Slafkovský sa nebojí stokilových súperov, ale šťúplej fyzikárky

Počas celého školského roka vstupoval do dverí súkromného športového gymnázia v Košiciach ako jeden zo stoviek študentov. Po návrate z majstrovstiev sveta ho tam čakala slavobrána a košík plný čokolád. Sedemnásťročný Juraj Slafkovský zažil prvý dotyk so športovou slávou.

Sú to moji spolužiaci a bola to teda celkom sranda. Osobne sa však ako nejaká hviezda školy nevnímam a štúdium beriem naďalej veľmi zodpovedne. Nečakám žiadne úľavy a som zodpovedný žiak. Tak ako sa snažím na ľade, budem sa snažiť aj v škole,“ prisľúbil jeden z najväčších talentov súčasného slovenského hokeja.

Po návrate zo svetového šampionátu vymenil súboje z ľadu za pasovanie sa s učivom. „Najviac sa bojím pani učiteľky fyziky. Je taká menšia, presný opak tých stokilových súperov z ľadu. Naháňa mi však väčší strach ako oni,“ priznal so širokým úsmevom Slafkovský.

To, čo zažil v Rige, v ňom doznieva postupne. Ešte pred pár mesiacmi by totiž o premiére medzi svetovou elitou ani len nesníval.

„Možno som o tom trochu sníval, ale nečakal som, že by sa mi to mohlo splniť. Bola to určite prelomová sezóna, ale ja verím, že ide iba o odraz do budúcnosti. Oceňujem odvahu trénera a realizačného tímu. Dali šancu mladému tímu a napokon to dopadlo až nad naše očakávania,“ obhliadol sa za štvrťfinálovým postupom.

V škole je zvyknutý na známkovanie zo strany učiteľov, po MS mu hodnotenie vystavili novinári a fanúšikovia. Ich verdikt bol pozitívny, jemu samotnému chýbal k úplnej spokojnosti aspoň nejaký gól.

Jeden výkon bol lepší, druhý horší. Bolo to také striedavé a do budúcnosti musím popracovať na vyrovnanosti výkonov. Určite tomu chýbal aspoň jeden gól. Snáď som si ho pošetril na nejaké budúce šampionáty,“ zhodnotil svoje účinkovanie v Rige J. Slafkovský, ktorého pochválil aj tréner Craig Ramsay. „Osobne som sa pri ňom zastavil a poďakoval som sa mu. Povedal mi zopár rád, ktoré si cením. Nechám si ich však pre seba.“

Prijaté rady sa snaží uplatňovať aj v rámci letnej prípravy. Do tej sa pustil už pár týždňov po návrate z Pobaltia a popri tréningoch na suchu chodieva aj na ľad.

„Teraz sa v prvom rade sústredím na poctivú prípravu a cieľom pre novú sezónu bude dostať sa do niektorého z prvých troch útokov mužov TPS. Pôvodne so mnou počítali pre juniorku, ale tento šampionát mi určite pomohol,“ zamyslel sa mladý Košičan, ktorý zaregistroval aj zmenu zmýšľania vo svojom klube v Turku. „Fíni majú radšej pomalšiu cestu. Ak by som bol Fín, tak by ma do reprezentácie seniorov určite nevzali.“

Vydarená seniorská premiéra pochopiteľne zarezonovala a do hry vstúpili aj nové možnosti. „Mal som ponuky z kanadskej CHL, ale spoločne s agentom i rodinou sme sa zhodli v tom, že pôsobenie v A-tíme TPS bude lepšou voľbou.“

V rámci letného obdobia možno stihne nejakú kratšiu dovolenku pri mori, no tá nebude trvať dlhšie ako päť dní. „Priestor a čas na oddych budú po kariére. Teraz musím makať,“ zaujal jasný postoj Slafkovský. „Aj na MS som totiž videl, že na seniorskej scéne sú súperi rýchlejší a silnejší. A výrazne kvalitnejší sú aj brankári. Pracujem teda na zlepšení streľby a dôležité sú samozrejme rýchlosť a obratnosť.“

Robustná postava Slafkovského predurčuje k fyzickému štýlu a viacerí českí odborníci ho počas televíznych prenosov prirovnávali k mladému Jaromírovi Jágrovi.

„Cením si to, ale Jágr je trochu inde. Keď chcem byť ako Jágr, tak musím pracovať ešte veľa. Veľmi veľa,“ zareagoval pokorne Slafkovský, ktorého osobným vzorom je skôr Marián Hossa. „Bol dobrý do defenzívy i ofenzívy a vedel dať aj gól. Navyše získal tri Stanleyho poháre a ak by sa mi to podarilo aspoň raz, bol by som veľmi šťastný. Momentálne držím palce Erikovi Černákovi a verím, že práve on prinesie pohár do Košíc. Vlani mu to neumožnili a bolo by krásne, ak by si to teraz vynahradil dvojnásobným spôsobom.“

S Erikom Černákom by sa mohol už o pár rokov stretnúť aj v pozícii súpera na ľade. Dvere k tomu otvorí budúcoročný draft, pred ktorým je Slafkovský tipovaný za voľbu v prvom kole.

„Mojim vysnívaným klubom je Toronto. V posledných rokoch sa im veľmi nedarí, ale budem šťastný, ak si ma vyberie hociktorý z klubov NHL,“ dodal s úsmevom 17-ročný Juraj Slafkovský.


Fotogaléria