Šestnástka zdolala Čechov 5:1, Králik: Boli sme lepší, aktívnejší, dominantnejší

PŘÍBRAM (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 16 rokov zaknihovala na Turnaji troch krajín v českom Přibrame prvé víťazstvo. Domácich rovesníkov zdolala po výbornom výkone 5:1. Jedným z rozhodujúcich faktorov v stretnutí boli presilové hry, v ktorých skórovali mladí Slováci až trikrát.

Zverencov trénera Ivana Králika trošku pribrzdil úvodný gól Čechov v 3. minúte z prvej strely na bránku. Rýchlo sa však oklepali a postupne prebrali opraty zápasu do rúk. V 17. minúte využili prvú presilovku zásluhou Dubravíka, ktorý sa najlepšie zorientoval v priestore pred bránkou. Dominanciu v druhej tretine podčiarkli Slováci streleckou prevahou v pomere 14:9. Vyťažili z nej dva góly. Najskôr druhú početnú prevahu využil dorážkou Tomka, následne v 34. minúte zvýšil na 3:1 zo slovenského pohľadu Čunderlík. Aj v treťom dejstve pokračovali reprezentanti do 16 rokov vo výbornom výkone. Čechom umožnili len sedem streleckých pokusov, ktoré neviedli k zníženiu. Naopak, víťazstvo zveľadili vďaka presnej muške Nemca a Kalmana. Na konečnom triumfe 5:1 mal podiel aj brankár Henriquez, ktorý kryl 23 striel súpera.

Turnaj troch krajín pokračuje pre šestnástku už vo štvrtok 10. novembra, od 14.00 h nastúpi proti rovesníkom zo Švajčiarska. V piatok dopoludnia od 11.00 h absolvuje ešte dodatočný prípravný zápas proti dorastencom Sparty Praha.

Turnaj troch krajín hráčov do 16 rokov:

Česko – Slovensko 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Góly: 3. Wardas – 17. Dubravík (Rybnikár, Dravecký), 30. Tomka (Dubravík, Rybnikár), 34. Čunderlík (Kohút, Habla), 48. A. Nemec (Dravecký, Čunderlík), 53. Kalman (Dravecký).

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 24:32.

Rozhodovali: Květoň – Jindra, Štofa – 132 divákov.

Zostava SR 16: Henriquez – Dravecký, Vajko, Čapoš, Kalman, Kubizniak, Bajza, Danko, Kohút – Dubravík, Rybnikár, A. Nemec – Saloň, T. Chrenko, Baláž – Urdák, Straka, Kalis – Habla, Čunderlík, Tomka. Tréner I. Králik.

Hlas trénera po zápase:

Ivan Králik, hlavný tréner SR 16: „Sme maximálne spokojní. Hoci nás trošku rozladilo, že už z prvej strely na bránku sme inkasovali, som rád, že chlapci na to zareagovali správne. V porovnaní s augustovým turnajom v Salzburgu, kde sme prehrali s Čechmi oba zápasy, sme tentoraz lepšie korčuľovali, pôsobili sme dominantnejšie. Veľmi veľa pukov sme získali úspešným forčekingom, boli sme lepší v útočnom pásme. Ukázalo sa, že chlapci majú v nohách zhruba dvadsať zápasov v rámci extraligy dorastu, pretože boli pohyblivejší, aktívnejší, organizovanejší. A hoci sme mali pred zápasom len tri tréningové jednotky, splnili svoj účel. Cvičili sme presilovky, z ktorých sme dali tri góly aj hru v obrannom pásme, ktorá nám šla, keďže sme Čechov nepustili takmer do žiadnej vyloženej gólovej šance. Ďakujem chlapcom za výborný výkon.“