Rady farmaceuta pre hokejistov: Aké vitamíny treba užívať a ako ich ideálne dávkovať ?

Úspech každého hokejistu tkvie nielen v tvrdom tréningu, záťaži a prekonávaní samého seba, ale najmä vo vhodne nastavenom pomere príjem – výdaj. Treba si uvedomiť, že ľudské telo si nedokáže samo vytvoriť úplne všetky minerály a vitamíny. Preto ja na mieste otázka: Odkiaľ ich doplniť? Ako často ich užívať? A vôbec prečo je to pre ľudské telo tak veľmi dôležité? Tento odborný materiál, zostavený z rád farmaceutov sietí lekární BENU a lekární Partner, partnera Slovenského zväzu ľadového hokeja, je vhodnou vitamínovou príručkou pre každého hokejistu.

Keď už bola reč o tom, prečo je potrebné pre ľudské telo dopĺňať rôzne druhy vitamínov, začnime s vysvetlením na príklade koenzýmu Q10. Postupne s vekom klesá schopnosť tela si ho samo vytvárať. A to je práve dôvod, prečo sa s pribúdajúcim vekom často unavíme. Ak pociťujete únavu či nepokoj, je určite vhodné siahnuť po koenzýme Q10 60 mg – napríklad Jamieson koenzým Q10 60mg. Zároveň odporúčame pri takom veľkom výdaji energie, aký hokejisti majú, výživový doplnok s vitamínmi skupiny B. V tomto smere je najvhodnejšia kombinácia s aminokyselinami L – glutamín a L – serín. Tekutá forma lieku, či výživového doplnku, je zo zásady najviac a najrýchlejšie vstrebateľná. Hneď ráno po raňajkách sa nakopnúť zdrojom energie - LIVSANE B12 Životná sila – roztok v apulkách.

Prečo OMEGA-3?

Opačný prípad nastáva pri životne dôležitých Omega-3 mastných kyselinách. Pri tak ťažkej záťaži, obzvlášť srdca, je vhodné užívať EPA+DHA, čiže Omega 3 mastné kyseliny, a to z dôvodu, že patria medzi esenciálne. To znamená, že telo si ich nevie samo vyrobiť Musia byť prijímané v potrave alebo vo výživových doplnkoch. U športovcov zabezpečujú lepšie využitie energie z tukov, čím zlepšujú budovanie svalovej hmoty. Tu však môže nastať situácia, že pri konzumácii rýb vo veľkých množstvách je riziko prijímania ortuti. Preto treba siahnuť po výživových doplnkoch typu Omega-3 3000 alebo Vitamín E 400, ale odporúča sa obzvlášť kombinácia Omega-3 + vitamín E. Štúdie dokázali, že kombinácia týchto dvoch látok, prispieva k znižovaniu krvného tlaku a zároveň boli zaznamenané nižšie hodnoty „zlého“ cholesterolu v cievach, čo zabraňuje upchatiu ciev. A čo je veľmi dôležité – synergia týchto dvoch doplnkov výživy výrazne zlepšuje mozgovú činnosť, čím zlepšuje reflexy a zvyšuje pozornosť. Medzi najlepšie doplnky výživy (2 v 1) patrí LIVSANE Omega-3 plus vitamín E. Stačí 1 kapsula denne ráno s jedlom.
Čoraz viac sa do popredia dostáva B-Alanín, obzvlášť medzi športovcami a v kulturistike. Je to aminokyselina, ktorá v kombinácii s L-hystidínom zvyšuje koncentráciu karnozínu vo svaloch - hlavne v rýchlych svalových vláknach. V súčasnosti patrí medzi najpoužívanejšie produkty Beta – Alanin od BiotechUSA. Určte by sme sa však nemali zamerať len na tento produkt. Siahnuť môžeme aj po LIVSANE Zinok + Histidín + Cystein, ktorý navyše podporí imunitný systém a metabolizmus maktonitrientov (makroživín). Na rozdiel od vitamínov a minerálov ich potrebujeme prijímať vo veľkom množstve – cukry, tuky a bielkoviny.

Ktoré „z céčiek“ je navhodnejšie?

A keď sme už načrtli imunitný systém, je veľmi dôležité si uvedomiť, že každá minca má dve strany. Po naozaj náročnom tréningu je telo veľmi unavené a ak sa vystaví vplyvom, ktoré napadnú imunitný systém, imunita môže byť v danej chvíli tak oslabená, že človek môže veľmi ľahko ochorieť.

Na preventívne užívanie – každodenné – sú vhodné tablety s vitamínom C s postupným uvoľňovaním. Aj veľa dobrého škodí a pri dlhodobom vystavovaní sa vysokým dávkam vitamínu C (obzvlášť tabletám s okamžitým a nie postupným uvoľňovaním) môžu človeka prekvapiť obličkové kamene! Najlepšia voľba predstavuje GS Vitamín C 1000 so šípkami. Šípky obsiahnuté v týchto tabletách sú dôležitým zdrojom flavonoidov. Vitamín C podporuje imunitný systém, správnu látkovú premenu dôležitú pre tvorbu energie a tento zázrak podporuje správne fungovanie nervového systému.

Vitamín C sám o sebe je veľmi účinný ale určite popri ňom treba siahnuť aj po vitamíne D. Žiaľ, už aj edukovaní lekári vedia, že tvorba vitamínu D zo slnečného žiarenia je nedostatočná a nedostatok vitamínu D môže spôsobiť rednutie kostí či predčasné starnutie pokožky.  Ako jeden z najobľúbenejších suplementov je LIVSANE Vitamín D3 2000 IU cps. Denná dávka by mala byť v rozmedzí 1000-4000 IU a môže sa kľudne zapíjať vodou.

Ako naozaj rýchly a poctivý zdroj vitamínov musíme spomenúť IMMUNO Vital šumivé tablety (vitamín C, D, zinok). Stačí jedna šumivá tableta denne do vody a imunita je naštartovaná prakticky okamžite.

Dôležité doplnky pre športovcov

Každý hokejista – mladý či starší – musí prijímať magnézium. Treba si uvedomiť, že magnézium môže byť v rôznych formách – anorganická (oxidy) alebo organická (citrát, chelát). Z dôvodu nedostatku minerálov v pôde, zlým stravovacím návykom a chronickému stresu môžu mať niektorí jedinci nedostatok horčíka bez toho, aby o tom vedeli. Magnézium je jeden z najdôležitejších suplementov – znižuje stres, únavu, prispieva k normálnej funkcii svalov a tvorbe bielkovín a udržiava zdravé zuby a kosti. Bisglycinát horečnatý 375 využíva horčík, ktorý je naviazaný na aminokyselinu glycín, čo uľahčuje jeho vstrebávanie.

Po celodennej záťaži vysoko odporúčam LIVSANE Tekuté Magnézium 300 + vitamín B6. Jedna kapsulka denne po jedle s obsahom vitamínu B6, ktorý významne prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. V takto vysoko vstrebateľnej forme je dostupnosť horčíka skoro 90%.

High Five B-Complex with Magnesium Ascorbate ponúka celý rad vitamínov B spolu s vyššou hladinou niektorého vitamínu B. Tento doplnok obsahuje vyššiu hladinu kyseliny pantoténovej (vitamín B5), ktorá pomáha znižovať únavu.

Balanced Iron Complex je výživový doplnok, ktorý obsahuje komplex vitamín C, vitamín B12 a kyselinu listovú a samozrejme železo. Železo je nevyhnutný prvok pre každého, kto podstupuje fyzickú záťaž. Zo suplementov železa je vysoko efektívny taktiež výživový doplnok LIVSANE Železo Plus s Vitamínmi s obsahom železa, medi, vitamínov B2, B6, B12 a C.V tomto výživovom doplnku si jednotlivé zložky takpovediac rozdelili úlohy, a to nasledovne: vitamín C pomáha vstebávaniu železa a meď zase jeho transportu. Železo okrem iného prispieva k normálnemu transportu kyslíka v ľudskom organizme, čo je veľmi dôležité pre správne fungovanie mozgu a funkcií s ním spojených.

Salt Caps je výživový doplnok, obsahujúci horčík, vitamíny B1, B2, B3, B6, kyselinu pantoténovú a L-karnozín. Je prospešný pre podporu imunity, redukciu únavy, rovnováhu elektrolytov, ale aj fungovanie psychiky a nervovej sústavy.

Z môjho hľadiska, ako bývalého aktívneho športovca, bol jednoznačne TOP suplement GymBeam Creatine Monohydrate 500 g. Pýtate sa prečo? Je populárny najmä medzi silovo cvičiacimi športovcami, či hráčmi kolektívnych športov. Využiť ho však môžu všetci aktívni jedinci, pre ktorých je dôležitá rýchlosť, výbušnosť a maximálna sila. Kreatín je totiž schopný zvýšiť výkonnosť počas krátkych po sebe idúcich intervaloch intenzívneho tréningu. Aby ste mohli ťažiť z jeho benefitov, je nutné denne prijať aspoň 3 g kreatínu. To jednou dávkou tejto zmesi hravo splníte. A máte vyhraté. Doslova.

No a dostávame sa k vitamínu A. Je to vitamín rozpustný v tukoch. Je to jeden z mála vitamínov, ktorý môže spôsobiť tzv hypervitaminózu – predávkovanie. Vysoké dávky doplnkov vitamínu A môžu tiež spôsobiť trvalé poškodenie pečene. Príliš veľa vitamínu A je nebezpečné aj pre vaše kosti a zvyšuje riziko zlomenín. Napríklad kvôli tomu je napríklad v Maďarsku viazaný na lekársky predpis. Ak sa ale užíva v predpísanom dávkovaní, je mála pravdepodobnosť, že sa predávkujete. Napríklad Vitamin A 25,000 IU je dôležitý pre správne fungovanie imunity a látkovú premenu železa. Má význam pre udržanie zdravých slizníc, pokožky a zraku, ale svoju rolu má aj v procese špecializácie buniek. Z tohto hľadiska odporúčame užívať ho najmä v prípade pocitu rozmazaného videnia, ktoré môže byť znakom jeho nedostatku.

Essential Male Multi with CoQ10 a Zinc je komplex vitamínov, minerálov, výťažkov z bylín na celkovú podporu a fungovanie organizmu.

Za zmienku ešte stojí spomenúť FytoEnzyme Complex. obsahuje 5 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej a histamínovej intolerancii. Ideálne pre športovcov, ktorých trápia črevné či žalúdočné problémy. Tu však netreba nezabúdať, že vždy pri takýchto problémoch treba nájsť ich príčinu!

 Každý športovec skôr či neskôr začne pociťovať nedostatok kolagénu a ďalších suplementov, ktoré ale ak sa začnú užívať včas je menšia pravdepodobnosť výskytu bolestí a iných nepríjemných stavov.

Po našich skúsenostiach vo farmaceutickej firme treba zdôrazniť, že za povšimnutie rozhodne stojí LIVSANE Kolagén pre krásnu pokožku ampuly čerešňová príchuť. Obsahuje síce kolagén typu 1 ale naviac zinok, mangán a meď. Kolagén typu 1 je širokospektrálny. To znamená, že keď sa nachádza v tekutej forme, má tak vysokú vstrebateľnosť, čiže pôsobí v kĺbových chrupavkách. Stačí jedna ampula denne po jedle zapiť a užívať jednoznačne dlhodobo. K tomu odporúčam LIVSANE Arthro Complex 10 s obsahom glukozaminu, chondroitínsulfátu, MSM, vitamínu C, rôznych minerálov a bylinky zvanej dračí pazúr.

Už len tvrdo trénovať a úspech je zaručený!

Mgr. Ján Fiľo