SHL-playoff: Považská blízko k prekvapeniu, nuly na Turci i Spiši

BRATISLAVA (SZĽH) – V kalendári svieti 10. marec, a to je v hokejovej terminológii SHL dátum začiatku vyraďovacích bojov. Play-off sa v strede pracovného týždňa začalo na štadiónoch štvorice tímov, ktoré skončili po základnej časti najlepšie. Enormnú výhodu domáceho prostredia využili tri zo štyroch celkov.

HK VITAR Martin – HC 19 Humenné 4:0 (0:0, 3:0, 1:0), stav série: 1:0

Góly: 23. Dírer (Barto), 32. Poliaček (Fafrák), 34. Murček (Fafrák, Themár), 44. Fafrák (Murček). Rozhodovali: Kalina, Krajčík – Valo, Drblík, strely: 32:27, vylúčenia: 4:3, presilovky: 0:0, oslabovky: 0:0, bez divákov

Martin: Bernát – Shepelev, Čížek, Burzík, Perrott, Dvořák, Cebák, Jurášek, Ligas – Fafrák, Murček, Poliaček – Antonov, Kukumberg, Murtazin – Barto, Toma, Dírer – Paulíny, Babka, Themár

Humenné: Rabčan – Serov, Kondratev, Valečko, Kaščák, Woolley, Hopkovič, Markuš, Maury – Vaško, Markuš, Fedorko – Solomončak, Šimčák, Veličkin – Borov, Krajňák, Horvát – Šiňanský, Pulščák, Stripai

Podobnú prestrelku ako v poslednom kole základnej časti prvej ligy sme v Turci tentoraz nevideli, no o vývoji zápasu veľa napovedalo už jeho prvé dejstvo. Viac z hry mali domáci Martinčania, ktorí trávili veľa času v útočnom pásme súpera. Tam však ordinovala výborná defenzíva východniarov a počas prvých dvadsiatich minút udržala na čele s Rabčanom nulu. Zlomenie nepriestrelnosti prišlo po necelých troch minútach druhého dejstva, kedy pálil presne Dírer. V ďalšom priebehu pridali „rytieri“ tri góly, pri všetkých z nich bol Miloš Fafrák, ktorý zažil individuálne bodovo najúspešnejší zápas hneď na začiatok štvrťfinále. Zaujal aj moment z poslednej tretiny, kedy puk nepríjemne trafil jedného z kustódov Humenného. Na pomoc sa mu vybral lekár Martina, pričom sa dostal do menšej potýčky s ruským útočníkom „levov“ Veličkinom.

Vlci Žilina – HK´95 Považská Bystrica 3:2 pp a sn. (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0), stav série: 1:0

Góly: 11. Jurčík (Koyš, Markovič), 42. Jurčík (Koyš, Markovič), rozh. sam. nájazd Mikula – 7. Jakubec (Minárik, Leško), 49. Kraut (Ďurina, Ďurkech). Rozhodovali: Kollár, Jobbágy – Bogdaň, Maškulka, strely: 43:31, vylúčenia: 3:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov

Žilina: Mikoláš – Malina, Pacalaj, Lenďák, Fatul, Jaborník, Drtina, Rehák S., Pišoja – Safaraleev, Linet, Cíger – Jurčík, Markovič, Koyš – Mikula, Skladaný, Petráš – Macek, Jakubík, Rehák D.

Považská Bystrica: Hrušík –  Ďurkech, Turian, Nahálka, Nádašdi, Leško, Šefčík, Saboš, Zlocha – Drevenák, Rufati, Ligas – Dolinajec, Pšurný, Švantner – Urbánek, Minárik, Jakubec – Kraut, Krieger, Ďurina

Blízko veľkého prekvapenia hneď na úvod série prvého s ôsmym tímom po základnej časti bola Považská Bystrica. Vlci trávili v útočnom pásme svojho súpera prevažnú časť zápasu, avšak takticky výborne pripravení zverenci Júliusa Pénzeša, na čele so skvele chytajúcim Tomášom Hrušíkom lídra do takmer ničoho nepustili. Naopak nebezpečne hrozili z protiútokov, čo im v riadnej hracej dobe vynieslo rovnaký počet gólov ako Žilinčanom. Išlo sa do desaťminútového predĺženia vo formáte troch proti trom, kde presný zásah nepadol. Keď v druhej sérii samostatných nájazdov posielal „panterov“ do vedenia Jakub Rufati, zdalo sa, že prvé prekvapenie štvrťfinále bude na svete. Vo štvrtej sérii však vyrovnával chirurgicky presnou strelou Markovič, aby následne o vývoji zápasu rozhodol Ondrej Mikula a nepripustil malý šok.

HK Spišská Nová Ves – HK Levice 4:0 (0:0, 4:0, 0:0), stav série: 1:0

Góly: 24. Vartovník (Džugan, Hvila), 38. Rapáč (Fabian, Tyczynski), 38. Giľák (Džugan, Chovan), 40. Hvila (Rapáč, Lahtinen). Rozhodovali: Goga, Smrek – Janiga, Knižka, strely: 35:25, vylúčenia: 5:8 (Bertuzzi 10min za napadnutie hlavy a krku), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Dow, Chovan, Fabian, Romaňák, Česánek, Ordzovenský, Hančák, Pichnarčík – Džugan, Černý, Giľák – Rapáč, Tyczynski, Lahtinen – Moučka, Vartovník, Hvila – Olejník, Češík, Piačka

Levice: Kompas – Hlaváč, Štefanka, Pastucha, Hajas, McPherson, Socha, Rácz, Súľovský – Kolesnikov, Svitana, Huna – Saliji, Sýkora, Uhnák – Hayes, Washkurak, Bertuzzi – Gubo, Klenko, Tužinský

Dôležitosť a cennosť brankára Marcela Melicherčíka vrátane jeho ostrieľanosti a skúseností sa potvrdila už v prvom zápase štvrťfinálovej série play-off proti Leviciam. Skúsený gólman za svoj chrbát nepustil počas šesťdesiatich minút jediný puk zo súperových hokejok a udržal si čisté konto, ktorý mu rozhodne zdvihne sebavedomie smerom k ďalším stretom. Hostia z juhu Slovenska držali s domácimi krok - až do začiatku tridsiatej ôsmej minúty mali iba jednogólové manko. Prišlo však stopäťdesiatštyri sekúnd skazy, počas ktorých Spišiaci trikrát rozvlnili sieť a rozhodli o svojej výhre.

HC Topoľčany – MHK Dubnica nad Váhom 1:2 (0:2, 1:0, 0:0), stav série: 0:1

Góly: 21. Beňo (Kalináč, Varga) – 3. Hegyi (Luhový, Haščák), 12. Ondruš (Síkela, Lukáčik). Rozhodovali: Štefik, Moller – Hajnik, Jurčiak, strely: 36:33 , vylúčenia: 7:8 (Kováč 5+DKZ za napadnutie), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, bez divákov

Topoľčany: Halo – Beňo, Novák, Bystričan, Škápik, Korím, Stránský, Bulák, Danišovský – Jurák, Kalináč, Varga – Šimun, Tomčák, Kluka – Laššo, Lušňák, Pätoprstý – Gergel, Bečka, Kováč

Dubnica: Ma. Kristín – Jarábek, Trška, Lukáčik, Chatrnúch, Janík, Urban, Popela, Dúžek – Kanaet, Ďuriš, Nemček – Beták, Dmitriev, Mi. Kristín – Luhový, Hegyi, Haščák – Síkela, Ondruš, Ferenyi

Čo sa nepodarilo počas štyroch vzájomných súbojov základnej časti, vyšlo teraz. Dubnica naplánovala odplatu v najlepšom možnom čase, veď Topoľčany zdolala prvýkrát od 18. decembra 2019. Na presné zásahy najchudobnejšie predstavenie prvého hracieho dňa sa rozhodlo už vo svojej prvej polovici. Na zásah Hegyiho nadviazal o deväť minút neskôr i Filip Ondruš. Toho trefa sa ukázala v konečnom zúčtovaní ako víťazná, keďže „žochári“ dokázali odpovedať len kontaktným gólom Michala Beňa. Pre mladého obrancu šlo o prvý sezónny gól.