Orange MMSR 2024: Starší žiaci Slovana víťazní, medzi dorastencami prvá výhra Nitry

MARTIN (SZĽH) – Druhý deň Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 v Martin sa začal zápasom kvalifikácie o postup na záverečný turnaj v kategórii starších žiakov AA medzi Slovanom a Popradom. Z víťazstva 4:0 v tomto zápase sa tešil napokon Slovan, pre ktorý to bolo prvé vystúpenie v rámci kvalifikačného turnaja.

Všetky zápasy Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 možno sledovať naživo na webe JOJ Šport.

Starší žiaci AA

Popradčania potrebovali na spečatenie postupu do hlavnej fázy turnaja akékoľvek víťazstvo nad Slovanom. V prvej tretine sa však im tento plán nedarilo napĺňať. Slovan bol lepším tímom a už v štvrtej minúte bol blízko ku gólu po rýchlej akcii Šramatého a Haboráka. Góly však nakoniec padali len v druhej polovici tretiny. V 10. minúte otvoril skóre strelou z otočky Hasaj, v 15. minúte pridal ďalší gól Kasala a o minútu neskôr po individuálnej akcii zvýšil na 3:0 svojím druhým gólom Hasaj. Poprad do druhej tretiny spravil niekoľko zmien v zostave a dokázal svoj výkon zlepšiť. Gól však do konca zápasu nepridal. Naopak, Slovan v tretej tretine ešte zveľadil svoj náskok. Síce v 47. minúte sám faulovaný Kerestúr proti Bobkovi neuspel, o dve minúty však upravil na konečných 4:0 Haborák. Víťazstvom 4:0 spravil Slovan výrazný krok ku kvalifikácii do hlavnej fázy turnaja, keď v zajtrajšom zápase proti Martinu si za určitých okolností môže dovoliť aj prehrať.

HK ŠKP Poprad – HC Slovan Bratislava 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)
Góly: 10. Hasaj (Kasala), 15. Kasala, 16. Hasaj (Šramatý), 49. Haborák (Bottán).
Vylúčenia (2 min.): 6:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 34:27 (13:10, 12:10, 9:7). Rozhodovali: Krajčík, Moller – Nosek, Kováčik.

Dorastenci

V prvom dorasteneckom zápase 2. dňa sa na úvodný gól dlho nečakalo. Zvolenčania síce vyhrali úvodné buly, no hneď vzápätí spravili chybu, puku sa zmocnil Šimončič, posunul ho pred bránku Berčíkovi, ktorý chladnokrvne v siedmej sekunde zápasu zakončil – 0:1. Ubehli ďalšie dve minúty a Nitra sa tešila znovu. Brath v nájazde Ondavského ešte neprekonal, no z pokračujúcej akcie už Takáč bol úspešný. Zvolen po dvoch rýchlych úderoch sa dokázal skonsolidovať a v 9. minúte zásluhou Rausu znížil. Nitra v 12. minúte sa však tešila znovu, keď Berčík v úniku bekhendovým blafákom prekonal Ondavského. Posledné slovo v úvodnej dvadsaťminútovke ale mali Zvolenčania. Rausa strelou od modrej čiary využil presilovú hru a pridal už svoj štvrtý gól na Orange Mládežníckych majstrovstvách Slovenska 2024.

V druhej tretine síce žiaden gól nepadol, kvalitný hokej však pokračoval ďalej. V 27. minúte bol po návrate z trestnej lavice vyslaný do úniku nitriansky Takáč, Ondavský však z mikrosúboja vyšiel víťazne. Neskôr mal veľmi dobrú pasáž hry Zvolen. Podkonický mal pred sebou už len odkrytú bránku, no prudkú prihrávku nedokázal ideálne spracovať. Krátko nato ostal ostamoený pred Krčmárom Unterfranc, nitriansky brankár však vyrovnanie nepripustil. V tretej tretine mali značnú prevahu Zvolenčania. V 51. minúte Zvolenský sa dokázal predrať za obranu Nitry, proti Krčmárovi ale neuspel, rovnako ako ani nálsedne Rajnoha so Žiakom pri dorážkach. Zaslúženého vyrovnania sa nakoniec Zvolen dočkal v 58. minúte, keď po chybe pri rozohrávke Nitry sa dostal puk k Rausovi, ktorý ešte Krčmára neprekonal, no dorážajúci Hybský do odkrytej bránky už vyrovnal a poslal zápas do predĺženia. V ňom však boli úspešnejší Nitrania, keď po 164 sekundách hry Šimko zasunul puk za Ondavského chrbát a vybojoval pre svoj tím prvé víťazstvo na turnaji.

HKM Zvolen – MMHK Nitra 3:4 po predĺžení (2:3, 0:0, 1:0 – 0:1)
Góly: 9. Rausa (Hybský), 20. Rausa (Hukel, Krajči), 58. Hybský (Rausa) – 1. Berčík (Šimončič), 3. Takáč (Páleník, Brath), 12. Berčík (Šimko, Botka), 63. Šimko.
Vylúčenia (2 min.): 4:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránu: 36:30 (12:11, 12:7, 11:10 – 1:2). Najlepší hráči zápasu: Juraj Rausa – Ivan Berčík. Rozhodovali: Výleta, Krist – Tichý, Ševčík.

Obaja protagonisti druhého dorasteneckého zápasu predvádzali kvalitný a svižný hokej. Vo vyrovnanej prvej tretine sa mohli ujať vedenia Trenčania v ôsmej minúte, keď sa Karšay s Podhorányim dostali do prečíslenia, avšak nakoniec sa Trenčania ani nedostali k zakončeniu. Na opačnej strane v 18. minúte Slovan dokázal udrieť vo vlastnom oslabení. Pri vylúčení Bereša sa puku zmocnil Stankoven, potiahol ho po pravom krídle a strelou švihom prekonal Dvořáka. Strelený gól Slovanu pomohol a v úvode druhej dvadsaťminútovke mal navrch. V 23. minúte bol v dobrej pozícii Potočka, no Dvořáka neprekonal. Dve minúty nato sa však už Slovan tešil, keď po nevyužitej šanci Trenčína hneď vzápätí Stankoven druhým gólom zvýšil na 2:0. V druhej polovici druhej tretiny začali pomaly preberať iniciatívu Trenčania, no do druhej prestávky kontaktný gól napriek viacerým príležitostiam nestrelili.

Miesto kontaktného gólu však Trenčania v úvode tretej tretiny dvakrát inkasovali. Najprv v 42. minúte ostal pred trenčianskou bránkou voľný Vida, ktorý zvýšil na 3:0 a v 45. minúte pri presilovej hre strelou bez prípravy zavŕšil hetrik Stankoven. Trenčania ani napriek štvorgólovému manku sa nevzdávali a naďalej aktívne dobýjali Henriquezovu bránku. V 53. minúte sa napokon Trenčania aj dočkali, keď pri presilovke prešiel puk cez viacero hráčov až k Židekovi, ktorý znížil. Následne Trenčania dostali ešte ďalšiu možnosť presilovky, ktorú umocnili aj odvolaným brankárom. Hoci si Trenčania vypracovali viacero dobrých šancí, gól už nepridali. Naopak, v 59. minúte pečatil na konečných 5:1 Slovák.

HC Slovan Bratislava – HK Dukla Trenčín 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Góly: 18. Stankoven (Požgay), 25. Stankoven (Taliga, Rusznyák), 42. Vida (Potočka, Antal), 45. Stankoven (Bereš, Trebula), 59. Slovák (Antal, Ďurišin) – 53. Židek (Čurlej, Nikmon)
Vylúčenia (2 min.): 5:5, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránu: 34:37 (13:14, 14:8, 7:15). Najlepší hráči zápasu: Matej Stankoven – Dávid Bórik. Rozhodovali: Valachovič, Štefik – Kollár, Tichý.