Prvé finále NHL: Rozhodujúci faktor? Chudobin

EDMONTON (SZĽH) – Hokejisti Tampy Bay v doterajšom priebehu reštartovanej sezóny NHL nemali možnosť reálnej konfrontácie s fantastickou formou Antona Chudobina. A práve ruská brankárska mašina bola ústrednou postavou prvého finále bojov o Stanleyho pohár. Vďaka jej výkonu a obetavej hre sa Stars ujali vedenia v sérii 1:0 po víťazstve 4:1.

Či v rovnovážnom počte, či v presilovke alebo oslabení – Anton Chudobin je jednoduchá obrovská istota tímu z Texasu, ktorého súčasťou je aj slovenský obranca Andrej Sekera. Hráči Tampy s Erikom Černákom to pocítili na vlastnej koži...

„Blesky“ naskočili do finále povzbudené eufóriou z postupu doň. Stále pomerne čerstvou, keďže jeho účastníkmi sa stali len približne 44 hodín pred prvým buly úvodného stretnutia. Lenže Dallas mal viac času na prípravu, bol citeľne viac oddýchnutý a na súpera výborne pripravený. Najmä Anton Chudobin, ktorému zopár dní voľna prišlo vhod. V prvom finálovom stretnutí vyslal Tampe signál, že fantastickú formu, ktorú demonštruje od začiatku profiligového reštartu, plánuje zveľaďovať.

Dovedna čelil 36 strelám, z toho 22 v tretej tretine. Tampa Bay ho prekonala len raz, aj to s poriadnou dávkou šťastia. V 13. minúte vyrovnal Gourde na 1:1 po dvojnásobnom odraze strely od modrej. Najskôr od svojej korčule do korčule brániaceho hráča a od nej za bránkovú čiaru. Jediný smolný moment, ktorý Dallas postihol v prvom finále. A to v tretej tretine dostali Lightning tri presilové hry za sebou. Potvrdili však, že v početných prevahách sa momentálne trápia. Nevyužili štrnástu presilovku v rade...

Tretia tretina z herného hľadiska objektívne patrila Tampe Bay. Jej hráči mali disponovali s pukom na hokejkách. Nemali problém s jeho zavedením ani kombinovaním v útočnej tretine, zasypávanie Chudobinovej bránky rastúcim počtom striel však nezaberalo. Aj preto sa za stavu 3:1 pre Dallas rozhodol kouč súpera Jon Cooper pre stiahnutie Vasilevského z bránky už necelé štyri minúty pred koncom riadnej hracej doby. Nepomohlo. Tampe Bay akoby nebolo súdené v prvom stretnutí prekonať vynikajúco organizovanú obranu Stars na čele s ruskou brankárskou mašinou – ako nazval Chudobina slovenský bek Andrej Sekera po piatom zápase finále Západnej konferencie proti Vegas, keď mu odovzdal medailu pre najlepšieho hráča tímu v danom stretnutí.

„Nedá sa povedať nič iné iba to, že je skvelý, má nevyčerpateľnú zásobu energie,“ chválil brankára Chudobina na pozápasovej tlačovke Jamie Oleksiak, autor víťazného gólu stretnutia z 33. minúty.

„Chlapci veľmi dobre čistili priestor pred bránkou, blokovali strely, čistili mi výhľad, bránili dorážkam. Veľmi dobrá tímová spolupráca,“ pokračoval ruský hrdina zápasu. Deviaty súboj v rade naňho letelo viac ako 30 striel. Čo na to Anton Chudobin? „Ani som nevedel o tejto štatistike. Nemyslím na to. Navyše ak vyhráme, ani si to neuvedomujem. Po úspešnom zákroku sa sústredím vždy na každú ďalšiu strelu, ktorá môže prísť. Ako v tretej tretine proti Tampe, ktorá sa snažila z každej pozície tlačiť všetko do bránky,“ doplnil.

Vo fyzicky náročnom úvodnom dueli finálovej série o Stanleyho pohár rozdali hráči na oboch stranách až 106 hitov. Po jednom aj slovenskí súperi Andrej Sekera s Erikom Černákom. Obranca Dallasu odišiel zo stretnutia s plusovým bodom, dvoma úspešnými blokmi a vyše 17-minútovým pobytom na ľade, z toho 2:40 min počas hry v oslabení. Erik Černák na druhej strane zapísal mínusový bod a jednu strelu na bránku pri vyše 16-minútovom ice-time, z toho 1:19 min v oslabení.

Druhé finálové stretnutie v Edmontone je na programe v noci z pondelka na utorok o 2.00 SELČ.

Finále play-off NHL, prvý zápas:

Tampa Bay Lightning – Dallas Stars 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 13. Gourde (Coleman, Goodrow) – 6. Hanley (Hintz), 33. Oleksiak (Radulov, Heiskanen), 40. Kiviranta (Lindell, Klingberg), 59. Dickinson (Comeau, Janmark).