Šiesty oravský turnus patril ženám, pre hokejistky bol impulzom do novej sezóny

NÁMESTOVO (SZĽH) – Námestovskú bublinu v rámci prípravných kempov Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) už okúsili aj hokejistky. Minulý týždeň sa ich na Orave zišla takmer stovka v súčte šiestich klubových účastníkov. Víťazkami podujatia sa stali HC Osy Spišská Nová Ves.

Druhú priečku obsadili hráčky klubu MHK-Martin a tretiu ŽHKm Zvolen. Ďalej v poradí nasledovali Popradské líšky, ŠARIŠANKA Prešov a ICE DREAM Košice. Šestica klubov bola pred turnajom rozdelená do dvoch skupín po tri. Každý odohral tri zápasy.

Supervízorkou bubliny bola Ľubomíra Kožanová, manažérka slovenských ženských hokejových reprezentácií. „Som veľmi rada, že po chlapcoch dostali príležitosť absolvovať prípravný kemp v námestovskej bubline aj dievčatá. Ženské kluby, ktoré boli v sezóne 2020/2021 prihlásené do extraligy žien, mali, bohužiaľ, po prvých dvoch kolách zastavenú súťaž a aj obmedzenú športovú prípravu. Po skoro šiestich mesiacoch bez zápasu im takéto podujatie padlo vhod a bolo reštartom do novej sezóny,“ hodnotila Ľubomíra Kožanová.

Priestranný areál námestovskej bubliny, ktorý okrem hotelového servisu ponúka aj vonkajšie ihrisko či posilňovňu, využili ženské hokejistky dosýta. Okrem hokejového programu absolvovali v priebehu piatka aj dva workshopy. „Dievčatá sa okrem klubových spoločných tréningov mali možnosť zúčastniť sa aj na špecializovanom tréningu brankárok pod vedením trénera Romana Megu. A keďže sme mali prítomných zástupcov všetkých družstiev, spoločný čas sme využili aj na vzdelávanie. Pod vedením trénera seniorskej reprezentácie žien Tomáša Segíňa prebehol workshop na tému Ako pracovať v Tréningovom portáli mládeže SZĽH (TMP) a tiež workshop na tému Matrika a matričné úkony SZĽH pod vedením pracovníčky matriky SZĽH Chelsea J. Kubek,“ dodala Ľubomíra Kožanová.

Víťazný tím – HC Osy Spišská Nová Ves – na ceste za celkovým prvenstvom najskôr pokoril ŽHKm Zvolen 6:3, následne zvládol aj súboj s ICE DREAM Košice 6:1. Zverenky hrajúcej trénerky Barbory Kežmarskej sa v zápase o konečný triumf stretli na záver turnaja s Martinčankami, ktoré im po vzájomnej dohode pre nižší počet mien na súpiske požičali svoje dve hráčky. Po triumfe 2:1 v nájazdoch sa mohli radovať z turnajového skalpu. „Rezort Altis v Námestove ponúkol príjemné prostredie i služby. Myslíme si, že svojou vybavenosťou predstavuje ideálnu voľbu pre podujatia podobného druhu a zamerania. Výhodou tejto akcie okrem zlepšenia fyzickej pripravenosti hráčok boli aj možnosti športovo-sociálneho vyžitia a interakcia medzi zástupcami zväzu a klubmi. Veríme že to bude mať dobrý vplyv na lepšie pochopenie vzájomného fungovania,“  uspokojivo bilancovali zástupcovia spišskonovoveského ženského klubu.

Napriek nájazdovej prehre v rozhodujúcom stretnutí o prvenstvo na turnaji žiarili spokojnosťou aj Martinčanky. „Už od zverejnenia plánovanej akcie sa medzi dievčatami rozpútala živá debata a obrovský záujem o účasť v kempe,“ referoval vedúci družstva MHK Anton Noga a doplnil: „Zámer akcie sme naplnili do bodky. Zahrali sme si hokej, bavili sme sa ním. Zvlášť by som sa chcel poďakovať trénerovi Segíňovi za jeho obetavú prácu na vysoko profesionálnej úrovni. Rovnako tak organizátorom a personálu.“

Pandémia koronavírusu zanechala na ženskom hokeji vo všeobecnosti veľké stopy. Keďže domáca extraliga nie je profesionálna súťaž, nedostala na jeseň minulého roka výnimku od Úradu verejného zdravotníctva na to, aby mohla pokračovať. Niekoľkomesačný tréningový a zápasový výpadok bude náročné dohnať. Účastníci oravského turnusu však veria, že minulotýždňový kemp bude motivačným faktorom pre hokejistky, aby pokračovali v tvrdej práci a tešili sa na budúcu sezónu. „Z trénerského pohľadu musím povedať, že pokiaľ pandémia spôsobila dvadsaťpercentné straty v hokejových kluboch, v ženskom hokeji spôsobila osemdesiatpercentné. Bude veľmi náročné reštartovať, to čo pandémia spôsobila. Na druhej strane sme radi za priestor vyhradený pre naše dievčatá, ktoré mali možnosť byť po dlhšom čase opäť spolu na ľade,“ doplnil Ivan Bednár, tréner Popradských líšok. 

Výsledky a štatistiky zo VI. oravského turnusu nájdete TU. 

 


Fotogaléria