Päť slovenských gólov na body nestačilo, v úplnom závere rozhodol Stone

KOŠICE 13. mája (SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala s Kanadou 5:6 v pondelňajšom zápase v základnej A-skupine na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku. Zverenci trénera Craiga Ramsayho v dueli dvakrát neudržali dvojgólový náskok a v tabuľke zostávajú na piatej priečke s troma bodmi.

Slovenskí reprezentanti otvorili skóre stretnutia v 8. minúte, keď po obliehaní kanadskej bránky dorazil puk do siete Matúš Sukeľ. O 64 sekúnd neskôr prišiel ďalší presný zásah slovenského tímu, po úspešne zrealizovanom brejku sa presadil Adam Liška. "Javorové listy" však do prestávky vyrovnali rovnako dvoma gólmi v krátkom časovom slede.

V 17. minúte zakončil rýchly protiútok Anthony Mantha a následne využil presilovku obranca Shea Theodore. V úvode druhého dejstva skóroval so šťastím Ladislav Nagy a v 26. minúte sa k nemu pridal druhým gólom v zápase Liška. Kanaďania opäť rýchlo zareagovali a v priebehu necelých dvoch minút vyrovnali Jonathan Marchessault a Anthony Cirelli. V 33. minúte arbitri neuznali po debate s videorozhodcom gól Tomáša Tatara a do šatní napokon odchádzali šťastnejší kanadskí hráči. V 37. minúte Patrik Rybár zaváhal pri strele Troya Stechera a následne prepustil miesto v bránkovisku Marekovi Čiliakovi.

V záverečnom dejstve Slováci zvýšili aktivitu, dočkali sa vyrovnania z hokejky Sukeľa, ale na bod nedosiahli. Necelé dve sekundy pred koncom riadneho hracieho času rozhodol strelou švihom Mark Stone.

V 52. vzájomnom meraní síl slovenského a kanadského tímu sa zrodilo 25. víťazstvo zámorského výberu. Slováci čakajú na triumf nad Kanadou na pôde majstrovstiev sveta od mája 2012, vtedy uspeli vo štvrťfinálovom súboji.

Slováci majú v utorok na šampionáte voľno a najbližšie nastúpia v stredu o 20.15 h proti Nemecku. Kanaďania majú pred sebou dva voľné dni, vo štvrtok o 16.15 h si zmerajú sily s Francúzmi.

A-skupina (Košice):

Slovensko - Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)

Góly: 8. M. Sukeľ (Studenič, L. Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. L. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc, Lunter), 52. M. Sukeľ (Marinčin) - 17. Mantha (Turris, McCann), 19. S. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (S. Reinhart, S. Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Mark Stone (Chabot)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Severson (Kanada) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Nikolic (Rak.) - Malmqvist (Švéd.), Brian Oliver (USA), 7420 divákov

Slovensko: P. Rybár (37. Čiliak) - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Koch, Fehérváry, Čajkovský - Pánik, Krištof, Tatar - Studenič, M. Sukeľ, L. Nagy - Lantoši, L. Hudáček, M. Daňo - Liška, Buc, Lunter - Zigo

Kanada: Matt Murray - Stecher, Chabot, Nurse, Severson, S. Theodore, Montour, Fabbro - D. Strome, Mark Stone, Marchessault - Couturier, S. Reinhart, Cirelli - McCann, Turris, Mantha - Henrique, P. - L. Dubois, M. Joseph - Jost

Kanaďania povzbudení nedeľňajším vysokým víťazstvom nad Veľkou Británou začali aktívnejšie a hneď v prvom striedaní nebezpečne vystrelil spomedzi kruhov obranca Thomas Chabot. Domáci reprezentanti odpovedali na začiatku 6. min. Po pravom krídle unikol Marko Daňo, ktorého strela švihom tesne minula cieľ a onedlho preveril brankára Matta Murrayho zakončením z medzikružia Libor Hudáček.

O dve minúty neskôr sa už prvýkrát zmenilo skóre. Druhá útočná formácia slovenského tímu vytvorila tlak na kanadskú svätyňu a puk napokon dopravil do siete Matúš Sukeľ. V 9. min viedli hokejisti spod Tatier o dva góly. V brejku štyroch proti dvom Christián Jaroš našiel voľného Adama Lišku a ten na dvakrát prekonal Murrayho. Záver prvej tretiny však patril zámorskému mužstvu. V 17. min Anthony Mantha úspešne zakončil rýchly protiútok Kanady a následne v presilovke skóroval aj obranca Shea Theodore.

Druhé dejstvo odštartovali Slováci s výhodou presilovky o dvoch hráčov. V nej zostal pred bránkou Kanady úplne zabudnutý Richard Pánik, ale zblízka neprekvapil Murrayho. Podarilo sa to až Ladislavovi Nagyovi v 22. min, ktorý v klasickej presilovke vo formáte piatich proti štyrom prudko vystrelil a odrazený puk od kanadského beka putoval do siete. V 26. min prišiel štvrtý presný zásah domáceho výberu, druhýkrát v zápase bol na konci gólovej akcie Liška. Dvojgólové vedenie Slovákom nevydržalo dlho, pretože na začiatku 28. min znížil v presilovke Jonathan Marchessault a krátko po ňom sa presadil z dorážky aj Anthony Cirelli. V 33. min domáci fanúšikovia opäť zdvíhali ruky nad hlavu po zakončení Tomáša Tatara, ale arbitri po dlhom telefonáte s videorozhodcom gól neuznali pre nedovolené bránenie v hre brankárovi. Do šatní napokon odchádzali spokojnejší zverenci Alaina Vigneaulta, keďže Troy Stecher nenápadnou strelou prekonal Patrika Rybára a vyhnal ho na striedačku.

V záverečnej tretine sa oba tímy spočiatku pozorne strážili a šance prichádzali len sporadicky. V 43. min využil medzeru v slovenskej defenzíve Mark Stone, ale Marek Čiliak úspešne zasiahol. O päť minút neskôr Nagy dlho váhal s prihrávkou, potom však našiel úplne voľného Erika Černáka, ktorého príklep tesne minul kanadskú bránku. Podobne vyzerala aj akcia z dielne Andreja Sekeru, ktorý sa v 51. min pohral s obranou súpera, no jeho prihrávku nezužitkoval na gól Tatar. Onedlho neuspel v obrovskej príležitosti neuspel ani Martin Marinčin, následne strela Sukeľa však vďaka odrazu od korčule kanadského hráča skončila v bránke. Dlho sa zdalo, že Slováci získajú proti favoritovi aspoň bod, no necelé dve sekundy pred koncom riadneho hracieho času rozhodol strelou švihom Mark Stone.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Matúš Sukeľ (útočník SR): "Dostali sme dve sekundy pred koncom rozhodujúci gól, takže sa to ťažko hodnotí. Dnes to bol hokej skôr pre divákov, padlo veľa gólov. Myslím, že sme hrali dobre, naozaj sme bojovali a o to viac nás to mrzí, že sme dostali gól pred koncom. Minimálne bod alebo dva sme si zaslúžili."

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): "Kanade sa nedáva päť gólov hocikedy. Chalani hrali veľmi dobre, najmä tretiu tretinu, keď sme prehrávali o gól. Išli sme za tým vyrovnávajúcim gólom. Rozhodol faul, ale za stavu 5:5 sme mali my presilovku a mohli sme ísť do vedenia. Chalani musia dať hore hlavu a z tohto zápasu si zobrať to dobré. V stredu máme ďalší zápas. Samozrejme, oslabenie musíme zlepšiť a tiež hru vo vlastnom obrannom pásme."

Marek Čiliak (brankár SR): "Je to škoda, bod sme si zaslúžili. Bol to vynikajúci zápas. Vidíme, že môžeme hrať s každým. Nedali sme nejaké šance, ale taký je hokej. Pri tom poslednom góle som nevidel nahrávku do strany, ani tú strelu, chcel som sa natlačiť k žrdi, ale už som tam bol neskoro."

Ladislav Nagy (útočník SR): "Ťažko hľadať slová, neuveriteľné, čo sa stalo. Neviem, čo mám na to povedať. Je to obrovské sklamanie, musíme sa z toho pozbierať. Čaká nás ťažký zápas s Nemcami, pôjde o všetko a musíme ho zvládnuť. Škoda toho záveru. Dúfam, že aj rozhodcovia dostanú nejaké sankcie, pretože Buc dostal jasný krosček a nič. Som zvedavý, ako to budú riešiť."

Libor Hudáček (útočník SR): "Musíme nájsť hlavne tie pozitíva. Dali sme päť gólov Kanade, čo je určite pozitívne. Musíme sa však poučiť, pozrieme si video a rozanalyzujeme si to. Do polnoci to bude smútok a potom sa už musíme pozerať dopredu. Diváci nám dávajú energiu, ale to pískanie či fľašky dnes boli zbytočné. V ďalších zápasoch bude favoritmi my a musíme zvládnuť ten tlak, ktorý príde. Pozeráme sa na ďalší zápas s Nemcami, takže potrebujeme zregenerovať a vybehnúť na nich."