Reprezentačná „šestnástka“ na turnaji v Salzburgu, Hecl musel spraviť až šesť zmien

TRNAVA (SZĽH) – Ako posledný z mládežníckych reprezentácií do medzištátnych bojov vstúpi v sezóne 2018/2019 výber chlapcov do šestnásť rokov. Pre zverencov Radoslava Hecla pôjde o prvú vážnejšiu konfrontáciu so svetovým hokejom po minuloročných skusoch v reprezentácii do pätnásť rokov. A šestnástku hneď skraja sezóny čaká skutočný krst ohňom. Na turnaji v salzburskej hokejovej akadémii sa stretnú napríklad aj s reprezentáciou Ruska či Česka.

Reprezentácia do šestnásť má pred úvodným turnajom v sezóne v Salzburgu. Aké máte pred týmto turnajom očakávania?
Týmto sústredením pred turnajom v Salzburgu sme začali pracovať na systéme hry. Preto je našou ambíciou modelovať výzor hry a herného prejavu družstva do takej podoby, v akej ho chceme mať počas tejto sezóny.

Radoslav HeclRadoslav Hecl

Sme na konci predsúťažného obdobia, takže hráči už majú za sebou niekoľko prípravných zápasov vo svojich kluboch. Je pre vás lepšie, že turnaj prichádza v tomto čase než keby to bolo na začiatku augusta, ako to mali ostatné reprezentácie?
Ja som veľmi rád, že sme sa dohodli so Slovenským zväzom ľadového hokeja a súťažným oddelením na presune prvého kola dorasteneckej ligy v prospech reprezentácie. Chlapci sú momentálne pripravení v najvyššej možnej výkonnosti, čo je pre mňa veľmi dôležité na to, aby som ich vedel ohodnotiť.

Pred odchodom do Salzburgu ste absolvovali trojdňové sústredenie v Trnave. Na čo ste sa počas týchto troch dní zamerali?
Ako som to už spomínal, najmä na systémové veci. Teda rozohrávka, prechod stredným pásmom, hra v útočnom pásme, presilovky päť na štyri i päť na tri, oslabenia… Všetky tieto veci sme si prechádzali.

Nejako ste aj nadviazali na to, čo ste robili na konci júna na Hokejovom lete?
V reprezentačnej „pätnástke“ počas minulej sezóny, i na Hokejovom lete sme mali trošku iný zámer. V tom čase sme skôr hľadali individuality, ktoré by sme mohli formovať do nášho tímu. Formovanie prichádza na rad práve teraz.

V Salzburgu sa stretnete s reprezentáciami Ruska a Česka a domácim výberom Salzburgu. Aká náročná konfrontácia to bude pre vás a váš tím?
Mali sme možnosť výberu z dvoch turnajov. Buď tento turnaj v Salzburgu, alebo turnaj v Rakúsku, kde by sme hrali proti Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Vzhľadom na výkonnosť ruskej a českej reprezentácie sme si vybrali tento turnaj, pretože na tomto turnaji a proti týmto súperom dokážem lepšie ohodnotiť výkonnosť hráčov.

Radoslav HeclRadoslav Hecl

Rusko a Česko patria k svetovej špičke. Dokážete odhadnúť už teraz na čo môže Slovensko v tejto konkurencii pomýšľať?
Každému športovcovi ide o výsledok. Preto to robíme, aby sme dosahovali víťazstvá (úsmev). Na to, aby sme takéto vyspelé hokejové krajiny porážali, si musíme ešte chvíľočku počkať. Myslím si, že náš tím je na takúto konfrontáciu pripravený. Postupom času, ako s týmto tímom pracujeme, tak som presvedčený, že budeme dôstojným súperom týmto veľmi ťažkým tímom, ktoré nás čakajú.

Chýbať vám bude trebárs Juraj Slafkovský, ktorý je síce o rok mladší, ale už v apríli na turnaji „pätnástok“ v Jihlave dal o sebe výrazne vedieť z hľadiska produktivity. Aká to bude strata z hľadiska ofenzívy?
Vzhľadom na to, že nás Salzburg požiadal o jeho uvoľnenie spolu s Maximiliánom Braunom, sme im vyšli v ústrety. Príležitosť tak dostanú iní, ktorí sa majú možnosť v reprezentácii ukázať. Títo dvaja hráči, ktorí sú v Salzburgu, sú v základnom kádri našej reprezentácie a patria k jej lídrom. Okrem týchto hráčov sme museli spraviť aj ďalšie zmeny, no ešte jednu-dve päťky hráčov v tejto vekovej kategórii si viem ešte predstaviť ako reprezentantov.

Maximilián Braun s Jurajom Slafkovským proti vám nastúpia na turnaji v drese Salzburgu. Budete ich sledovať nielen vo vzájomnom zápase, ale aj v ďalších vystúpeniach Salzburgu na turnaji?
Budem sledovať všetky zápasy, nielen tie Salzburgu. Pravdaže, sú to naši zverenci, patria medzi lídrov reprezentácie, takže určite ich zápasy zhliadnem a ich výkonnosť si tým overím.

Hovorili ste, že ste v priebehu minulej sezóny i na Hokejovom lete hľadali individuality. Dokážete už menovať niektoré individuality, o ktoré sa môže opierať tento ročník?
Myslím si, že výrazný pokrok a herný progres je badať u Libora Nemca, Roba Bača, Mareka Šramatyho… Progres vidím, a to ma veľmi teší, u Alexa Géciho. V dobrom svetle sa ukazuje aj Marcel Štefančík, ktorý veľmi dobre zabodoval v prípravnom zápase proti Trnave. Individuality teda sú, ale treba ich formovať. Aj Slafkovský s Braunom patria medzi týchto lídrov.

Reprezentácia do 16 rokovReprezentácia do 16 rokov v sezóne 2018/2019

Čo by sa dalo nazvať silnou stránkou tohto tímu a ročníku?
Tento tím je odhodlaný víťaziť a má silný charakter. To je veľmi dôležité.

Idete do Salzburgu, do miestnej akadémie, ktorá je známa svojimi špičkovými podmienkami. Tešíte sa na tento turnaj aj z tohto pohľadu?
Určite sa na to teším, pretože zo všetkých strán počujem, aké výborné podmienky, možnosti a hokejové zázemie tam je. Sám som teda plný očakávania. Usporiadatelia pre nás pripravili aj nejaký program.

Odohráte štyri zápasy za štyri dni, čo je porcia, ktorú donedávna ešte hráči ani nemohli v slovenských klubových súťažiach absolvovať. Navyše toto budú štyri medzištátne zápasy za štyri dni, čo len zvyšuje nároky. Ako sú na to hráči pripravení?
Ako som už spomínal, títo hráči majú svoj charakter a už od „pätnástky“ absolvovali veľmi náročné sústredenia. Nemám najmenšiu obavu, že by výkonnostne sme nezvládli tento turnaj.

Ešte pred odchodom do Salzburgu ste odohrali prípravný zápas proti dorastu Trnavy (víťazstvo 6:5 po samostatných nájazdoch). Privítali ste možnosť generálky pred turnajom?
Určite áno. Poďakovanie súčasne patrí HK Gladiators Trnava, že nám umožnilo odohrať zápas. Musím aj podotknúť, že proti nám nastúpilo objektívne dobre pripravené a húževnaté mužstvo. Hrali sme veľmi tesný zápas, čo je dobré. Vyskúšali sme si teda, aké je to v zápase vyhrávať, ale v závere sme museli aj doťahovať výsledok a ratovať aspoň remízu. V následných nájazdoch sme potvrdili svoju kvalitu a zručnosti.

Nominácia SR 16 na Turnaj štyorch krajín v Rakúsku (Salzburg)

Meno Ľ/P Dátum nar. Klub
BRANKÁRI
Daniel Ďuris P 15. 08. 2003 MHA Martin
Rastislav Eliaš Ľ 18. 04. 2004 HC Košice
Matej Marinov Ľ 16. 06. 2003 MMHK Nitra
OBRANCOVIA
Daniel Chovaniak Ľ 24. 09. 2003 HC Oceláři Třinec (ČR)
Šimon Groch Ľ 10. 03. 2003 VSK Technika Brno (ČR)
Šimon Nemec P 15. 02. 2004 MHk 32 Liptovský Mikuláš
Michal Kapičák Ľ 24. 04. 2003 HT MHk 32 Liptovský Mikuláš
Ján Kocúr P 26. 05. 2003 MsHKM Žilina
Maroš Mešár Ľ 26. 07. 2003 HK ŠKP Poprad
Samuel Socha Ľ 22. 05. 2003 MMHK Nitra
Šimon Miklovič Ľ 21. 02. 2003 HK DUKLA Trenčín
ÚTOČNÍCI
Boris Babeliak Ľ 11. 12. 2003 HC Vsetín (ČR)
Róbert Bačo P 05. 02. 2003 HC Žďár nad Sázavou (ČR)
Jakub Húževka Ľ 17. 02. 2003 Malmö Redhawks (Švéd.)
Maximilian Braun P 14. 05. 2003 Red Bull Salzburg (Rak.)
Andrej Migila Ľ 30. 04. 2003 HK DUKLA Trenčín
Libor Nemec Ľ 03. 09. 2003 HC ŠKP Bratislava
Antonio Ožvald P 22. 06. 2003 HC Slovan Bratislava
Juraj Slafkovský Ľ 30. 03. 2004 Red Bull Salzburg (Rak.)
Oliver Stümpel Ľ 20. 10. 2003 MMHK Nitra
Patrik Šmigura Ľ 06. 02. 2003 MŠK Púchov
Marek Šramaty P 09. 02. 2003 MMHK Nitra
Samuel Rajčan Ľ 11. 03. 2003 HKM Zvolen - mládež
NÁHRADNÍCI (na telefonické zavolanie)
Meno Post Ľ/P Dátum nar. Klub
Patrik Andrisík B Ľ 19. 02. 2003 MŠK Púchov
Erik Šebo B Ľ 10. 10. 2003 HCM Warrior Brno (ČR)
Šimon Šimko POVOLANÝ B Ľ 01. 03. 2003 HK Brezno
Šimon Bečár POVOLANÝ O Ľ 16. 04. 2003 HK DUKLA Trenčín
Samuel Kliment O Ľ 05. 03. 2003 HK Gladiators Trnava
Erik Slezák O P 01. 02. 2003 HK Spišská Nová Ves
Martin Štrbánik O Ľ 30. 03. 2003 MsHKM Žilina
Andrej Volko O Ľ 01. 08. 2003 MHA Martin
Tim Danielčák Ú Ľ 24. 05. 2003 HK ŠKP Poprad
Jakub Demek POVOLANÝ Ú Ľ 06. 06. 2003 HC Košice
Alex Géci POVOLANÝ Ú Ľ 28. 03. 2003 HC Slovan Bratislava
Jakub Goga Ú P 08. 09. 2003 MŠHK – mládež Prievidza
Ľubomír Kupčo Ú Ľ 25. 03. 2003 HC Košice
Daniel Ján Svitač POVOLANÝ Ú Ľ 15. 02. 2003 HK DUKLA Trenčín
Marcel Štefančík POVOLANÝ Ú Ľ 18. 02. 2003 HK Brezno
Pavol Štetka Ú Ľ 02. 10. 2003 MHK Humenné
Matúš Ulbricht Ú P 07. 07. 2003 MHA Martin
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Branislav Uličný
Hlavný tréner Radoslav Hecl
Asistent trénera Tomáš Kochan
Asistent trénera Tomáš Pšenka
Tréner brankárov Dušan Strhársky
Kondičný tréner Patrik Šebesta
Lekár Jaroslav Lúčan
Masér Igor Šebesta

Rozpis zápasov SR 16 na Turnaji štyroch krajín v Salzburgu

29. 08. 2018 Red Bull Akademie, plocha č. 2 14.00 hod. Česko 16 Slovensko 16
30. 08. 2018 Red Bull Akademie, plocha č. 2 17.30 hod. Red Bull Hockey Akademie Slovensko 16
31. 08. 2018 Red Bull Akademie, plocha č. 2 14.00 hod. Slovensko 16 Rusko 16
01. 08. 2018 Red Bull Akademie, plocha č. 2 10.00 hod. Zápas o umiestnenie
01. 08. 2018 Red Bull Akademie, plocha č. 2 13.00 hod. Zápas o umiestnenie

Zápasy môžete sledovať naživo na tomto odkaze.Odporúčame