Prvé športové centrum z dielne SZĽH vyrastie v Liptovskom Hrádku

BRATISLAVA (SZĽH) Vyše rok ubehol od momentu, keď prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút spolu s riaditeľkou oddelenia projektov a rozvoja SZĽH Dianou Kosovou prezentovali odvážne plány na budovanie športových centier pre deti a mládež. Hlavným motívom projektu je priblížiť zamrznuté klziská k väčšej časti obyvateľstva.

Dnes je oficiálne potvrdené prvé mesto, kde sa pravdepodobne už v tomto roku začnú práce na výstavbe centra s ľadovou plochou. Je ním Liptovský Hrádok, vzdialený desať kilometrov východne od Liptovského Mikuláša. „Prešli sme náročnú cestu s primátorom mesta Branislavom Trégerom a ľuďmi z Liptovského Hrádku, za čo sa im chcem poďakovať,“ uviedla Kosová.

Zmluvy sú podpísané

Hokejový zväz založil v auguste minulého roka pre účely budovania infraštruktúry spoločnosť SZĽH Infra, s.r.o. Konateľkou v nej je práve riaditeľka oddelenia projektov. A začiatkom tohto týždňa boli na pôde mestského úradu v Liptovskom Hrádku podpísané zmluvy o spolupráci, prenájme pozemku, prenájme priestorov i infraštruktúry a parkovacích plôch medzi mestom a eseročkou SZĽH Infra. „Vyjasnili sa všetky záležitosti. Najmä právne zastúpenia obidvoch strán majú za sebou ťažkú prácu, pretože pre SZĽH ide o pilotný projekt,povedal primátor Tréger na facebookovom profile Liptovský Hrádok – naše mesto bez cenzúry. Nové Športové komunitné centrum vyrastie v areáli miestnej Základnej školy v lokalite za Sokolovňou. „Komunikovali sme s dvoma základnými školami. Prioritne im nové centrum nahradí aj telocvičňu, ktorú momentálne nemajú. Osem mesiacov by mala poskytovať ľadovú plochu a zvyšné štyri bude telocvičňou,skonštatovala Kosová.

Vlastníkom je SZĽH Infra

Pilotný projekt eseročky SZĽH Infra bude financovaní z komerčných zdrojov. Rozpočet stavby sa pohybuje na úrovni 1,2 milióna eur s DPH. „My sme vlastníkom a budeme aj prevádzkovateľom centra, ale obec sa bude podieľať na prevádzke určitou čiastkou,“ hovorí Kosová. Centrum bude primárne slúžiť na školský program pre deti, na krúžkovú činnosť a v prípade voľného priestoru ho budú môcť využívať aj deti z okolitých obcí. Rozmery klziska pritom nebudú klasické ako vo veľkých hokejových arénach (60 x 30 metrov). Budú menšie – podobné tým, aké poznáme z námestí veľkých miest prípadne spred nákupných centier v zimných mesiacoch (40 x 20 metrov). Spoločnosť SZĽH Infra týmto projektom nadobúda skúseností, ktoré využije v blízkej budúcnosti k príprave zmlúv a potrebných dokumentov pre výstavbu ďalších takýchto centier po celom Slovensku.