Šatan a Pálffy budú uvedení do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF

BRATISLAVA (SZĽH) Dve slovenské hokejové legendy, majstri sveta z Göteborgu 2002 a dlhoroční reprezentanti Slovenska Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy sa dočkali významnej pocty. Dnes popoludní ich prezident Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF René Fasel telefonicky informoval, že budú uvedení do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie. Počet Slovákov v unikátnom klube hokejových velikánov sa tým zaokrúhli na desať. Členmi Siene slávy IIHF sú Vladimír Dzurilla, Jozef Golonka, Ladislav Horský, Ján Starší, Peter Šťastný, Juraj Okoličány, Ladislav Troják a naposledy bol do nej uvedený v roku 2016 Peter Bondra.

Miroslav Šatan, v súčasnosti generálny manažér slovenských hokejových reprezentácii štartoval na dvanástich šampionátoch A-kategórie majstrovstiev sveta, štyrikrát si obliekol najcennejší dres aj na olympijských hrách. S 86 gólmi je historicky najlepším strelcom národného tímu, za ktorý odohral 183 zápasov. Je jediným držiteľom všetkých štyroch medailí, ktoré Slovensko získalo na majstrovstvách sveta. V najprestížnejšej súťaži sveta NHL strávil štrnásť sezón, počas ktorých odohral 1050 zápasov a nazbieral v nich 735 bodov. V roku 2009 zodvihol nad hlavu Stanleyho pohár v drese Pittsburghu Penguins.

Žigmund Pálffy reprezentoval Slovensko na piatich majstrovstvách sveta, bol členom bronzového tímu z MS 2003 a vo finále šampionátu v Göteborgu proti Rusku prihrával na zlatý gól útočníkovi Petrovi Bondrovi. Okrem toho štartoval aj na troch olympijských hrách a s reprezentačnou kariérou sa rozlúčil po hrách vo Vancouvri 2010. V národnom tíme Slovenska nastúpil celkovo na 74 zápasov v ktorých zaznamenal 37 gólov. V elitnej NHL odohral dvanásť ročníkov v tímoch New York Islanders, Los Angeles Kings a Pittburgh Penguins. V zámorskej profilige odohral 684 stretnutí v ktorých získal 713 bodov.

Ceremoniál uvádzania do Siene slávy IIHF prebehne deň pred zápasmi o medaily na Majstrovstvách sveta 2019 IIHF v Bratislave a Košiciach.Odporúčame