Šestnástka zúročila výraznú streleckú prevahu, Nemcov zlomila v tretej tretine

ROMANSHORN (SZĽH) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 16 rokov zvíťazili vo svojom druhom vystúpení v rámci Turnaja piatich krajín vo švajčiarskom Romanshorne nad Nemeckom 6:3. Zverenci trénera Michala Blanára si tak napravili chuť po úvodnej prehre 1:4 s Fínskom. Počas nasledujúcich dvoch dní odohrajú ďalšie dve stretnutia s rovesníkmi zo Švajčiarska a Českej republiky.

Mladí Slováci mali počas celého zápasu výraznú streleckú prevahu a už v prvej tretine vyslali na brankára Henniga 26 striel. Do vedenia sa napriek tomu dostali Nemci, keď Dávida Dvořáka prekonal Kottner. Naši reprezentanti stihli  vyrovnať Matúšom Lukáčikom ešte v závere prvej tretiny, no v úvode druhej časti ich zaskočili góly Schlagera a Schatza. Vytrvalá aktivita však neostala bez odozvy a presné zásahy Timura Trebulu a Ivana Mattu znamenali vyrovnanie. Na začiatku tretej dvadsaťminútovky potrestali vylúčenie Pizku na 5+DKZ Matej Stankoven s Timurom Trebulom a vypracovaný náskok si už naši reprezentanti nenechali vziať. V samotnom závere ešte prikrášlil výsledok gólom do prázdnej bránky Juraj Rausa. Celozápasovú hernú prevahu dokumentuje i priepastný pomer striel 56:23 v náš prospech.

Turnaj piatich krajín hráčov do 16 rokov (Romanshorn, Švajčiarsko):

Nemecko - Slovensko 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
11. Kottner (Pizka), 22. Schlager (Permitin), 25. Schatz - 18. Lukáčik (Sirota, Kovalčík), 27. Trebula (Stankoven, Macák), 27. Matta (Kizák, Rezničák), 42. Stankoven (Trebula, Floriš), 44. Trebula (Stankoven, Bereš), 60. Rausa (Obušek, Požgay).

Vylúčení: 3:1 na 2 min, Pizka 5+DKZ, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hungerbühler, Dale - Schüpbach-Egliová, Allenspach, strely na bránku: 23:56, 56 divákov

Zostava SR 16: Dvořák – Požgay, Floriš, Kovalčík, Maršálek, Bereš, Syrný, Tóth – Macák, Stankoven, Trebula - Rezničák, Matta, Kizák - Rausa, Obušek, Čurlej – Sirota, Lukáčik, Bernát. Tréner: M. Blanár.

Hlas po zápase

Michal Blanár, tréner SR 16: „Do zápasu sme nastúpili veľmi dobre a už v prvej tretine sme si vypracovali veľa šancí. Bohužiaľ sme ich nepremieňali a po prvej časti to bolo vyrovnané. Aktívni sme boli aj potom, ale Nemci nás tvrdo potrestali za chyby v úvode druhej tretiny. Snažili sme sa nepoľaviť v tlaku a dorážkami sme dokázali vyrovnať na 3-3. V tretej tretine nám zranili útočníka Macáka. Súper zinkasoval päťminútový trest, no nakoľko ešte plynulo aj naše oslabenie, išlo v podstate o štvorminútovú presilovku. Tú sme využili na strelenie dvoch gólov a zápas sme tak zlomili na našu stranu. Potom sme si to už umne postrážili. Víťazstvo je zaslúženou odmenou za aktívny herný prejav. Varovaním sú školácke chybičky, na ktoré si musíme dávať väčší pozor. Nemci boli totiž predsa len kvalitatívne slabší súper, akými budú Švajčiari a Česi.“