Slabšia disciplína obrala dvadsiatku o lepšie výsledky, prvý útok splnil očakávania

MONTHEY (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov absolvovala uplynulý týždeň poslednú turnajovú previerku pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta juniorov v Kanade. Vo švajčiarskom Monthey na úvod podujatia zdolala domácich rovesníkov 3:2, ale v ďalších dvoch vystúpeniach proti Nemcom (2:3) a Nórom (3:4 pp) tesne prehrala, čo ju odsunulo na konečnú tretiu priečku.

Mladí Slováci v súbojoch s nemeckými a nórskymi hokejistami doplatili na nedisciplinovanosť. Nazbierali v nich dovedna trinásť menších trestov a inkasovali štyri góly v oslabení. „Opäť sa potvrdilo, že ak na medzinárodnom fóre urobíte zbytočné fauly, akýkoľvek súper vás za to nekompromisne potrestá. Preto som ako najväčší problém na celom podujatí vnímal osobnú a hernú disciplínu hráčov. V podstate nás to pripravilo o možnosť stať sa víťazom turnaja,“ povedal pre Hockey Slovakia hlavný tréner dvadsiatky Ivan Feneš, ktorý našiel aj ďalšie nedostatky v hre svojho tímu.

„Pred turnajom sme sa chceli zamerať predovšetkým na defenzívnu činnosť a drobné detaily, ako je práca s hokejkou či práca v predbránkovom priestore. Keď sme si na tieto veci v zápasoch dávali pozor, boli sme úspešní. Často sme však nezvládali osobné súboje v ofenzíve. V nich sme boli v niektorých momentoch až podpriemerní, čo sa taktiež prejavilo na výsledkoch,“ pokračoval.

Ak chcú byť komplexní hráči, musia zlepšiť defenzívu

Štyridsaťpäťročný kouč na Turnaji štyroch krajín v Monthey spojil do prvého útoku trojicu Alex Čiernik, Dalibor Dvorský a Ondrej Molnár, ktorá v apríli vystrieľala Slovensku postup medzi elitu v kategórii do 18 rokov. Draftové nádeje zabrali najmä v prvom dueli so Švajčiarmi, keď sa postarali o všetky tri góly, a nebezpečné boli aj proti Nemcom. V dueli s Nórmi už Slovákom chýbal Dvorský, ktorý predčasne opustil mužstvo kvôli klubovým povinnostiam.

„Splnili naše očakávania, čo sa týka hry smerom dopredu. Až tak im nevyšli presilovky, ale v prvých dvoch zápasoch ani nemali dostatok možností, aby sa mohli naplno ukázať. V ofenzíve majú kvalitu, ale ak chcú byť komplexní hráči, ešte musia popracovať na defenzívnych činnostiach,“ povedal Feneš, ktorý práve v elitnom útoku našiel aj najlepšieho slovenského hráča na turnaji.

„Potešil ma Alex Čiernik, ktorý odohral výborne všetky tri zápasy. Ostatní hráči striedali dobré momenty s horšími. Niektorí chalani sa vidia v nejakých pozíciách, ale v kluboch v nich nehrajú. Dostávajú minimálny priestor na ľade, v rámci ktorého sa nemôžu adekvátne rozvíjať. Je to však otázka na nich, prečo dostávajú tak malo priestoru v kluboch, v ktorých hrajú. Len tvrdá práca ich posunie vyššie. Chýba im väčšia herná prax a to sa prejavilo aj v zápasoch na turnaji.“

Viacerí lídri zo zámoria túžia reprezentovať

Hráči pôsobiaci v európskych súťažiach mali v Monthey poslednú reprezentačnú šancu presvedčiť trénerov, aby sa dostali do nominácie na záverečnú prípravu pred MSJ v Halifaxe a Monctone. Tú odštartuje dvadsiatka už približne o mesiac a do boja o šampionátové miestenky sa v priebehu decembra zapojí aj veľké množstvo hokejistov hrajúcich v zámorských ligách. 

„V najbližších dňoch urobíme nomináciu na záverečnú prípravu smerom k majstrovstvám sveta. Čaká nás veľa telefonátov do zámoria s hráčmi, ale hlavne so zástupcami klubov. Spojíme sa s viacerými potenciálnymi nositeľmi kvality. Mnohí z nich načrtli, že majú obrovský záujem reprezentovať a bude to už len o tom, aby sme sa s ich tímami dohodli, kedy hráčov uvoľnia,“ doplnil Feneš. 

Slovenskí reprezentanti odletia do Kanady v polovici decembra a pred začiatkom šampionátu v zámorí ešte absolvujú tréningový kemp, ktorý im spestria dva prípravné zápasy. Prvý odohrajú 21. decembra v Monctone proti Kanaďanom, o dva dni neskôr vyzvú Rakúšanov v meste Truro. Prvé vystúpenie na šampionáte čaká Slovákov 27. decembra proti Fínom. V základnej skupine si následne zmerajú sily s Američanmi, Lotyšmi a Švajčiarmi.