gólovú poistku, súper zase o vyrovnanie po niektorom z brejkov. Na trestnú lavicu zamieril v 54. min L. Nagy, ale Nemci dve minúty neúspešne dobíjali slovenskú bránku. Necelé tri minúty pred tretí klaksónom siahli Nemci k hre bez brankára, neskôr využili aj oddychový čas. Slovenskému výberu sa nepodarilo ubrániť a 112 sekúnd pred koncom Eisenschmid vyrovnal na 2:2. Keď sa už zdalo, že sa zápas bude predlžovať, slovenskej defenzíve unikol L. Draisaitl a rozhodol o zisku troch bodov pre Nemcov.

Hlasy po zápase (zdroj: SITA, RTVS):

Adam Liška (útočník SR): "Je to veľká smola už to nemáme vo vlastných rukách. Veľmi ťažko znášam odmalička, keď prehrávam. Keď sa stratí zápas takto ku koncu, mám z toho strašné nervy. Chceli sme jednoznačne vyhrať, vôbec sme nemysleli na to, že môžeme dostať dva góly. Je to hrozné... V reprezentácii je však stále česť hrať, či ide o prípravný zápas alebo majstrovstvá sveta. Do najbližšieho zápasu teda ideme tak, že zvíťazíme."

Matúš Sukeľ (útočník SR): "Makáme 58 minút a potom si to s prepáčením 'poserieme' dve minúty pred koncom. Ani sa mi to nechce hodnotiť, čo sa stalo. Mali sme šance, mali sme dať viac gólov. Je to obrovské sklamanie, je nám ľúto divákov, ale aj samých seba. Taký je, žiaľ, hokej. Tak ako sme boli na začiatku turnaja na koni, teraz sme sklamaní."

Tomáš Tatar (útočník SR): "Neviem, čomu pripísať toto zlyhanie. Ťažko sa mi hľadajú slová. Škoda, že sme nezvládli power-play súpera. Boli sme lepší a opäť sme nezvíťazili. V ďalších dueloch musíme hrať pre fanúšikov, ktorí nás povzbudzujú a ženú vpred. Je to nezvládnutá vec a serie nás to. Naši fanúšikovia si zaslúžia viac."

Michal Handzuš (asistent trénera SR): "Ťažko hodnotiť tento zápas, je to veľmi náročná prehra. Chalani vypľuli dušu, dali do toho všetko, ale šport je taký. Urobili dve malé chybičky a dopadlo to takto. Za chyby sa platí a na druhej strane sú tiež kvalitní hráči. Nemci mali dlhší tlak, ubránili sme sa v oslabení. Súper bol rozbehnutí a pokračoval v tlaku. Mali sme to pod kontrolou, dokonca aj pred druhým gólom sme mali puk pod kontrolou a mohli ho vyhodiť, ale nevyšlo to. Chalani majú obrovské srdce, po ťažkom konci s Kanadou dnes hrali výborne. Verím, že v tomto budú pokračovať aj v piatok. Nemôžeme kalkulovať a pripraviť sa na ďalšie zápasy."

Libor Hudáček (útočník SR): "Momentálne sa mi hlavou nešíria myšlienky. Druhý gól tam Nemci krásne trafili, tretí padol po akcii, na ktorú Nemci čakali celý zápas a vyšlo im to v závere, keď sme s tým už nemohli veľmi čo urobiť. Nehrá sa na šance či množstvo striel, ale keď nedáme viac gólov ako súper, tak nezvíťazíme."

Marek Čiliak (brankár SR): "Ja už neviem, čo na to povedať. Zase sme hrali dobre a zase nemáme body. Musíme s tým niečo spraviť. Stále hráme dobre a dopadne to takto."

Dávid Buc (útočník SR): "Myslím si, že v závere sme mali pred bránkou čistý puk, ktorý sme nevyhodili a dostali druhý gól. Tlačili sme sa do bránky a strieľali z každej pozície. Mrzí nás, že sme nedali viac gólov. Musíme bojovať až do konca, je potrebné získať všetky body a čakať."