Orange MMSR 2024: Starší žiaci Trenčína na majstrovstvách stopercentní, strieborné medaily do Košíc

MARTIN (SZĽH) – Poslednými dvomi zápasmi v kategórii starších žiakov AA vyvrcholil tretí ročník Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska, ktoré tento rok hostil Martin. V úvodnom zápase Dukla Trenčín zdolala Banskú Bystricu jasne 8:1 a turnaj starších žiakov uzavrela s plným bodovým ziskom. Druhý zápas bol pre zmenu ďaleko vyrovnanejší. Košice v ňom zvrátili nepriaznivý vývoj z 0:1 na 2:1 a po víťazstve nad Slovanom sa mohli tešiť zo zisku strieborných medailí.

Prvé stretnutie dňa prinieslo konfrontáciu dvoch tímov, ktoré sa už nemohli v konečnej tabuľke turnaja posunúť ani jedným smerom – kým Banskobystričania mali isté nepopulárne štvrté miesto, Trenčanov naopak už nič nemohlo pripraviť o majstrovský titul. Napriek tomu Dukla už v prvej tretine preukázala, že zápas chce vyhrať. V 6. minúte si po pravom krídle potiahol puk Pisarčík a z vrcholu kruhu spoza obrancu švihom vypálil presne do šibenice Jamrichovej bránky – 1:0. Ten istý hráč v 15. minúte pridal druhý gól, keď si potiahol puk od mantinelu na ľavý kruh, kde opäť švihom vypálil presne.

V úvode tretej tretiny mali Banskobystričania niekoľko sľubných príležitostí, no kontaktný gól nestrelili. Najväčšiu šancu mal zrejme na samom začiatku Dilík, ktorý bol sám pred trenčianskym brankárom, ktorého dokázal položiť na ľad, no puk ponad jeho betón nenadvihol. Napokon tak gól dali Trenčania, keď v 36. minúte z bezprostrednej blízkosti prekonal Jamricha Urmín. Tretia tretina bola plne v réžii Trenčanov. V 43. minúte zavŕšil svoj hetrik Pisarčík a hoci v 47. minúte znížil Guľak, do konca zápasu už dávali góly len Trenčania. V 50. minúte najprv Kovalčík od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. O minútu neskôr sa presadil po individuálnej akcii Skybský, ktorý v 55. minúte pridal aj siedmy gól svojho tímu. Na konečných 8:1 napokonom uzavrel po kombinácii s Pisarčíkom Melicherík.

HK Dukla Trenčín – Barani Banská Bystrica 8:1 (2:0, 1:0, 5:1)
Góly: 6. Pisarčík (Melicherík), 15. Pisarčík, 36. Urmín (Melicherík, Pisarčík), 43. Pisarčík (Urmín), 50. Kovalčík (Pisarčík), 51. Skybský (Tomášik, Krist), 55. Skybský (Margetín), 59. Melicherík (Pisarčík) – 47. Guľak (Činčura).
Vylúčenia (2 min.): 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 50:31 (20:15, 13:10, 17:6). Najlepší hráči zápasu: Samuel Pisarčík – Alec Gajdoš. Rozhodovali: Novák, Smrek – Miroslav Tvrdoň, Martin Tvrdoň.

Druhý zápas posledného hracieho dňa bol priamym súbojom dvoch trojbodových tímov o strieborné medaily. Výborne doň vstúpili hráči bratislavského Slovana, keď už po 36 sekundách sa voľného puku na vrchole medzikružia zmocnil Donoval, ktorého pohotová strela skončila za Husárom – 0:1. Slovan mal v úvode zápasu navrch, k čomu prispeli aj dve presilové hry v úvodnej desaťminútovke zápasu. Po ich úspešnom ubránení sa však začali čoraz viac osmelovať Košičania. V 14. minúte išli do protiútoku Markuš s Kačmárym, prvý menovaný vzal zodpovednosť na svoje plecia, ale Hornáček proti jeho strele zakročil.

Druhá tretina patrila Košiciam, ktorým pomohla aj nedisciplinovanosť Slovana. V presilovej hre v 23. minúte mal dve výborné šance Krajňák, krátko po ňom aj Domonkos, no Hornáček držal jednogólové vedenie pre svoj tím. V 25. minúte sa však uź Košice dočkali zaslúženého vyrovnania. V ďalej presilovej hre Gazdagovu strelu tečoval Repka a Hornáček bol bezmocný. Kvalitný výkon Košíc pokraćoval aj po vyrovnaní. V polovici zápasu ostal Kačmáry za obranou Slovana, ťažký puk dokázal spracovať a aj vystreliť, Hornáček však kryl. Košiciam sa nepodarilo streliť gól ani z ďalších dobrých šancí v posledných minútach tretiny, na Hornáčkovi si vylámali zuby Markuš a znovu aj Kačmáry.

V tretej tretine už naopak mal prevahu Slovan. Hneď v úvodnej minúte sa za obranou Košíc ocitol Šramatý, no Husár svoj tím podržal. V nasledujúcich minútach si Slovan vypracoval ďalšie gólové príležitosti, no obrana Košíc podporená výborným Husárom odolávala. Skóre sa tak menilo až v 48. minúte, a to na opačnej strane. Patlevičov nie prudký pokus od modrej čiary nakoniec prešiel až do bránky a razom viedli Košice. Hneď vzápätí mohol vyrovnať stav zápasu Šramatý, na ktorého znovu obrana Košíc zabudla, Husár však aj tentoraz vyšiel z mikrosúboja úspešne. Tlak Slovana s pribúdajúcim časom stúpal, dobré gólové šance mali najmä Šimon Potočka a Hasaj, Husár však v rozhodujúcich momentoch vytiahol niekoľko dobrých zákrokov. K vyrovnaniu napokon neviedla ani hra bez brankára. Košice si tesný náskok udržali, a tak po víťazstve 2:1 sa mohli radovať zo zisku strieborných medailí.

HC Košice – HC Slovan Bratislava 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 25. Repka (Gazdag, Bartoš), 48. Patlevič (Markuš, Vasilík) – 1. Donoval (Kasala, Hasaj).
Vylúčenia (2 min.): 8:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 47:33 (20:9, 21:10, 6:14). Najlepší hráči zápasu: Róbert Krajňák – Filip Hornáček. Rozhodovali: Rojík, Krist – Staššák, Moravčík.

Konečná tabuľka

Orange Mládežnícke majstrovstvá Slovenska 2024 – turnaj starších žiakov AA Z V VP PP P Skóre B
1 HK DUKLA Trenčín HK DUKLA Trenčín 3 3 0 0 0 17:7 9
2 HC Košice HC Košice 3 2 0 0 1 7:6 6
3 SLOVAN Bratislava - mládež SLOVAN Bratislava - mládež 3 1 0 0 2 11:9 3
4 BARANI Banská Bystrica BARANI Banská Bystrica 3 0 0 0 3 4:17 0