Orange MMSR 2024: Starší žiaci Popradu s víťazstvom, v doraste víťazstvá Zvolena a Trenčína

MARTIN (SZĽH) – Tretí ročník Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 odštartoval v Martinom zápasom kvalifikačného turnaja kategórie starších žiakov, v ktorom si zmerali sily domáci Martin s Popradom. Z víťazstva sa napokon tešili Popradčania, ktorí v kvalitnom zápase vyhrali nad svojím súperom 6:2. Vo vetve dorastencov v prvom zápase Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 neuspel obhajca titulu HC Slovan Bratislava, ktorý z pozície víťaza dlhodobej časti prehral po dvoch góloch Juraja Rausu so Zvolenom 0:2.

Všetky zápasy Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 možno sledovať naživo na webe JOJ Šport.

Starší žiaci AA

Prvá tretina patrila hosťom z Popradu, ktorí sa už v 8. minúte ujali vedenia po Olekšákovej strele. Prevahu mohol Poprad korunovať ďalšími gólmi hneď vzápätí, no Harhovského šance zlikvidoval Bačé. Nakoniec sa však Poprad predsa len dočkal druhého gólu v 14. minúte, keď presilovú hru využil svojím druhým gólom Olekšák. Martinčania reagovali dve minúty nato, zásluhou Gonšora, do prestávky však prinavrátil dvojgólový náskok Popradu opäť počas presilovky Harhovský.

V druhej časti hry domáci zvýšili svoju aktivitu a už v 32. minúte sa mohli dočkať odmeny, no Hulejova strela skončila na žrdi. O štyri minúty sa však už najlepšie zorientoval pred Šatalom Miľan, ktorý skresal náskok Popradu na jediný gól. Ku koncu tretiny si veľmi dobré šance ešte vypracovali oba tímy. Najprv Popradčan Šromovský a po ňom ani Malinovský neuspeli, na opačnej strane bol blízko vyrovnania Gonšor, ale Šatala proti jeho strele z dobrej pozície zakročil. V úvode tretej tretiny mal Martin dve sľubné šance, ktorými mohol zvrátiť stav zápasu, no neuspel a Poprad následne kruto trestal. V 48. minúte najprv dorazil puk za ležiaceho Bačého Petrek, v 52. minúte Šromovský sám v útočnej tretine vybojoval puk a strelou presne zakončil a na konečných 6:2 uzavrel o minútu neskôr Malinovský.

MHA Martin – HK ŠKP Poprad 2:6 (1:3, 1:0, 0:3)
Góly: 16. Gonšor (Púpava), 36. Miľan (Gonšor) – 8. Olekšák (Rychlík), 14. Olekšák (Rychlík), 19. Harhovský (Horváth), 48. Petrek (Hanečák), 52. Šromovský, 53. Malinovský (Valigura).
Vylúčenia (2 min.): 3:4 , presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 25:44 (6:19, 10:15, 9:10). Rozhodovali: Rojík, K. Straňo – Staššák, Jurčiak.

Dorastenci

Prvá tretina nepriniesla veľa gólových príležitostí, a to pritom obe družstvá dostali po dve príležitosti hry v početnej prevahe. Najväčšia šanca, paradoxne, prišla pri v hre oslabení, keď v 12. minúte vystihol Fecko vystihol prihrávku Zvolenčanov, ušiel do úniku, no zoči-voči Ondavskému neuspel. Hneď v úvodnej minúte druhej tretiny mal sľubnú šancu Vida, strostkotal však na Ondavskom. Na opačnej strane však v 23. minúte už Rausova strela skončila v bráne a Zvolen viedol. Zvolenský útočník bol pri chuti. V 28. minúte v presilovke po rýchlej rozohrávke od brankára Ondavského potiahol puk a nedal Henriquezovi v bráne Slovana šancu – 0:2. Svoj výkon mohol Rausa korunovať aj hetrikom, keď v polovici zápasu sa počas vlastného oslabenia ocitol sám pred Henriquezom, no prehnal to už s kľučkami a jeho zakončenie bolo nedôrazné. Dvojgólové manko sa Slovanu takmer podarilo skresať na konci druhej tretiny, keď pred Stankovenom už bola len odkrytá brána Zvolenčanov, no ťažký puk za Ondavského nedokázal pretlačiť. V tretej tretine sa snažil Slovan zjednodušiť hru, najmä v útočnom pásme, no čisté gólové príležitosti neprichádzali. Zrejme najväčšia prišla v 59. minúte, keď Vida z dobrej pozície pálil vedľa. Zvolen už do záverečnej sirény gól nepustil, a tak sa mohol tešiť z cenného skalpu víťaza dlhodobej súťaže.

HC Slovan Bratislava – HKM Zvolen 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Góly: 23. Rausa (Hukel), 28. Rausa (Ondavský).
Vylúčenia (2 min.): 6:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 35:33 (13:11, 16:13, 6:9). Najlepší hráči zápasu: Roberto Leonardo Henriquez – Tobias Marek Ondavský. Rozhodovali: Adamec, Žák – Haringa, Danko.

Obaja aktéri druhého dorasteneckého zápasu 1. dňa Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 predvádzali v prvom dejstve svižný hokej s minimom prerušení. Na gólové šance však bola prvá tretina skúpa. V 10. minúte v presilovej hre po Nikmonovej strele od modrej čiary dobyl Pánikovu bránku Obušek – 1:0. Blízko vyrovnania bola Nitra tesne pred prvou prestávkou, keď už Hrenák bol na ľade, no Takáč v skrumáži puk do trenčianskej bránky nepretlačil. Kým v prvom dejstve padol len jeden gól, v druhej dvadsaťminútovke sa s nimi akoby roztrhlo vrece. V 24. minúte ostal na druhej žrdi voľný Bórik a kapitán Trenčanov poľahky zvýšil na 2:0. Schladiť Trenčanov mohol vzápätí v nájazde Kováč, ale Hrenák si dal pozor na priestor medzi betónmi. Miesto 2:1, tak onedlho bolo 3:0, keď v 28. minúte usmernil Židekovu prihrávku za Pánika Pecháč. Nitra po treťom inkasovanom góle reagovala oddychovým časom, ten ale želaný efekt nepriniesol, keďže už o ďalších desať sekúnd Pisarčík príklepom krátko po buly zvýšil na 4:0 a vyhnal Pánika z nitrianskej bránky.

Po štvrtom inkasovanom góle prišla dobrá pasáž hry na strane Nitry, čoho výsledkom bolo Balážovo zníženie na 1:4. Následne mala Nitra aj niekoľko ďalších šancí, no v koncovke neuspela a kruto za to pykala. V 38. minúte sa totiž najlepšie zorientoval pred Krčmárom Karšay – 5:1. Nitra nezložila zbrane ani v tretej tretine, v ktorej si vypracovala aj niekoľko zaujímavých šancí.  Najprv v 47. minúte v dobrej pozícii Langer a Berčík stroskotali na Hrenákovi. Dve minúty nato mala Nitra pol druha minúty trvajúcu presilovku o dvoch hráčov, pričom hneď v jej úvode po zblokovanej strele Trenčan Kovalčík len s ťažkosťami ostal na ľade. Nitra však túto výhodu využiť nedokázala, skórovať dokázala až v čase, keď už boli Trenčania so štyrmi hráčmi na ľade. Krajčiho gól však znamenal už len kozmetickú úpravu výsledku na konečných 2:5 z pohľadu Nitry.

HK Dukla Trenčín – MMHK Nitra 5:2 (1:0, 4:1, 0:1)
Góly: 11. Obušek (Nikmon), 24. Bórik (Pecháč), 28. Pecháč (Židek, Čurlej), 28. Pisarčík (Nikmon), 38. Karšay (Jakubec, Syrný) – 34. Baláž (Bojňanský, Ďuriš), 49. Krajči (Brath, Škrabák).
Vylúčenia (2 min.): 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 29:23 (7:6, 10:10, 12:7). Najlepší hráči zápasu: Samuel Hrenák – Šimon Krčmár. Rozhodovali: Kocúr, Korba – M. Tvrdoň, Beniač.