Reprezentácia do 18 rokov v príprave pred MS podľahla Fínsku 0:5

HEINOLA (SZĽH) – Reprezentácia do osemnásť rokov má za sebou prvý prípravný zápas po prílete do Fínska. Zverenci Viliama Čacha v meste Heinola vyzvali úradujúcich majstrov sveta z Fínska. Proti nim predvádzali prvé dve tretiny solídnu hru, výkonom v tretej tretine si však pokazili celkový dojem i výsledok, ktorý vyznel v prospech Fínov v pomere 5:0.

Prvá tretina patrila Fínom, ktorí mali viac z hry a v rozlete ich nezbrzdilo ani Hatakkovo vylúčenie za faul na Čajkoviča. V 12. minúte mohol otvoriť skóre Puistola, no jeho presilovková strela skončila na konštrukcii Hlavajovej bránky. Dve minúty pred prvou sirénou sa do dobrej pozície pred slovenského gólmana natlačil Heinola, no ešte si prehadzoval puk ba forhend, čím stratil rozhodujúci okamih.

Fíni si do úvodu druhej tretiny preniesli výhodu presilovej hry, hneď krátko po návrate z kabín mal dobrú príležitosť Saarela, Slováci ale odolali. Sami tak mohli Fínov vytrestať v 24. minúte, keď pri ďalšom oslabení vyštartovali v trojici proti jedinému obrancovi súpera, no Kupkovo zakončenie veľa šancí na úspech nemalo. Naopak, ako sa má premieňať prečíslenia ukázali hneď vzápätí Fíni, keď na konci peknej kombinácie v plnej rýchlosti bol Räty, ktorý otvoril skóre stretnutia. Na konci 31. minúty pridali Fíni aj druhý gól, no výrazným spôsobom im k tomu pomohli Slováci, keď puk po Tikesolovej strele po niekoľkých odrazoch skončil za Hlavajovým chrbtom.

Navzdory stále otvorenému výsledku v tretej tretine Slováci svojho súpera príliš nepotrápili. V 49. minúte dostal presnú prihrávku na druhú žrď Petman, ktorý do odkrytej časti Hlavajovej bránky zvýšil už na 3:0. Ubehlo niečo vyše dvoch minút a Fíni sa zásluhou Hirvonena tešili znovu. V 57. minúte boli blízko gólu znovu, no pokusy Nikkanena a Hatakku v rýchlom slede skončili zhodne na žŕdke Hlavajovej bránky. Piaty gól však Fíni nakoniec predsa len dali, 71 sekúnd pred záverečnou sirénou upravil na konečných 5:0 Räty.

Hlas po zápase

Viliam Čacho (hlavný tréner SR „18“): „S prvými dvomi tretinami môžeme vyjadriť spokojnosť, najmä v prvej tretine sme korčuľovali veľmi dobre a súpera sme nepustili do vyložených gólových príležitostí. V druhej tretine sme síce inkasovali dva góly, ale tie sme si v podstate strelili sami. Pri prvom sme šli vo vlastnom oslabení najprv traja na jedného, my sme gól nedali, súper však z následného brejku áno. Pri druhom góle sme si to zas pre zmenu azda dvakrát sami tečovali do vlastnej brány. Prvé dve tretiny sme však hrali veľmi dobre, a to najmä v obrane. Smerom dopredu sme mohli byť trochu odvážnejší a tým si vytvoriť viac príležitostí. V tretej tretine sme však už po individuálnych chybách a v oslabení dostali ďalšie tri góly, a tak celú táto tretinu možno hodnotiť z našej strany ako skazenú.“

Fínsko „18“ – Slovensko „18“ 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Góly: 24. A. Räty (Puistola, Simontaival), 31. Tieksola, 49. Petman (Kokkonen, Heinola), 52. Hirvonen (A. Räyty, Miettinen), 59. A. Räty (Heinola, Simontaival)
Vylúčenia na 2 min.: 3:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 35:18 (10:6, 12:6, 13:6). Najlepší hráči zápasu: Aatu Räty – Jozef Haščák. Rozhodcovia: Brännare, Koistinen – Grundström, Pekkala (všetci Fín.). 116 divákov.

Fínsko: Piiroinen – Heinola, Kokkonen, Tuomisto, Hatakka, Niemelä, I. Räsänen, Loponen, Lehtinen – Simontaival, Saarela, Puistola – Tieksola, Nikkanen, Aaltonen – Hirvonen, Räty, Miettinen – Hakanen, Pärssinen, Petman – Mäntykivi.
Slovensko: Hlavaj – O. Turan, Golian, Matej Ilenčík, F. Gajdoš, Mudrák, Lavička, M. Hlaváč – Michal Mrázik, Jellúš, Škvarek – A. Turanský, D. Sojka, M. Čajkovič – M. Chromiak, J. Haščák, J. Lašák ml. – Samuel Krajč, J. Eliaš, Valigura.