„Osemnástka“ neuspela v treťom zápase baráže a opúšťa top divíziu MS

UMEA (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov opúšťa po siedmich rokoch top divíziu svetového šampionátu. Negatívny ortieľ vyriekol rozhodujúci tretí zápas série o udržanie sa proti Švajčiarsku, v ktorom zverenci Viliama Čacha podľahli svojmu súperovi po výsledku 3:6.

Územnú i hernú prevahu v prvej tretine mali slovenskí hokejisti, no boli to Švajčiari, ktorí skórovali ako prví. V piatej minúte sa zdalo, že Canovovu strelu Kozel zlikvidoval, no súčasne s hvizdom rozhodcu puk prepadol za bránkovú čiaru a Slováci museli doťahovať. Vyrovnať mohli už v 12. minúte, počas výborného striedania mali šance aj Lašák, aj Eliaš, no gól sa podarilo dať až o dve minúty neskôr Haščákovi z niekoľkej dorážky. Vyrovnaný stav však vydržal len 42 sekúnd, po ktorých Fuss strelou po ľade znovu prinavrátil Švajčiarom vedenie. Aj naďalej však mali viac z hry Slováci. V 16. minúte pálil pohotovo Jellúš, no Henauer si dal pozor na prvú žrď. Gól tak padol až o minútu neskôr, keď po 38 sekundách hry v početnej prevahe Mrázik po druhý raz v zápase zrovnal.

Slováci pokračovali v dobrom výkone aj v druhej tretine. V 25. minúte mohol vybojovať vedenie Krajč, no jeho strela po ľade nemierila do priestoru bránky. V 33. minúte sa aj s dávkou šťastia dostal pred Henauera Mudrák, ktorý ešte hľadal spoluhráča na druhej žrdi, tam však boli len švajčiarski obrancovia. Z pokračujúcej akcie mal azda ešte lepšiu šancu Čajkovič, ktorého Mudrák našiel úplne osamoteného pred bránkou, no Henauer sa blysol výborným zákrokom. Ku koncu tretiny však začali dávať o sebe vedieť aj Švajčiari. V 35. minúte ušiel do úniku Stoffel, Čajkovič ho zastavil nedovolene, no trestné strieľanie nebolo nariadené. V 38. minúte sa však dostali Švajčiari do ďalšieho brejku a tentoraz už Dähler strelou po ľade bol presný. A to mohlo byť do prestávky s „osemnástkou“ ešte horšie, no gól z 39. minúty rozhodcovia pre vysokú hokejku správne neuznali.

Odhodlanie Slovákov dotiahnuť náskok súpera v tretej tretine dostalo vážne trhliny už krátko po návrate z kabín. V 42. minúte totiž ostal úplne osamotený pred Kozelom Salzgeber a ten chladnokrvne za prispenia žŕkdy zvýšil na 4:2. Kontaktný gól a tým aj iskierku nádeje mohol vykresať v 46. minúte Čajkovič, no jeho strela z nebezpečnej pozície skončila len na maske Henauera, a tak následne zasadili Švajčiari svojmu súperovi definitívny knokaut. Najprv využil presilovku aj s dávkou šťastia Zürcher a o ďalších 33 sekúnd neskôr Knak korčuľujúci za obranou bekhendovou kľučkou pridal aj šiesty gól. Slováci reagovali oddychovým časom, po ktorom sformovali obranu a na konci 55. minúty v presilovke aj zásluhou Haščáka znížili, no na viac sa už v závere zápasu nezmohli.

Viliam Čacho (hlavný tréner SR „18“): „Ťažko sa hľadajú slová. Všetkých z nás to nesmierne mrzí. Nálada určite nie je dobrá. Pritom si dovolím povedať, že sme neodohrali zlý zápas. Mali sme viac príležitostí, aj sme boli na puku viac ako súper. Lenže, bohužiaľ, nedokázali sme streliť dostatočný počet gólov, kým naopak súper trestal každú jednu našu chybičku.“

Švajčiarsko „18“ – Slovensko „18“ 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Góly: 4. Canova (Bardh), 14. Fuss (Schläpfer), 38. Dähler (Canova), 42. Salzgeber (Fuss, Zürcher), 51. Zürcher, 51. Knak (Delémont) – 14. J. Haščák (Samuel Krajč), 17. Michal Mrázik (O. Turan, M. Čajkovič), 55. J. Haščák.
Vylúčenia na 2 min.: 5:6, navyše Čajkovič (Slovensko) trest v hre za kopnutie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 39:44 (16:16, 9:12, 14:16). Najlepší hráči zápasu: Joel Salzgeber – Dávid Mudrák. Rozhodcovia: Kova (Fín.), Linde (Švéd.) – Šalagin (Rus.), Špůr (ČR). 76 divákov.

Švajčiarsko: Henauer – Delémont, Fiedler, Pezzullo, Baragano, Guggenheim, Chanton, Ugazzi, Rubanik – Knak, Salzgeber, Stoffel – Dähler, Jobin, Canova – Schläpfer, Fuss, Zürcher – Marchand, Valenza, Bardh.
Slovensko: Kozel – O. Turan, F. Gajdoš, Lavička, S. Kňažko, Mudrák, A. Golian, Michal Beňo, M. Hlaváč – D. Sojka, Michal Mrázik, M. Čajkovič – J. Haščák, M. Chromiak, Samuel Krajč – A. Valigura, Jellúš, A. Turanský – Škvarek, J. Eliaš, J. Lašák ml.