Orange MMSR 2024: Na úvod turnaja starších žiakov AA víťazstvá Trenčína a Slovana

MARTIN (SZĽH) – Na siedmy deň vstúpili do Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024  starší žiaci AA bojujúci o majstrovský celorepublikový titul. V úvodnom zápase turnaja dokázala trenčianska Dukla v kvalitnom stretnutí zdolať Košice 4:2. Z druhého zápasu zas víťazne vyšiel obhajca titulu HC Slovan Bratislava, ktorý zdolal banskobystrických baranov 6:2.

Úvodné minúty zápasu patrili Trenčanom, ktorí mali územnú prevahu a aj vďaka presilovej hre dokázali svojho súpera zatlačiť. Prvá veľká gólová šanca sa však naskytla na opačnej strane, keď sa v 7. minúte otvoril priestor na ľavom krídle pred Kačmárym, Beno však proti jeho strele zasiahol. V 12. minúte sa už ale skóre menilo. Melicherík tečom Barišovej strely od modrej čiary poslal Trenčín do vedenia. To do prestávky zveľadil v 18. minúte Pisarčík, ktorý v skrumáži preukázal dorý dôraz pred bránou súpera.

Hneď v úvode druhej časti hry mohol skresať náskok Trenčína Domonkos, ktorý dobre zapracoval, obral protihráča o puk, no z bezprostrednej blízkosti na Bena nenašiel recept. Rovnako nepochodil ani na opačnej strane Kovalčík, ktorý si ako obranca zišiel až do hĺbky útočného pásma a natlačil sa na Husára. Gól padol až v 29. minúte, keď Markuš v presilovke strelou na vyrážačkovú stranu znížil. Hneď vzápätí však mohli kontrovať Trenčania, keď sa Margetín ideálne uvoľnil, ale Husár zakročil. Krátko nato dostali Košice príležitosť druhej presilovej hry, v ktorej neboli ďaleko od vyrovnania, Krajňák ale zoči-voči Benovi neuspel. Do prestávky sa napokon skóre menilo dvakrát. V 34. minúte Melicherík z vrcholu medzikružia z prvej prestrelil Husára, za Košice na rozdiel jediného gólu kontroval v 38. minúte Markuš nie prudkou, zato dobre umiestnenou strelou.

V tretej dvadsaťminútovke Trenčín dobrou hrou nepúšťal Košice do gólových šancí. Naopak Dukla sama dokázala udrieť. V 52. minúte ostal za košickou obranou na útočnej modrej čiare zabudnutý Urmín, a ten v samostatnom nájazde proti Husárovi bol úspešný – 4:2. Trenčania si však svojou nedisciplinovanosťou sami zápas zdramatizovali. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času mali Košice minútovú presilovku o dvoch hráčov, vyložené gólové príležitosti si však v nej nevypracovali. Trenčín tak vstúpil do Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska víťazstvom 4:2 nad Košicami.

HK Dukla Trenčín – HC Košice 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
12. Melicherík (Bariš, Šipka), 18. Pisarčík, 34. Melicherík (Pisarčík), 52. Urmín (Čongrády, Melicherík) – 29. Markuš (Medvec, Kačmáry), 38. Markuš (Domonkos).
Vylúčenia (2 min.): 5:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 32:26 (12:7, 10:12, 10:7). Najlepší hráči zápasu: Martin Beno – Matej Medvec. Rozhodovali: Bachúrik, Valach – Šramaty, Ševčík.

Banská Bystrica v úvode zápasu svojho súpera dokonale zaskočila. V štvrtej minúte si Dilík prebral puk ešte v hĺbke obranného pásme, prešiel po ľavej strane až k Hornáčkovi, ktorého strelou švihom prekonal. O 118 sekúnd sa veľmi podobná situácia s tým istým aktérom opakovala s jediným rozdielom – tentoraz si Dilík nakorčuľoval po pravej strane, avšak s rovnakým výsledkom a razom bolo 2:0. Slovan na dva rýchle góly reagoval oddychovým časom, ktorý zrejme Bratislavčanom pomohol, hoci krátko nato museli čeliť presilovke súpera. Tú ale ubránili a v 10. minúte znížili – Šramatý v dobrej pozícii volil ešte nezištnú prihrávku na Haboráka, ktorý mal pred sebou už len odkrytú bránku. V 16. minúte sa dostali Hasaj, Haborák a Potočka do prečíselnia troch na jedného, k nebežnej strele sa ale nedostali. Napokon však do prestávky Slovan ešte predsa len vyrovnal. V presilovej hre našiel Šramatý krížnou prihrávkou na druhej žrdi Potočku, ktorý pohotovou strelou nedal Gálikovi šancu.

Prostredné dejstvo už toľko vzruchu neprinieslo. Slovan však v polovici zápasu zavŕšil svoj obrat. V prečíslení dvoch na jedného posunul Šramatý puk na Haboráka, ktorý bekhendovou kľučkou prekonal Gálika – 3:2. Jednogólový rozdiel pred treťou tretinou mohol sľubovať drámu, tá sa ale nakoniec nekonala. V 44. minúte Hasaj z otočky zvýšil na 4:2 a o ďalších 20 sekúnd neskôr pridal piaty gól do banskobystrickej sieti Šimon Potočka. Zavŕšiť poltucet mohol Slovan v 47. minúte, keď Potočka krátko po skončení oslabenia unikol banskobystrickej obrane, jeho bekhendové zakončenie však gól neprinieslo. Na gól si tak museli belasí počkať až do 58. minúty, keď na konečných 6:2 uzatváral v presilovke Šramatý.

HC Slovan Bratislava – Barani Banská Bystrica 6:2 (2:2, 1:0, 3:0)
10. Haborák (Šramatý), 20. Š. Potočka (Šramatý, Hasaj), 29. Haborák (Hasaj, Šramatý), 44. Hasaj (Šramatý, Haborák), 45. Š. Potočka (L. Potočka), 58. Šramatý (Š. Potočka, Bereš) – 4. Dilík (Majer), 6. Dilík (Mikuš, Jadroň).
Vylúčenia (2 min.): 3:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 50:27 (20:7, 16:6, 14:14). Najlepší hráči zápasu: Samuel Šramatý – David Dilík. Rozhodovali: Valachovič, Moller – Rehák, Hajnik.

Priebežná tabuľka

Orange Mládežnícke majstrovstvá Slovenska 2024 – turnaj starších žiakov AA Z V VP PP P Skóre B
1 SLOVAN Bratislava - mládež SLOVAN Bratislava - mládež 1 1 0 0 0 6:2 3
2 HK DUKLA Trenčín HK DUKLA Trenčín 1 1 0 0 0 4:2 3
3 HC Košice HC Košice 1 0 0 0 1 2:4 0
4 BARANI Banská Bystrica BARANI Banská Bystrica 1 0 0 0 1 2:6 0