Rada IIHF predloží návrh na posunutie začiatku MS 2021 i predĺženie mandátu prezidenta a ďalších zložiek

ZÜRICH/BRATISLAVA (SZĽH) – Tradičný výročný kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorý sa mal konať v závere zrušených majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku, sa uskutoční mimoriadne 24. júna. Uzniesli sa na tom členovia Rady IIHF. Na utorňajšej videokonferencii zároveň pripravili súbor návrhov na schválenie pre zástupcov členských asociácií IIHF na mimoriadnom online zasadnutí. 

Jedným z návrhov je posunutie začiatku budúcoročných svetových šampionátov mužov v elitnej kategórii aj turnajov A-skupiny a B-skupiny I. divízie o dva týždne v porovnaní s pôvodnými termínmi. K dôvodom patria pokračujúce dopady pandémie koronavírusu, ktoré už zasiahli do organizácie spomínaných podujatí. Budúcoročné MS v Bielorusku a Lotyšsku by sa tak nemuseli začať 7. mája, ako bolo naplánované, ale až 21. mája. Finišovali by 6. júna. 

Prispôsobením nášho programu chceme dať európskym ligám viac času na ukončenie klubovej sezóny. RENÉ FASEL, prezident IIHF

Rada IIHF navrhla posun podujatí tiež aj dôvodu očakávaného neskoršieho štartu sezóny v jednotlivých súťažiach. „Zdá sa, že začiatok budúceho ročníka bude odložený v mnohých z top súťaží. Prispôsobením nášho programu chceme dať európskym ligám viac času na ukončenie klubovej sezóny,“ uviedol v komuniké IIHF dosluhujúci prezident IIHF René Fasel.  

Vo funkcii sa zdrží pravdepodobne dlhšie, než čakal. Keďže na polročnom volebnom kongrese IIHF v septembri v Petrohrade, kde mu mal pôvodne vypršať mandát, nebude možné z dôvodu cestových obmedzení zhromaždiť všetkých delegátov, Rada IIHF navrhla predĺžiť pôsobnosť súčasného prezidenta, exekutívnej zložky i ďalších komisií a pracovných skupín federácie až do polročného kongresu 2021. Termín jeho konania bude zverejnený neskôr.  

Na dôležitú informáciu čakajú ženské reprezentácie. Z dôvodu pandémie zrušila IIHF všetky šampionáty v marci a v apríli, pričom do hry v rámci turnaja A-skupiny I. divízie MS vo francúzskom Angers nezasiahli ani Slovenky. Prišli tak o možnosť bojovať o body do ženského rebríčka IIHF, ktorý je kľúčový pri nasadzovaní tímov do trojkolovej kvalifikácie, na ktorej konci sú zostávajúce tri miestenky na zimné olympijské hry 2022 do Pekingu. Medzinárodná federácia zatiaľ nekonkretizovala návrh, ktorý predloží na mimoriadnom kongrese. Isté však je, že finálová fáza kvalifikačných turnajov  sa uskutoční až v auguste 2021, teda v rovnakom termíne ako mužské finálové turnaje aj za účasti slovenskej reprezentácie. 

IIHF predloží aj návrh na zmenu formátu Kontinentálneho pohára 2021. Jej súčasťou je nový trojkolový eliminačný formát, ktorý odštartuje kvalifikačné kolo 16. až 18. októbra. Nasledovať bude základná fáza so 16 postupujúcimi, rozdelenými do štyroch skupín. Víťaz každej skupiny bude mať právo štartovať na finálovom turnaji od 8. do 10. januára 2021.

O všetkých návrhoch Rady IIHF budú hlasovať zástupcovia členských asociácií na mimoriadnom kongrese 24. júna.