Sedemnástka neudržala dvojgólové vedenie s Čechmi, prehrala 2:3 po predĺžení

PLZEŇ (SZĽH) ­– Slovenskí hokejoví reprezentanti do 17 rokov viedli v sobotňajšom zápase Turnaja piatich krajín v Plzni nad domácimi Čechmi v tretej tretine 2:0, duel však do víťazného konca nedotiahli. Po dvoch góloch Špilku dospel do predĺženia, v ktorom po 22 sekundách hry rozhodol Kos. Slovenské góly v stretnutí strelili Michal Liščinský a Luka Radivojevič.

Hoci sa prvá tretina skončila bez gólov, Česi v nej boli strelecky aktívnejší. Slovákov prestrieľali 13:5. V druhom dejstve sa už aj zverenci trénera Rastislava Paľova začali viac tlačiť do zakončenia. Vyššie množstvo puk nahadzovali na bránku a v 35. minúte skórovali. Českým brankárom vyzeranú strelu od modrej dopravil do siete Liščinský. V tretej tretine dostali Slováci vynikajúcu príležitosť zlomiť zápas na svoju stranu. Od 43. minúty hrali presilovku štyroch proti trom, následne aj piatich trom, no využili až prevahu piatich proti štyrom vďaka Radivojevičovi, ktorého pokus od modrej zapadol do siete. Česi okamžite prepli na vyšší rýchlostný stupeň. Lepšie korčuľovali, viac držali puk a dočkali sa vyrovnania. Už 34 sekúnd po slovenskom zásahu znížil Špilka a ten istý hráč v 52. minúte vyrovnal. O triumfe Čechov rozhodol v 22. sekunde predĺženia Kos.

Na kvalitne obsadenom podujatí čaká zverencov trénera Rastislava Paľova už len jeden duel. V nedeľu zakončia podujatie proti Fínom (12.30). Dosiaľ na turnaji prehrali so Švajčiarmi (4:6), Švédmi (0:6) aj Čechmi (2:3 pp).

Turnaj piatich krajín hráčov do 17 rokov v Plzni

Česko – Slovensko 3:2 pp (0:0, 0:1, 2:1 – 1:0)

Góly: 45. Špilka (Král, Mähler), 52. Špilka (Fibigr), 61. Kos – 35. Liščinský (Maruna, Fabuš), 45. Radivojevič (Maruna).

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 42:25.

Rozhodovali: Hucl – Thuma, Brejcha – 164 divákov.

Zostava SR 17: Rafaj – Kupec, Radivojevič, Šlank, Harvánek, Fabuš, Bajza, Húževka – Tomašec, Maruna, Liščinský ­– Zálešák, Semančík, Tomík ­– Chovan, Šatan, Bohoš – Hazala, Prokopovič, Liška. Tréner R. Paľov.

Rastislav Paľov, tréner SR 17: „Z našej strany to bol diametrálne odlišný výkon v porovnaní s duelom proti Švédsku. Prvá tretina ešte bola kostrbatejšia, ale prakticky v každom striedaní od úvodu až do konca predĺženia hrali chlapci tak, ako sa od nich očakáva. Škoda, že sme za stavu 2:0 dostali gól hneď v prvom striedaní po tom, ako sme skórovali. Česi sa nakopli, stihli vyrovnať a v predĺžení sme mali aj troška smolu. Dali sme si vlastný gól, puk za bránkovú čiaru zasunula naša hokejka. Hráči však bojovali jeden za druhého, dobre chytal brankár. Každému patrí vďaka za obetavosť.“