Sedemnástka odohrala vo Švajčiarsku osem výborných tretín, Králika najviac potešil charakter tímu

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 17 rokov prešla Turnajom štyroch krajín vo Švajčiarsku bez prehry a získala víťaznú trofej. V Monthey postupne zdolala domácich rovesníkov 3:2, francúzsku osemnástku 2:1 a nemeckú sedemnástku 4:3 po samostatných nájazdoch. 

Mladí Slováci nazbierali v troch vystúpeniach osem bodov. Druhé miesto obsadili Švajčiari, tretie Francúzi a štvrté Nemci. „Turnaj vo Švajčiarsku bol pre nás dobrou skúškou. Až ôsmich hráčov sme mali v starších reprezentáciách, takže dostali priestor noví chalani. Vyskúšali sme si veci, ktoré sa nám nie vždy podarí zrealizovať vzhľadom na krátkosť času na výcvikových táboroch. Teraz sme mali priestor na päť tréningových jednotiek pred odchodom na podujatie a ďalšie dve sme absolvovali vo Švajčiarsku. Turnaj bol pre nás prínosný. Zápasy na reprezentačnej úrovni sú vždy vyrovnané a nútia hráčov pracovať tvrdo a zodpovedne počas celých šesťdesiatich minút,“ hovoril hlavný tréner sedemnástky Ivan Králik.

Slovenskí reprezentanti síce vo všetkých dueloch zvíťazili o jediný gól, ale na turnaji v Monthey väčšinu času kontrolovali dianie na ľade. Výnimkou bola nevydarená prvá tretina zápasu s Nemeckom, po ktorej prehrávali 0:2 a vo zvyšku stretnutia museli otáčať skóre. „Najviac ma potešil charakter tímu. Hráči v každom zápase poctivo pracovali. Z deviatich tretín na turnaji nebola optimálna iba tá prvá s Nemeckom. V ostatných sme videli tímové výkony a mužstvo, ktoré chce víťaziť. Prezentovali sme sa výborným korčuľovaním a dobrým napádaním sme sa snažili dostávať súperov pod tlak s cieľom po zisku puku vytvárať okamžitý tlak na bránku súpera. V dvoch zápasoch sme vyprodukovali viac ako štyridsať striel, ale sme doplácali na slabú efektivitu streľby,“ pokračoval 39-ročný kouč.

V slovenskej zostave bodovo vyčnievala dvojica Tomáš Chrenko mladší - Adam Nemec, ktorá spoločne pôsobí v juniorke Nitry. Prvý menovaný ukončil turnaj s bilanciou 2+2, druhý so súčtom 3+1. „Nesmierne nás teší, že si výbornú klubovú produktivitu preniesli aj do reprezentácie. Na tejto akcii boli naši najlepší útočníci a pri absencii viacerých hráčov ročníka 2007, ktorí dostali priestor v osemnástke alebo dvadsiatke, patrili k lídrom tímu. Výsledky zápasov nemuseli byť také tesné, ak by sa k nim pridali aj ďalší hráči. Na medzinárodnej úrovni sa nemôžeme opierať o produktivitu dvoch hráčov, ale musíme ju rozložiť na viacerých chlapcov,“ hovoril Králik.

V závere aktuálneho kalendárneho roka čaká sedemnástku ešte jedna medzinárodná akcia. Od 27. do 31. decembra sa predstaví na Turnaji piatich krajín vo fínskom Vierumäki, kde si zmeria sily s domácou reprezentáciou, Švédmi, Čechmi a Švajčiarmi. „Ročník 2007 ponúka široký výber hráčov, a tak sa na najbližší turnaj pokúsime vyskladať čo najsilnejší výber. Budeme však opäť limitovaní aj nomináciou osemnástky. Ak sa takmer dve formácie presunú do vyššej kategórie, tak to bude priestor pre ďalších chlapcov, aby sa ukázali,“ uzavrel tréner reprezentačného výberu do 17 rokov.