Reprezentácia do 16 rokov nestačila na Česko, v Skalici mu podľahla 2:3

SKALICA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do šestnásť rokov v prvom zápase svojej poslednej akcie v sezóne ťahala za kratší koniec. Nad sily zverencov Radoslava Hecla bola reprezentácia Česka, ktorá si z prvého z dvoch zápasov v Skalici proti Slovensku vezie víťazstvo 3:2. Úspešnými strelcami za Slovensko v zápase boli obranca Michal Kapičák a útočník Róbert Bačo.

Hernú prevahu v prvej tretine mohli Slováci zužitkovať vo vedúci gól v ôsmej minúte, keď pri vlastnom oslabení vystihol Šimon Nemec rozohrávku Čechov, no Bačo v nájazde na šatného neuspel. Azda ešte lepšiu šancu mal v 15. minúte Libor Nemec, ktorého osamoteného presnou prihrávkou našiel Slafkovský, no český gólman aj tentoraz bol v mikrosúboji so slovenským útočníkom úspešnejší. Pozor si však musel dať aj Eliaš v bráne Slovákov. V 17. minúte pri najväčšej šanci Čechov musel čeliť nebezpečným pokusom Broučka i Kunsta, no skóre ostalo bezgólové.

Úvod druhej dvadsaťminútovky patril Čechom, ktorí sa mohli ujať vedenia v 23. minúte, no proti strele Broučka zakročil Eliaš. V 25. minúte však už Česi otvorili skóre stretnutia, keď Marhov nahodený puk si nešťastným spôsobom za Eliaša zrazil korčuľou slovenský obranca Slezák. Šťastie však prialo aj na opačnej strane. O dve a pol minúty neskôr Kapičák nastreleným pukom z ostrého uhla prekonal Šatného a vyrovnal. Gólová naťahovačka ale pokračovala ďalej. V 29. minúte najprv po páde Špačka postupoval sám na Šatného Ožvald, jeho strela ale šla tesne vedľa. Lenže kým Slováci svoju šancu nevyužili, Česi áno. Brouček o pár sekúnd neskôr zužitkoval voľný priestor a presnou strelou nedal Eliašovi šancu. Do prestávky však mohlo byť ešte zrovnané, keď sa puk dostal až na druhú žrď k Danielčákovi, avšak Šatný odolal.

Štyri minúty po návrate z kabín mohol v tretej tretine zrovnať stav skóre Braun, ktorý po chybe Čechov mieril medzi dvomi hosťujúcimi bekmi osamotený na Šatného, avšak ani tento únik gólom neskončil. Miesto 2:2, tak o tri minúty neskôr bolo už 1:3. Vitouch sa pred Eliašom zorientoval najlepšie a dorážkovej strely Tomáša Machů zvýšil. SLováci po treťom inkasovanom góle si vzali oddychový čas, ktorý zrejme padol na úrodnú pôdu. Hneď o minútu neskôr mohol znížiť Kocúr, no padlo to tam až Bačovi, ktorý sa oprel zo strednej vzdialenosti do príklepu a Šatného prekonal strelou pomedzi betóny. Slováci s pribúdajúcim časom stupňovali tlak, vynútiť si predĺženie mohol po Mešárovej strele Ožvald, no k dorážke sa napokon nedostal. Slováci to skúšali v záverečnej minúte aj so šiestimi korčuliarmi v poli, hoci Čechov zavreli v pásme, tí si už tesné jednogólové vedenie udržali do záverečnej sirény.

Radoslav Hecl (hlavný tréner SR „16“): „Prehra nás mrzí, pretože v zápase sme si vytvorili veľké množstvo príležitostí. Bohužiaľ, sklamala nás koncovka, a to najmä v individuálnych nájazdoch, kde sme z troch v zápase nedali ani jeden gól. Na druhej strane, za prvú a tretiu tretinu som chlapcov pochválil. Boli to tretiny podľa našich predstáv, a to aj čo sa týka defenzívy, tak aj predvedenej hry. V druhej tretine sme zrovnali stav na 1:1, mysleli sme si, že ideme zápas otočiť, no práve v týchto momentoch sme následne sa odklonili od našej doterajšej hry, čo súper ešte do prestávky využil.“

Slovensko „16“ – Česko „16“ 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Góly: 27. Michal Kapičák, 49. Bačo (Š. Nemec). 25. Marha, 29. Brouček (T. Svoboda), 47. Vitouch (Machů)
Vylúčenia na 2 min.: 2:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 28:36 (11:11, 7:12, 10:13). Rozhodcovia: D. Konc st., M. Adamec – P. Šefčík, D. Konc ml. 222 divákov.

Kompletné štatistiky zo zápasu

Slovensko: R. Eliaš – Š. Miklovič, Š. Nemec, Groch, J. Kocúr ml., Kliment, M. Mešár, M. Kapičák, E. Slezák – Bačo, Slafkovský, L. Nemec – Ožvald, F. Mešár, K. Horváth – Šramaty, O. Stümpel, T. Danielčák – Braun, Štetka, P. Sokoli.
Česko: Šatný – Pinkas, J. Šedivý, Kolíček, Fajmon, Kunst, Machů, Böhm, D. Špaček – J. Kos, Měchura, Sedláček – Marha, Chludil, Fromel – Adamec, Kučera, Vitouch – Pavlačka, Svoboda, Brouček.