Seminár trénerov brankárov vo Zvolene s bohatou účasťou i cennou návštevou zo zámoria

ZVOLEN (SZĽH) – Tridsaťpäť trénerov brankárov z rôznych kútov Slovenska sa zišlo v stredu vo zvolenskom Hoteli Tenis na odbornom seminári. Hlavnou postavou konferencie bola vzácna návšteva z Ameriky, trénerka Maria Mountainová, MSc, ktorá je odborníčkou na tréning brankárov mimo ľadu.

Zahraničný hosť i poznatky od Švédov

„Je to jeden z prvých seminárov, ktoré organizujeme. Už vlani, keď som cestoval po kluboch, sa tréneri brankárov zhodne vyjadrovali, že by chceli informácie od zahraničných expertov. Nám sa teraz podarilo pritiahnuť na Slovensko Mariu Mountainovú, ktorá je špičkovou odborníčkou na tréning mimo ľadu,“ povedal na úvod tréner brankárov mužskej reprezentácie Ján Lašák, jeden z organizátorov seminára. 

Maria Mountain, MSc  na seminári vo ZvoleneMaria Mountain, MSc

„Jej nároky boli veľmi jednoduché. Prezentáciu na seminári nám prisľúbila len za letenku a ubytovanie,“ prezradil zaujímavosť 39-ročný majster sveta z Göteborgu. Na príchode Marie Mountainovej spoza Atlantiku sa však nepodieľali len Slováci. „Zapojil som do toho aj Český svaz ledního hokeje, s ktorým sme si rozdelili výdavky, takže skutočne za ‚pár korún’ sme mali výbornú prezentáciu a seminár,“ doplnil s úsmevom Lašák.

Dovedna zhruba sedemhodinový seminár však nebol len o prednáške a prezentácii americkej odborníčky. V prvej, dopoludňajšej časti, prebehol rozsiahly diškurz medzi trénermi podporený viacerými ukážkami ďalších odborníkov zo zahraničia. „Pripojili sme tiež poznatky od švédskych odborníkov, ktoré sme zozbierali spolu s Rasťom Staňom a Peťom Kosom na našej ceste v Spojených štátoch. Trénerom sme premietali ukážky a poznatky z tejto cesty, ktoré sme doplnili o vlastný komentár,“ prezradil tréner brankárov seniorskej reprezentácie.

Ako keď tesár stavia dom

Príchod Marie Mountainovej na Slovensku sa začal rodiť už v lete, keď sa v Colorade stretla so slovenskými trénermi brankárov, ktorí tam v tom čase boli na pracovnej ceste. „Viedli sme rozsiahle diskusie, jeden večer sme sa rozprávali o tréningoch mimo ľadu a Ján Lašák prišiel s myšlienkou, či by som nebola ochotná prísť porozprávať niečo slovenským trénerom brankárov. Zbožňujem cestovanie a Slovensko je kraj sveta, kam som vždy túžila ísť. Navyše je mojou záľubou pomáhať brankárom kdekoľvek na svete. Takže bola to pre mňa jednoduchá voľba.“

Mountainová sama hokej profesionálne nehrávala, čo nijakým spôsobom neskrýva. Aj v samotnom úvode prezentácie bolo napísané: „Nie som brankár, ale hokej hrávam v soboty dopoludnia.“ Napriek tomu jej trénerské skúsenosti sú neodškriepiteľne cenné. „Nepovažujem seba za brankárku. Nehrala som hokej, napokon keď som vyrastala, tak dievčatá hokej organizovane nehrali. Keď sme hrali hokej na ceste, alebo na ihrisku pred domom, tak sa mi vždy páčil post brankára, avšak nikdy som nehrala hokej na ľade s kompletným výstrojom až donedávna.“ 

Maria Mountain, MSc  na seminári vo ZvoleneMaria Mountain, MSc

Jej prvá naozajstná osobná skúsenosť s pozíciou brankárky sa datuje do obdobia zhruba pred tromi rokmi. Ako sama hovorí, šlo o súčasť vlastného výskumu. „Bola som zvedavá ako všetok ten výstroj zapôsobí na športovca, ako to ovplyvňuje jeho pohyb, ako sa v tom športovec cíti… Stále však nemôžem povedať, aké to je, nanajvýš môžem povedať, aké to je byť príšerným brankárom (smiech). Ale veľmi mi to pomohlo vylepšiť batériu mojich testov a samej sa mi to veľmi zapáčilo,“ prezrádza.

Najväčšmi je Mountainová špecialistkou na prípravu mimo ľadu. Hoci hokej sa hrá na ľade, tréning mimo neho je neodmysliteľnou súčasťou kariéry brankára. „Je to ako keď tesár stavia dom. Bez správnych nástrojov nedokáže postaviť kvalitnú konštrukciu,“ prirovnáva Mountainová. „Tréning mimo ľadu dodáva brankárovi nástroje a schopnosti, ktoré sa následne tréner brankárov snaží vštepiť brankárom aj na ľade. Dodáva im to napríklad rýchlosť, výdrž, ktorú využijú aj počas celého zápasu. Nemenej dôležitým dôsledkom je, že im tréning mimo ľadu pomáha predchádzať zraneniam, v dôsledku čoho môžu mať dlhú a produktívnu kariéru.“

Hokejová dlhovekosť v súčasnej dobe už nie je ničím výnimočným. Snáď tým najflagrantnejším príkladom medzi brankármi bol Dominik Hašek, ktorý na prelome dekád chytal aj vo veku 45 rokov. Veľmi k tomu prispieva prevencia pred zraneniami, ktorá sa dá docieliť práve spomínaným kvalitným a správnym tréningom mimo ľadu. „V Severnej Amerike je populárny bejzbal a takmer každý nadhadzovač, ktorý pôsobí na tej najvyššej úrovni niekoľko rokov, si prejde rôznymi zraneniami ramien. Podobné je to aj s brankármi. Ak však budeme u brankárov rozvíjať ich pohyblivosť a stabilitu svalov okolo bedra, tak ako sa nadhazovači starajú o svaly, ktoré ovládajú ramená, tak môžeme minimalizovať riziko a azda aj závažnosť zranení,“ povedala Mountainová.

Ján Lašák na seminári vo ZvoleneJán Lašák, tréner brankárov mužskej reprezentácie Slovenska

Nová metodika

Seminár trénerov brankárov nemožno vnímať ako jedinú akciu určenú pre trénerov brankárov, ktorou sa akákoľvek ďalšia snaha končí. Práve naopak, stredajšie stretnutie je len jen jedným z množstva prejavov dlhodobého plánu, ktorého hlavným cieľom je kvalitný a odborný rozvoj brankárov na Slovensku. „Začali sme robiť novú metodiku a snažíme sa posunúť naše brankárske remeslo na vyšší level. K tomu je však veľmi dôležité vzdelávanie. Z môjho pohľadu je tento seminár výborná vec, ktorého veľkým plusom je účasť Marie,“ hovorí Ján Lašák.

Už samotná slušná účasť trénerov brankárov pod Pustým hradom je znakom, že čoraz väčšia komunita trénerov brankárov na Slovensku je úzko prepojená. To priznáva aj samotný Lašák. „Veľmi ma teší, že sme všetci naprieč rôznymi generáciami takpovediac na jednej palube. Nemáme problém komunikovať medzi sebou, vieme nájsť kompromisy a cítim podporu aj od  staršej generácie, ktorá chce napredovať, pomáhať a vzdelávať sa. To je pre mňa veľký záväzok a verím, že takýchto stretnutí bude čoraz viac.“

Sám Lašák hovorí, že stretnutia trénerov brankárov sú nesmierne dôležité. Práve oni sú v praxi vykonávateľmi trénerského remesla, ktorú sú v tom najužšom kontakte so začínajúcimi brankármi. O to dôležitejšie sú tak ich poznatky a skúsenosti z praxe. „Bez týchto ľudí by žiadnu metodiku nebolo možné pripraviť. Ja síce môžem niečo napísať, pripraviť, graficky upraviť, ale títo tréneri sú tí, ktorí to realizujú v tréningoch. Títo ľudia pracujú denno-denne s deťmi, majú bohaté skúsenosti, ktoré naopak mne chýbajú. Ak by som teda mal seba nejako nazvať, tak ja som skôr akýmsi manažérom. O to viac ma teší, že sme sa dokázali v takomto počte stretnúť.“

Tréneri brankárov na seminári vo ZvoleneVo Zvolene sa zišlo dohromady 35 trénerov brankárov

Tridsaťpäť trénerov, ďalší stále pribúdajú

Pokiaľ ide o konkrétne cifry, tak vo Zvolene sa dohromady zišlo tridsaťpäť trénerov brankárov. „Zhruba štyria-piati tréneri sa ospravedlnili, niektorí sa naopak nevyjadrili na pozvánku,“ vysvetlil Lašák. „Dnes sme tu mali tridsaťpäť trénerov, z ktorých bolo aj niekoľko nových, ktorých sa nám podarilo stiahnuť do klubov, kde doposiaľ trénerov brankárov nemali.“

Lašák spomenul jednu z najväčších výziev, ktorá stojí pred celou trénerskou komunitou – zabezpečiť, aby najlepšie každý klub na Slovensku mal svojho trénerského odborníka, ktorý sa bude špecializovať na tréning gólmanov. „Ak má klub bývalého brankára, ktorý má záujem o ‚trénerčinu‘, tak je to ideálne. Sú však ale aj kluby, kde také možnosti a ani prostriedky nemajú, aby si našli profesionálneho trénera. V takých prípadoch zaučíme kohokoľvek, koho to chytí a kto má aspoň základné znalosti z brankárskeho prostredia, tak aby najmenšie deti dostávali dobré základy,“ dodal na záver.