„Osemnástka“ v generálke nestačila na Spojené štáty

Martin Vitaloš (v bielom) v súboji proti Willovi MacKinnonovi.

BRATISLAVA – Reprezentácia do 18 rokov v generálke pred Ivan Hlinka Memorial Cupom ťahala za kratší koniec. Zverenci Norberta Javorčíka na hlavnej ploche Zimného štadióna Ondreja Nepelu podľahli hokejistom Spojených štátov 2:7.

Do zápasu lepšie vstúpili Američania, ktorí sa už v piatej minúte zásluhou Jenkinsa dostali do vedenia. Slováci však kontrovali v 11. minúte Tri sekundy pred návratom vylúčeného Donovana Okuiarovu strieľanú prihrávku usmernil za Krawsa Bučko. Nerozhodný výsledok však Slováci do prvej prestávky napokon neudržali, keď 41 sekúnd pred prvou sirénou prinavrátil Američanom vedenie Drury.

Sympatický výkon „osemnástky“ pokračoval aj v prostrednej tretine. Hneď v jej úvode mal na hokejke vyrovnanie Okuliar, no minul. Miesto 2:2, tak v 29. minúte bolo 1:3, keď sa v presilovke presadil Hain. Po strelenom góle už naplno prebrali iniciatívu Američania, ktorí Slovákov pritlačili a vytvorili si rad dobrých šancí až napokon 73 sekúnd pred koncom tretiny zvýšil na 4:1 z pohľadu hostí Lapointe. Prešla len polminúta a Američania sa tešili znovu, tentoraz zásluhou presilovkového gólu Samuelssona.

Vysokú presilovkovú efektivitu potvrdili Američania aj v tretej tretine, keď v 46. minúte, krátko po skončení dvojnásobnej presily, prekonal Bátoryho Hall. Slovenská odpoveď však bola veľmi rýchla. Pjatáka v úniku nedovolene zastavil MacKinnon a sám faulovaný z nariadeného trestného strieľania znížil. Posledné slovo však mali Američania, keď v 50. minúte upravil na konečných 2:7 Jenkins.

Zo súboja Slovensko – USA reprezentácií do 18 rokovRóebrt Džugan (13) vysiela strelu na Bena Krawsa

Norbert Javorčík (hlavný tréner SR „18“): „Prvá tretina bola z našej strany veľmi ustráchaná. Súperovi sme odovzdávali veľmi veľa pukov, z čoho pramenila ich prevaha. Paradoxne, výsledkovo sa tretina neskončila zle. Druhá tretina bola z našej strany najlepšia pokiaľ ide o pohyb a medzihru. Zradili nás však oslabenia, kde ešte nedokážeme realizovať náš zámer. V tretej tretine sme taktiež mali dobré momenty, stavili sme na tom, aby hráči pracovali v systéme, šli zo striedania na striedanie. Žiaľ, znova sme inkasovali v oslabení po veľmi zbytočnom faule a po tom sa už táto tretina dohrávali v réžii Američanov.“

Slovensko „18“ – Spojené štáty „18“ 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)

Góly: 11. M. Bučko (O. Okuliar, K. Kováčik), 46. Pjaták z tr. strieľania – 5. Jenkins, 20. J. Drury (Ch. Krygier, W. MacKinnon), 29. Hain (Savage), 39. Lapointe (Jenkins, Donovan), 40. A. Samuelsson (McLaughlin), 46. C. Hall (Savage, Demin), 50. Jenkins.

Vylúčení 6:5 na 2 min., presilovky 1:4, oslabenia 0:0, strely na bránu 39:41 (14:13, 16:14, 9:14). Rozhodovali: Goga, Baluška – Kacej, Synek. 254 divákov.

Slovensko: Vyletelka (30. M. Bátory)  – Matej Ilenčík, M. Bučko, A. Zekucia, O. Turan, Dlugoš, Kobolka, Matej Šalka, M. Vitaloš – O. Okuliar, K. Kováčik, Faško-Rudáš – Džugan, Kupka, Čajkovič – Paulíny, Hryzák, S. Čederle – Pjaták, O. Minko, Sarvaš.

Spojené štáty: Kraws (30. Saville) – Cole Krygier, Demin, A. Samuelsson, Semik, Christopher Krygier, W. MacKinnon, Ferrandino – Randl, J. Drury, C. Hall – Jenkins, Hain, Savage – Meyer, Donovan, Lapointe – Jensen, Haskins, Caponi.