Sedemnástka sa dlho doťahovala na Švajčiarov, napokon im podľahla 4:6

PLZEŇ (SZĽH) ­– Slovenská hokejová reprezentácia do 17 rokov bola blízko k prvému triumfu nad Švajčiarmi v sezóne 2022/23. Na Turnaji piatich krajín v českom Plzni sa na súpera dvakrát dotiahla, keď vyrovnala na 3:3 a v tretej tretine i na 4:4, no v 49. minúte rozhodol o štvrtom helvétskom triumfe za sebou v ročníku nad slovenskými rovesníkmi Giger. Švajčiari napokon zvíťazili 6:4.

Duel sa pre Slovákov začal vyvíjať sľubne. Už v 5. minúte otvoril skóre dorazením puku do odkrytej bránky Chovan. Švajčari však o päť minút neskôr vyrovnali presnou strelou z otočky na ľavom kruhu zásluhou Mottarda a postupom času získali momentum stretnutia na svoju stranu. V 23. minúte strelil Helvéti efektný gól, v situácii troch proti trom až príliš jednoducho vykombinovali brániacich sa Slovákov a Ponzett pohodlne skóroval. O päť minút pridal tretí gól Grossniklaus a Švajčiari viedli 3:1. Druhú polovicu stretnutia odštartovali Slováci znamenito. Najskôr v presilovke znížil Tomašec a následne vyrovnal Semančík, no Švajčiari do prestávky opäť viedli, delovkou z ľavého kruhu využil početnú prevahu Bosson. V 45. minúte sa vyznamenal Radivojevič, ktorý úchvatným pasom našiel počas presilovky unikajúceho Kupeca a ten na dvakrát vyrovnal na 4:4. Rozhodujúci moment však priniesla 49. minúta. Švajčiari premenili pobyt v útočnom pásme na víťazný gól z hokejky Gigera. Krátko pred koncom stanovil konečné skóre Bosson.

Na kvalitne obsadenom podujatí čakajú zverencov trénera Rastislava Paľova ešte tri zápasy v najbližších troch dňoch. V piatok nastúpia proti Švédom (18.00 h), v sobotu proti Čechom (14.30) a v nedeľu proti Fínom (12.30).

Turnaj piatich krajín hráčov do 17 rokov v Plzni

Švajčiarsko – Slovensko 6:4 (1:1, 3:2, 2:1)

Góly: 10. Mottard (Meier), 23. Ponzetto (Keller, Johnson), 28. Grossniklaus (Wey, Blessing), 39. Bosson (Sansonnens), 49. Giger (Grossniklaus), 58. Bosson – 5. Chovan (Šlank, Tomík), 31. Tomašec (Maruna, Radivojevič), 34. Semančík (Hazala, Liška), 45. Kupec (Radivojevič, Tomík).

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 33:24.

Rozhodovali: Mejzlík – Juránek, Baxa ­– 89 divákov.

Zostava SR 17: Rafaj – Kupec, Radivojevič, Petras, Šlank, Harvánek, Fabuš, Bajza, Húževka –­Tomašec, Maruna, Liščinský – Zálešák, Semančík, Tomík ­– Chovan, Šatan, Bohoš – Hazala, Prokopovič, Liška. Tréner R. Paľov.

Rastislav Paľov, tréner SR 17: Z doterajších štyroch vzájomných zápasov v sezóne bol tento z našej strany najvyrovnanejší. Prvých desať minút sme mali dobrých, ujali sme sa vedenia. V druhej tretine sa dostali Švajčiari do dvojgólového vedenia. Dotiahli sme sa, vyrovnali, škoda gólu pred koncom tretiny na 3:4. Opäť sme vyrovnali aj vďaka presilovkám, v ktorých sme skórovali celkovo trikrát. Našu hru zdobila enormná snaha, mali sme víťazný gól na hokejke, ale, bohužiaľ, dali ho Švajčiari. Čím viac sme chceli, tým viac sme chybovali. Prišiel šiesty gól. V závere už nebol čas ani priestor na zníženie či vyrovnanie. Zápas rozhodli malé detaily, napríklad skutočnosť, že sme prehrávali osobné súboje, alebo že sme nepokryli ideálne súperových hráčov v predbránkovom priestore.“