Reprezentácia nie je o ukazovaní sa pred draftom, upozorňuje hráčov tréner Tartaľ

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov absolvuje na jar po štvorročnej prestávke majstrovstvá sveta elitnej kategórie vo Švajčiarsku. Novo tvoriaci sa tím zložený prioritne z hráčov ročníka 2005 odštartoval sezónu 2022/23 sympatickými výkonmi na Hlinka Gretzky Cupe v kanadskom Red Deere, kde obsadil šieste miesto. 

Premiéru v pozícii hlavného trénera osemnástky na prestížnom podujatí zažil Tibor Tartaľ. Tridsaťpäťročný kouč sa v rozhovore pre Hockey Slovakia vrátil k účinkovaniu slovenského tímu v zámorí a zároveň načrtol plány do najbližších mesiacov.

Osemnástka odštartovala sezónu šiestym miestom na Hlinka Gretzky Cupe v Kanade. Ako s odstupom času vnímate konečné umiestnenie mužstva?

„Za poslednú dekádu to bolo vyrovnanie druhého najlepšieho výsledku Slovenska na turnaji. S výnimkou vlaňajšieho striebra sme od roku 2012 obsadili päťkrát ôsmu, dvakrát siedmu a teraz druhýkrát aj šiestu priečku. Hodnotiť podujatie iba z tohto pohľadu by však bolo alibistické. S prihliadnutím na to, ako sa turnaj postupne vyvíjal bolo adekvátne našej kvalite, že sme hrali zápas o konečné piate až šieste miesto. V skupine sme totiž prehrali s oboma neskoršími finalistami, pričom výsledkovo sme pohoreli len v zápase s Kanadou. Domáci výber mal však podľa hodnotenia skautov a odborníkov najlepší káder za posledných osem rokov a v príprave zdolal aj kanadskú dvadsiatku, ktorá momentálne dominuje na svetovom šampionáte juniorov v Edmontone.“

Ak vezmeme do úvahy prípravný zápas s USA, v Red Deere ste odohrali päť duelov s bilanciou jedno víťazstvo a štyri prehry. Čo vám chýbalo k úspechom napr. vo vyrovnaných súbojoch so Švédmi a Američanmi?

„Napriek vysokej prehre v príprave bol pre nás zápas s Američanmi pred turnajom veľmi dôležitý. Hráči absolvovali prvý súťažný duel v sezóne, hrali krátko po prílete a museli sa vyrovnávať s časovým posunom. Zároveň by som vyzdvihol naše víťazstvo nad Švajčiarmi, hoci sme v zápase herne nedominovali, ako sme chceli a predviedli sme náš najslabší herný výkon na turnaji. Bol to však play-off súboj o všetko a podobný nás bude čakať na MS. Hráči ho zvládli napriek tomu, že nastúpili na tretie stretnutie v priebehu troch dní a iba o 20 hodín neskôr po náročnej konfrontácii s Kanadou. Tím ukázal charakter, mentálnu odolnosť a v predlžení sebavedomie aj fyzickú pripravenosť, čo je dobrá správa smerom k aprílovým MS.   

Práve naopak, herne nám vyšli zápasy so Švédmi a Američanmi. V týchto stretnutiach sa dobre pozeralo na tím. Samozrejme, vyskytlo sa v nich veľké množstvo individuálnych chýb a zlých riešení v defenzíve. Treba si však uvedomiť, že sú to veľmi mladí hráči, ktorí chcú hrať aktívny hokej s pukom a niekedy sa nechajú emočne tak vtiahnuť do zápasu, že prevážia individuálne zlozvyky nad tímovou taktikou. Dôležitá bola naša identita, ktorú sme si zadefinovali pred turnajom. Boli sme aktívni, dobre sme forčekovali a za žiadneho stavu sme sa nestiahli. Boli sme dobrý breakoutový tím, hrali sme s piatimi hráčmi smerom dopredu aj dozadu. Na bránku Švédov aj Američanov sme vyslali viac ako 30 striel a boli sme v hre o víťazstvo do záverečných minút. Aj pokročilé štatistiky, ktoré sa využívajú v NHL, potvrdili kvalitu našich výkonov. Mali sme skvelé čísla v súbojoch o puk, v samotných osobných súbojoch a taktiež v rámci držania puku v útočnom pásme.“ 

Na akých aspektoch hry budete musieť počas sezóny pracovať, aby ste ich zlepšili?

„Na Hlinka Gretzky Cupe nás trápila slabá efektivita v zakončení, nevychádzali nám presilovky a mali sme nízku úspešnosť na vhadzovaniach. Hráči dostali odporúčania, čo potrebujú zlepšiť a zároveň budeme pracovať na odstránení nedostatkov aj počas reprezentačných akcií a v rámci projektu osemnástky. Hráči musia do seba dostať mentalitu streľby pod tlakom. Potrebujeme sa tiež zamerať na hru bez puku v defenzíve a hru v predbránkovom priestore, ale aj na spomínané presilovky a vhadzovania.“

V čom vás, naopak, hráči pozitívne prekvapili?

„Ako pozitívum som vnímal to, že sme boli konkurencieschopní napriek absenciám rozdielových hráčov ročníka 2005 v podobe Maxima Štrbáka a Dalibora Dvorského. Akurát v zápase s Kanadou sa objavili momenty, ktoré sa už nesmú opakovať. Veľa hráčov milo prekvapilo výkonom, ale musíme byť na nich počas sezóny naďalej tvrdí, aby sa zlepšovali. Potrebujú pochopiť, že reprezentácia je výsada a obliecť si tento dres je privilégium. Nie je to prehliadka zručností a národný tím nie je o tom, aby sa hráči ukázalovali smerom k draftu do NHL. Reprezentácia je o vzťahu ku krajine, k histórii nášho hokeja a hokejovom odkaze legiend, ktoré dosiahli úspechy a dostali Slovensko do A-kategórie. Preto by v nej hráči mali prejaviť snahu víťaziť a hrať predovšetkým tímovo a so srdcom.“

Spomenuli ste Maxima Štrbáka s Daliborom Dvorským, ktorí nastúpili nedávno na MSJ v Kanade. Čo vravíte na ich výkony na dvadsiatkovom šampionáte?

„Ich neúčasť v osemnástke sme museli rešpektovať a toto nariadenie nebudem komentovať. Hodnotenie ich výkonov nechám na realizačný tím juniorskej reprezentácie. Sú to skvelí hráči a pevne verím, že obaja budú mať výbornú sezónu bez zranenia a budú rozdielovými hráčmi nášho tímu na MS do 18 rokov.“

Na Hlinka Gretzky Cup ste okrem hráčov nosného ročníka 2005 nominovali aj štyri 2006-ky. Pätnásťročný Tomáš Pobežal dokonca strávil turnaj v pozícii prvého centra. Ako hodnotíte jeho výkony?

„Bolo skvelé sledovať jeho hru na turnaji a takisto jeho herný intelekt. Nesklamal našu dôveru. Myslím si, že sa slušne vyrovnal s tlakom prvého centra. Má však pred sebou ešte veľa práce a dlhú cestu. Teší nás, že s ním budeme môcť pracovať aj v projekte a veríme, že z neho vyrastie kvalitný hokejista nielen pre Nitru, ale aj pre reprezentáciu.“ 

V bránke si zastal pozíciu jednotky Samuel Urban, ktorý chytal počas celého turnaja spoľahlivo. Neuvažovali ste však nad tým, že dáte väčší priestor aj jeho kolegom?

„Všetkých troch brankárov musím pochváliť za prácu, ktorú odviedli v príprave na turnaj a počas samotného turnaja z hľadiska svojich pozícii v tíme. Sama Urbana sme si s trénerom brankárov definovali ako jednotku a vzhľadom na jeho výkony nebol veľký dôvod meniť toto rozhodnutie. Damian Slávik naskočil na turnaji do zápasu s Kanadou, bola to pre neho ťažká situácia, podržal náš tím a zastal si svoje miesto.“

Pre vás bol Hlinka Gretzky Cup prvým turnajom v pozícii hlavného trénera reprezentácie do 18 rokov. Ako ste vnímali prechod z postu asistenta do úlohy šéfa striedačky?

„Bola to ostrá premiéra na kvalitnom podujatí a navyše v Kanade. Zmenu som vnímal najmä v tom, že ako hlavný tréner musíte robiť aj nepríjemné rozhodnutia o tom, koho vyradíte zo zostavy a koho posadíte na tribúnu, a máte plnú zodpovednosť za výsledky tímu. Zároveň musíte viac rozprávať smerom k mužstvu. Nie je to však iba o mne. Mám pri sebe skvelých ľudí a odborníkov v realizačnom tíme. Verím, že spoločne dobre pripravíme chlapcov na vrchol sezóny v podobe aprílových MS.“

Ako ste už naznačili, do svetového šampionátu vo Švajčiarsku je ešte dostatok času. Aký program čaká osemnástku v najbližšom období?

„Zrušili nám augustový turnaj v Maďarsku, takže ďalšiu reprezentačnú akciu absolvujeme až začiatkom novembra. Osemnástka však funguje v dvoch rovinách. S niektorými chlapcami budeme pracovať v projekte, ktorý odštartuje v úvode septembra a v rámci neho budeme opäť hrávať zápasy aj s klubmi TIPOS SHL. Touto cestou im chcem poďakovať, že nám vyšli v ústrety s rozpisom zápasov. Umožnili nám skvalitniť tréningový proces a samotné duely s účastníkmi druhej najvyššej súťaže zlepšia proces rozvoja mladých hráčov.“