R. Rapáč po historickom úspechu: Vstupné nezvyšujeme. Vieme, kde žijeme

Po fantastickom vstupe do zápasu boli dve tretiny tímom pod tlakom, no svoj hrad ubránili a tohtoročným play-off pokračujú bez domácej prehry. Hokejisti Spišskej Novej Vsi zvíťazili v rozhodujúcom siedmom zápase semifinálovej série s obhajcom titulu z Košíc 2:1 a v Spiš aréne sa tak môžu tešiť na historické finále.

„Je to úžasné. Opäť sme prepísali históriu a posunuli klub ďalej. Veľmi sa tešíme, ale klobúk dole aj pred Košicami. V tomto zápase boli lepší a štyridsať minút nás dusili. Celý náš tím však ukázal obrovskú bojovnosť a aj hráči určení na zber bodov ukázali srdce a zabojovali za celé mužstvo,“ vyznal sa z pocitov šťastia autor víťazného gólu zápasu i série Branislav Rapáč. Kapitán „rysov“ označil za kľúčový faktor úspechu výhodu domáceho prostredia. „Celý rok sme o to bojovali. Vyhrali sme sedemnásť domácich zápasov v rade a svoju domácu silu sme ukázali aj teraz. Veľká vďaka patrí našim skvelým fanúšikom a tešíme sa, že im doprajeme finále. Je to veľký ošiaľ a spoločne si to užívame. S týmto rozpočtom je to niečo neuveriteľné. Nezainteresovaný človek nevie, aké rozdielne sú organizácie Spišskej a Košíc. U nás to funguje na dvoch ľudí a teraz si to teda užívame do poslednej kvapky.“

Ak dokáže niekto doceniť to, aké ťažké bolo dostať Spišskú Novú Ves z prvej ligy až do extraligového finále, tak je to určite jeho brat Richard. V pozícii generálneho manažéra klubu sa pred pár rokmi vydal na neuveriteľnú cestu, počas ktorej sa stal z paberkujúceho klubu SHL top tím Tipos extraligy.

„Sú to obrovské emócie. Pred šiestimi rokmi som prišiel do tohto klubu a na hokej chodilo 100 divákov. K tomuto úspechu bola veľmi dlhá cesta. Pred fantastickými ľuďmi sme sa dočkali zadosťučinenia,“ vyslovil sa R. Rapáč, ktorý pôsobil po zápase emočne vyčerpane. Akoby jeho tím nepostúpil, ale vypadol. „Som samozrejme šťastný, ale už som to zo seba všetko vypustil. Paradoxne, toto bol asi náš najhorší zápas v sérii. Bojovnosťou a zhodou okolností sme to však urvali na našu stranu. Pochváliť musím nielen našich, ale aj košických fanúšikov. Boli slušní a bolo ich počuť. Toto bola reklama na hokej a som šťastný, že naše malé mesto dosiahlo úspech, ktorý možno doceníme až o roky.“

Nečakaným hrdinom siedmeho zápasu sa stal brankár Filip Surák. Počas väčšiny sezóny kryl chrbát skúsenejšiemu Marcelovi Melicherčíkovi, no po tom, čo ho vystriedal po troch góloch v šiestom zápase, predviedol doma 39 úspešných zákrokov a doviedol „rysy“ od Slovenského raja do raja finálového.

„Stále musím byť pripravený. Dostal som šancu a využil som ju. Bola to zodpovednosť, ale necítil som nejaký tlak. Stále je to len hokej a nejde o život. Určite som si však predstavoval pozitívne scenáre a veril som v takýto koniec,“ pousmial sa 28-ročný brankár, ktorého vyjadrovanie je strohé a pokojné. To však neznamená, že by nedokázal precítiť emócie. „Sme vo finále, čo viac sme si mohli priať? Košice odohrali výborný zápas, ale zvládli sme to našou húževnatosťou a bojovnosťou. Tá atmosféra bola úžasná a bol to krásny zážitok.“

„Bol to ťažký zápas, tak ako všetky v sérii,“ nadviazal útočník Martin Bakoš. „Košice boli veľmi ťažký súper a rešpekt pred ich kvalitou. Rozhodlo to, že sme si ubránili domácu halu. My sme sa nedokázali vyrovnať s ich prostredím, oni s našim. Tá kulisa bola úžasná a pre mňa to bola jedna veľká nádhera. Týmto sa však nekončí a musíme sa pripraviť na finále. Potrebujeme zvládnuť ešte štyri zápasy.“

Bezprostredne po vytrysknutí postupového gejzíru v šatni začali bratia Rapáčovci spoluhráčov krotiť. Tá pravá oslava by mala totiž prísť až neskôr a jej nevyhnutným predpokladom sú ďalšie štyri víťazstvá.

„Táto séria nás stála množstvo síl a Košice boli skvelé. Trochu sa potešíme, zregenerujeme, ale ako sa hovorí, oslavy budú trvať len do polnoci. Čaká nás Nitra a hlavne doma hrá neuveriteľne. Bodaj by sa opäť potvrdilo to, čo som povedal pred semifinále – ak neprehráme doma – neprehráme sériu,“ pousmial sa R. Rapáč.

Tri domáce semifinálové zápasy vypredali Spišiaci v priebehu pár minút. Isté je, že ak by zvýšili na finále vstupné aj na 50 eur, tak by sa zopakoval rovnaký scenár. Pri Hornáde však „dojenie“ fanúšikov nechystajú.

„Vstupné nezvyšujeme, pretože vieme, kde žijeme. Chceme ísť v ústrety k fanúšikom a nech si s nami užijú tento historický moment,“ poznamenal Richard Rapáč. Ústretovosť voči fanúšikom sa na Spiši nemení, mentálne nastavenie áno. Vlaňajší bronz „rysov“ nenasýtil, ale vzbudil v nich ešte väčšiu túžbu po úspechu. „Vlani sme pozerali s Daliborom Bortňákom siedmy zápas série Košice – Michalovce a po víťazstve Košíc sme sa tešili z bronzu. Teraz sme už druhú sériu nesledovali, pretože sme nechceli bronz. Našim cieľom bolo finále,“ dodal Branislav Rapáč.


Prehľad zápasu

2
Góly Góly
1
22 (9,09 %)
Strely na bránu Strely na bránu
35 (2,86 %)
39 (97,50 %)
Zákroky Zákroky
23 (92,00 %)
0/2 (0,00 %)
Presilové hry Presilové hry
1/2 (50,00 %)
1/2 (50,00 %)
Oslabenia Oslabenia
2/2 (100,00 %)
17/28 (60,71 %)
Vhadzovania Vhadzovania
11/28 (39,29 %)
Kompletný prehľad zápasu

Priebeh zápasu

1. tretina
2. tretina
+ 32,23,75,22,85,92 / - 3,6,44,88,19
  • 25:45
  • 2:1
  • PH1
3. tretina
Zápas sa skončil
Kompletný priebeh zápasu