Orange MMSR 2024: Titul majstra Slovenska v starších žiakoch do Trenčína

MARTIN (SZĽH) – Orange Majstrovstvá Slovenska starších žiakov 2024 pokračovali v Martine už svojím ôsmym dňom. V ňom sa do akcie zapojili len družstvá starších žiakov AA bojujúce o majstroský titul. V úvodnom zápase dňa si hokejisti HC Košice udržali šancu na zisk titulu, keď zvíťazili nad Baranmi Banská Bystrica vo vyrovnanom zápase 3:1. V druhom zápase už v predstihu rozhodol o zisku majstrovského titulu Trenčín, ktorý po Košiciach uspel aj proti Slovanu výsledkom 5:4 v zápase plnom zvratov.

Obojstranne vyrovnaný hokej v prvej tretine veľa gólových šancí nepriniesol. Po štyroch minútach hry sa vo vlastnom oslabení ocitol za banskobystrickou obranou Kačmáry, jeho strela po ľade ale proti Gálikovi úspešná nebola. Štyri minúty nato nemusel banskobystrický brankár ani zasahovať, keď po rýchlej kombinácii Krajňáka a Markuša pokus prvého menovaného šiel vedľa. Bezgólový stav napokon vydržal do 25. minúty, keď sa presadil Krajňák. Vyrovnaný obraz hry pokračoval aj po prvom góle. Navýšiť košické vedenie mohol v 31. minúte z dorážky Bata, ale mieril nakoniec vedľa banskobystrickej bránky. Rovnako nepochodil v záverečných sekundách tretiny ani košický Kačmáry, ktorý v úniku nezakončil ideálne.

Gólovo najúrodnejšia bola napokon tretia časť hry, hoci aj v nej to dlho vyzeralo na bezgólový priebeh. V 55. minúte mohol zvýšiť vedenie Košíc Krajňák, no druhýkrát sa do streleckej listiny nezapísal. Skóre sa napokon menilo až v 57. minúte, keď Mižišin využil, že Gálik sa nestihol včas presunúť k druhej žŕdke a zasunul puk do odkrytej banskobystrickej bránky. Ten, kto čakal, že po druhom góle si už Košice v pokoji postrážia vedenie, sa kruto mýlil. Na konci 58. minúty Dilík potiahol puk do útočného pásma, vystrelil a z dorážky následne vykresal iskierku nádeje Jadroň. Banská Bystrica po strelenom góle šla do absolútneho rizika, vypracovala si niekoľko dobrých šancí. Najväčšiu z nich mal Jadroň, ktorý pri dorážke do odkrytej bránky už dvíhal ruky nad hlavou, napokon však gól nedal, čo mohlo Banskú Bystricu mrzieť, keď hneď vzápätí pečatil na konečných 3:1 gólom do prázdnej bránky Markuš.

Barani Banská Bystrica – HC Košice 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 58. Jadroň (Dilík, Gajdoš) – 25. Krajňák, 57. Mižišin (Blaško), 60. Markuš (Kačmáry).
Vylúčenia (2 min.): 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 45:50 (15:14, 15:16, 15:20). Najlepší hráči zápasu: Tomáš Gálik – Jakub Husár. Rozhodovali: Krist, Krajčík – Ševčík, Hanko.

V druhom zápase medzi Trenčínom a Slovanom sa od začiatku hral hokej vo vysokom tempe s množstvom gólových príležitostí. V ôsmej minúte mali príležitosť presilovej hry Trenčania, no miesto gólu sami inkasovali. Obranca Slovana Bereš si potiahol puk z hĺbky vlastnej tretiny až do útočného pásma, kde z pravej strany švihom prestrelil Bena. Z vedenia sa ale Slovan dlho netešil. O 103 sekúnd neskôr Koprivňanský aj so šťastím dorážkou prekonal Hornáčka. Hneď vzápätí mohol Trenčín už viesť, keď sa individuálne presadil Pisarčík, Hornáček však kryl jeho pokus rovnako ako následnú dorážku Meliucheríka na bližšiu žrď. Trenčín však naďalej bol aktívny a bol za to odmenený. Len 33 sekúnd po vyrovnávajúcom góle Gon-hu Ra potrestal chybu pri rozohrávke Slovana – 1:2. Trenčanov v rozlete zastavil faul Bariša na Haboráka, po ktorom obranca Trenčína šiel predčasne pod sprchy. Následnú päťminútovú presilovku už po minúte hry využil Šimon Potočka, ktorý zrovnal skóre. Vo zvyšku presilovky už síce Slovan neskóroval, no pri rovnovážnom stave v 18. minúte sa už presadil – Kerestúr aj so šťastím za prispenia Šipku preloboval Bena – 3:2.

V prostrednej časti hry mali miernu prevahu Trenčania, čo dokumentuje aj pomer striel na bránku. V 27. minúte sa za obranou Slovana ocitol Melicherík, no jeho bekhendové zakončenie neskonćilo gólom. Ten padol až v 30. minúte, keď defenzíva Slovana nechala pred bránou nepokrytého Krista – 3:3. Tri minúty po zmene strán dostali Trenčania po Hasajovom faule výhodu presilovej hry, pred ktorou si trenčianska lavička vzala oddychový čas. Presilovka však Dukle nevyšla, navyše chybným striedaním a následným vylúčením za príliš mnoho hráčov na ľade si ju sama skrátila. Po upylnutí Hasajovho trestu v následnej skrátenej presilovej hre navyše bol Slovan blízko vedenia, keď sa individuálne presadil Šramatý, no ani on, ani dorážajúci Hasaj s Haborákom stav zápasu nezmenili. K tomu napokon došlo v 52. minúte, keď pri ďalšej presilovke naklonil misky váh na stranu Slovana Haborák. Navýšiť svoje vedenie mohli belasí krátko nato pri ďalšej presilovej hre. Miesto toho však pri vlastnej presilovke inkasovali. V 55. minúte potiahol puk po pravom krídle Pisarčík, ktorý z uhla bekhendom prekvapil Hornáčka a razom bolo vyrovnané. To navyše zo strany Trenčanov nebolo všetko. Neprešli ani tri minúty a Melicherík dorážkou vlastnej strely prekonal Hornáčka a priblížil Trenčín k titulu. Slovan hneď po inkasovanom góle zatlačil svojho súpera, poldruha minúty pred koncom svoj tlak umocnil aj šiestym korčuliarom v poli, no ích k želanému gólovému efektu napokon neviedla.

HC Slovan Bratislava – HK Dukla Trenčín 4:5 (3:2, 0:1, 1:2)
Góly: 8. Bereš (Kerestúr), 14. Š. Potočka (Janča), 18. Kerestúr (Habán, Ingeli), 52. Haborák (Šramatý, Š. Potočka) – 9. Koprivňanský (Čongrády, Kohút), 10. Ra (Margetín), 30. Krist (Pisarčík, Melicherík), 55. Pisarčík, 58. Melicherík (Urmín, Pisarčík).
Vylúčenia (2 min.): 5:5, navyše Bariš (Trenčín) 5 min. + DKZ za faul kolenom, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:1. Strely na bránu: 34:50 (12:16, 10:17, 12:17). Najlepší hráči zápasu: Matej Bereš – Max Melicherčík. Rozhodovali: Žák, Kocúr – Martiška, Danko.

Priebežná tabuľka

Orange Mládežnícke majstrovstvá Slovenska 2024 – turnaj starších žiakov AA Z V VP PP P Skóre B
1 HK DUKLA Trenčín HK DUKLA Trenčín 2 2 0 0 0 9:6 6
2 SLOVAN Bratislava - mládež SLOVAN Bratislava - mládež 2 1 0 0 1 10:7 3
3 HC Košice HC Košice 2 1 0 0 1 5:5 3
4 BARANI Banská Bystrica BARANI Banská Bystrica 2 0 0 0 2 3:9 0