Projekt SR 18 pokračuje aj v nasledujúcej sezóne

BRATISLAVA (SZĽH) – Projekt centralizovanej prípravy hokejistov do 18 rokov bude pokračovať aj v nasledujúcej sezóne 2020/2021. Hlavným cieľom jeho vlaňajšieho obnovenia bolo poskytnúť top podmienky pre slovenské talenty, pripraviť ich na seniorský hokej a postúpiť do najvyššej kategórie majstrovstiev sveta do 18 rokov. Šampionát, ktorý sa mal uskutočniť v apríli Spišskej Novej Vsi, prekazila nákaza COVID-19. Trénerom národného tímu bude aj pre najbližšie mesiace Ivan Feneš a manažérom Branislav Varga. „Cieľ zostáva rovnaký – postúpiť do elitnej kategórie MS. Napriek tejto situácii by malo byť našim cieľom, aby sme svoju prácu dokončili tak, ako sme si predsavzali,“ uviedol tréner „osemnástky“ Ivan Feneš. Zároveň vyjadril potešenie z toho, že vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja odsúhlasilo pokračovanie tohto projektu.

V porovnaní s predčasne ukončenou sezónou bude v tej nasledujúcej centralizovaná príprava kratšia. Odštartuje 10. septembra a trvať bude do konca decembra. SR 18 odohrá svoje domáce stretnutia v Piešťanoch – celkovo by mala absolvovať 10 duelov v extralige juniorov a 20 zápasov v Slovenskej hokejovej lige. „Sme veľmi radi, že vedeniu SZĽH záleží na výchove mladých hráčov a udržaní hráčov na Slovensku. Preto projekt SR18 pokračuje,“ skonštatoval manažér reprezentácie Branislav Varga, na ktorého nadviazal prezident SZĽH Miroslav Šatan: „O centralizovanej príprave sme sa rozprávali na Výkonnom výbore SZĽH aj trénerskej rade a rozhodli sme sa, že projekt bude pokračovať. Vidíme v tom zmysel, pretože hráči, ktorí prešli projektom SR18 dnes majú skúsenosti navyše v porovnaní so svojimi rovesníkmi. Budú sa posúvať ďalej, objavia sa v prvoligových tímoch a niektorí aj v extraligových.“. Mladé talenty budú mať opäť k dispozícii top podmienky na úrovni extraligového klubu. Realizačný tím sa bude postupne kreovať v nasledujúcich týždňoch, no tréner by rád nadviazal na dobré výsledky zo sezóny 2019/20. 

Osemnástka vlani pretavila šesť účastí na medzinárodných turnajoch do štyroch celkových víťazstiev. Navyše po skončení projektu nastúpilo 13 hráčov v seniorských súťažiach v Tipsport lige alebo Slovenskej hokejovej lige. „My sa chceme vyrovnať svetovej špičke a projekt je dôležitý preto, aby sme jej boli schopní konkurovať. Dobré sezóna bola výsledkom súhry viacerých okolností,“ hovorí tréner Feneš. Ako spresnil, zišiel sa slušný realizačný tím, boli vytvorené výborné podmienky a mladí hokejisti mali obrovskú chuť zlepšovať sa. „Chlapci budú mať aj teraz k dispozícii trénerov individuálnych zručností,  konzultanta, fyzioterapeuta, mentálneho kouča, kondičného trénera či perfektné materiálno-technické zabezpečenie a profesionálnu športovú prípravu pre seniorský hokej,“ uviedol manažér Varga. „Tento rok bude o čosi ťažšie financovať centralizovanú prípravu a možno budeme niektorí veci mierne modifikovať. Ale náš cieľ je projekt zachovať, aj keby bol v pozmenenej forme. Chceme aby sa hráči spoločne pripravovali, rozvíjali a aby bol nachystaní do mužského hokeja,“ dodal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Pokračovanie projektu je šancou pre najlepších hráčov z ročníka 2003 a aj mladších, aby na dennej báze využívali špičkové možnosti na hokejový rast. „Už vlani sme do tímu zapracovávali aj mladších hráčov. Chceme v tom pokračovať aj teraz, aby vytvárali zdravú konkurenciu pre ročník 2003,“ povedal Feneš. SZĽH sa zároveň dohodol s klubmi Slovenskej hokejovej ligy, že po skončení projektu – teda na prelome rokov – dostanú hráči ponuku ísť hrať seniorskú súťaž vo svojich regiónoch. Následne tí najlepší zabojujú o nomináciu na vrchol sezóny, ktorým budú aprílové majstrovstvá sveta do 18 rokov divízie I skupiny A. O definitívnom určení dejiska tohto šampionátu sa rozhodne na Kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie koncom tohto mesiaca. „Zatiaľ máme informácie, že by šampionát mohol byť v Spišskej Novej Vsi. Ale uvidíme – zrušili sa nám nejaké turnaje a uvidíme, ako to bude na jeseň s medzinárodnou konfrontáciou,“ dodal tréner Ivan Feneš.