Prvé kolo „trojáčkových“ turnajov ponúklo regionálne konfrontácie v štyroch mestách

BRATISLAVA (SZĽH) – V rámci úvodného hracieho víkendu v domácich mládežníckych súťažiach sa uskutočnilo aj prvé zo štyroch tohtoročných kôl Turnajov AAA určených prioritne pre hráčov ročníka 2009. V nedeľu 10. septembra zasiahlo do hry dvanásť klubov a štyri regionálne výbery (Západ, Stredozápad, Stred a Východ). Všetky duely sa hrali vo formáte 2 x 20 minút.

Zápasy v západnej skupine hostil zimný štadión v Hamuliakove, kde dominovali deviataci bratislavského Slovana. V troch dueloch nazbierali plný počet bodov. Postupne zdolali HOBA Bratislava 5:3, výber Západu 8:5 a MMHK Nitra 4:3. V skupine Stredozápad triumfovali hráči Dukly Trenčín. Na zimnom štadióne v Martine v troch zápasoch taktiež nestratili ani bod a nastrieľali 16 gólov.

Dejiskom skupiny Stred bol Zimný štadión Stana Mikitu. V Ružomberku obsadil prvé miesto regionálny výber, ktorý dosiahol dve víťazstvá a jednu remízu. Na úvod turnaja zdolal hokejistov Zvolena, následne remizoval s hráčmi Liptovského Mikuláša a v súboji o celkový triumf si poradil s Banskobystričanmi tesne 3:2. Na východe republiky uspeli deviataci HC Košice, ktorí v Michalovciach jasne prevýšili súperov a so skóre 18:2 nezaváhali v konkurencii Popradu, Spišskej Novej Vsi a regionálneho výberu Východ.

Na všetky štadióny zavítali regionálni inštruktori Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorí zároveň tvoria trénerský štáb reprezentácie do 15 rokov. Východ mal na starosti Jiří Bicek, Západ Michal Šťastný a Stredozápad Roman Tvrdoň. Radovan Somík a hlavný tréner pätnástky Július Beňuš stihli počas nedele navštíviť zápasy regiónov Stred aj Stredozápad. 

„Turnaje splnili svoj účel. Mali slušnú úroveň, z hľadiska kvality hry aj organizácie podujatí. Videli sme v akcii chlapcov, ktorých sme monitorovali v kluboch. V danom ročníku sú šikovní hráči, majú perspektívu. Budeme sledovať ich vývoj, keďže výkonnosť v tomto veku je dynamická. Zároveň s nimi budeme pracovať v rámci výcvikových táborov reprezentácie,“ povedal pre Hockey Slovakia kouč pätnástky Július Beňuš, ktorý zdôraznil hlavný cieľ Turnajov AAA. 

„Úmyslom je, aby sa kvalita z celého Slovenska navzájom konfrontovala. V rámci delenia žiackych súťaží nedochádza k meraniu síl medzi najlepšími tímami z východu s najlepšími zo západu a podobne. Ročníková kvalita potrebuje kvalitné vzájomné zápasy. Potom hráči naberú cenné skúsenosti a môžu napredovať,“ doplnil Beňuš.

Vo zvyšku sezóny sú naplánované ešte tri kolá „trojáčkových“ turnajov. Najbližšie sa uskutoční v novembri a v rámci neho už dôjde ku vzájomnej konfrontácií najlepších tímov z jednotlivých regiónov Slovenska. Vybraní hráči z ročníka 2009 dostanú počas sezóny priestor aj vo výcvikových táboroch reprezentácie do 15 rokov.