Profesionálni rozhodcovia? Hokej ich mal už dávno

BRATISLAVA (SZĽH) – Pred dvoma týždňami informovali slovenské médiá o tom, že Slovenský futbalový zväz bude u nás jediným športovým zväzom, ktorý bude mať aj profesionálnych rozhodcov. Nie je to pravda. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) disponoval v nedávno skončenej sezóne 2017/18 tromi hlavnými a dvoma čiarovými rozhodcami – profesionálmi.

Navyše, projekt profesionálnych rozhodcov zaviedol zväz už pred ôsmimi rokmi, ako prezradil Juraj Sýkora zo športového oddelenia rozhodcov SZĽH. „Ešte za éry prezidenta Juraja Širokého sme mali troch profesionálnych rozhodcov. Ale potom, čo si neplnili dohodnuté kritériá boli zrušení,“ hovorí Sýkora. Myšlienka vrátiť na ľad profesionálnych mužov s píšťalkou sa zrodila po príchode nového prezidenta SZĽH, Martina Kohúta. „Nechali sme sa inšpirovať zahraničím – vo Švédsku, Fínsku ale aj susednej Českej republike majú takých arbitrov už niekoľko sezón,“ spomína Sýkora. Hokejová sezóna trvá len osem mesiacov, preto kompetentní hľadali riešenie, ako využiť rozhodcov naplno. V sezóne 2017/18 pískali súťaže traja profesionálni hlavní a dvaja čiaroví rozhodcovia. „Snažíme sa ich čo najviac využívať aj na inú činnosť v rámci zväzu. Napríklad na rôzne školenia, video-rozbory či konzultácie. Aby čo najefektívnejšie zvyšovali úroveň ostatných rozhodcov,vysvetľuje pracovník oddelenia rozhodcov.

Každý z profesionálnych rozhodcov musí byť SZČO, pričom sú vedení ako športoví odborníci. „Môžu popri tom vykonávať aj inú prácu či podnikateľskú činnosť. Ale snažíme sa im vytvoriť podmienky na to, aby sa mohli sústrediť najmä na prácu rozhodcov,uviedol Sýkora. Hlavní arbitri dostávali mesačne 2-tisíc eur ako odmenu plus ďalšie financie za nevyhnutné náklady spojené s účasťou na zápasoch (cestovné, ubytovanie, diéty). Existujú plány, že pre nasledujúcu hokejovú sezónu by sa počet profesionálnych rozhodcov zvýšil. „Dnes som hovoril s prezidentom Martinom Kohútom a malo by ich byť viac. Chceme do projektu zabudovať hlavne mladých chlapcov aby vznikla konkurencia a hlavne preto, aby všetci na sebe pracovali,dodal Sýkora. Výsledok vytvorených podmienok má byť okrem rozhodovania na domácom ľade aj presadenie sa na medzinárodnej scéne – svetových šampionátoch, olympijských hrách, zápasoch Ligy majstrov alebo iných ligových súťažiach v rámci výmenných programov.

Profesionálni rozhodcovia v sezóne 2017/2018:

Peter Stano (hlavný)

Miroslav Štefík (hlavný)

Peter Jonák (hlavný)

Roman Výleta (čiarový)

Peter Ševčík (čiarový)

V sezóne 2018/2019 pribudnú k profesionálnym rozhodcom ďalšie mená.Odporúčame